Dr. Hayri Gözlükgiller ,Halı tahta yerine kilim ve parke

Sağlıklı bir yaşam sürmek için hijyenik bir ortamda yaşamak şart! Evinizde hijyenik bir ortam yaratmak istiyorsanız, kullandığınız mobilyalara ve eşyalara özen göstermeniz gerekiyor. Örneğin yerlere, fazlasıyla toz tutan halılar yerine kilim serebilir, temizlenmesi zor olan tahta yerine parke kullanabilirsiniz
Evde doğru hijyen sağlamak istiyorsanız, Medical Park Bahçelievler Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Hayri Gözlükgiller’in sağlıklı evin püf noktalarıyla ilgili anlattıklarına bir göz atın:
Evinizi döşerken, çocuğunuza oda hazırlarken her şeyden önce sağlıklı malzemeler seçmeye özen gösterin. Günümüzde kimyasalların yoğun ve bilinçsiz kullanılması nedeniyle evde kullandığımız mobilyalar, halılar, mutfak eşyaları bile sağlığımızı ciddi şekilde tehdit edebilir.
Her şeyden önce kullanılan tüm malzemeler, sağlıklı ve özellikle temizlenmesi kolay olarak seçilmeli. Yer döşemesinde tahta; çok kir tuttuğu ve de temizliği zor olduğu için tercih edilmez. Bu nedenle yıkanması veya silinmesi kolay (örneğin parke) döşeme türlerini tercih etmekte fayda var. Ancak parke seçerken de bunların sağlığa uygun olup olmadığına dikkat edin.

HALI YERİNE KİLİM SERİN
Çok sık tercih edilen bir yöntem olan yere halı serilmesi de bazı sakıncalar doğurabilir. Halı; toz ve mikroorganizmaların yuvası haline dönüşerek, mikrobik ve alerjik sorunlara yol açabilir. Ayrıca halı ve halı türü malzemeler; odadaki nemi de emerek, alerjik bünyeli aile bireyleri için nefes almayı güçleştirebilir. Halılar, yıkanabilir kilimlerle değiştirilebilir. Ayrıca kilimleri sık sık vakumla temizlemekte fayda var.
Özellikle yatak odalarında büyük metal mobilyalar bulundurmamaya özen gösterilmeli. Zira yapılan araştırmalara göre; metal malzemeler manyetik alan üreterek insan organizmasını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Dolayısıyla odadaki metal eşyalar, kişinin kendisini yorgun hissetmesine ve buna bağlı olarak uyku düzensizliklerine neden olabiliyor.
Evdeki önemli bir diğer konu da perdelerdir. Perdelerin mümkün olduğunca sade ve açık renk olmasına dikkat edin. Açık renk olması kişiyi dinlendirir. Sade olması da hem dinlendirici bir atmosfer yaratır hem de temizlenmesi açısından kolaylık sağlar, mikrop ve polen tutma riski de azalır.

BOYALARA DİKKAT!
Yine yatak odalarındaki mobilyaların, ağaçtan yapılmış ancak toksik olmayan boyaların kullanıldığı mobilyalar olmasını tercih edin. Özellikle de bebek ve çocukların odasında, mobilyalarda sivri çıkıntılar olmamasına özen gösterin.
Sağlıklı olmayan boyalar ve maddeler sağlık açısından tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Bu ürünlerin alerji, uzun sürede kanser, astım ve kronik bronşit yapıcı etkileri vardır.

ELLERİNİZİ YIKAYIN
Evde beslenen hayvanlar da önemli bir alerji nedenidir. Hayvanların tüyleri, dışkı, idrar, salyaları ve beslenmelerinde kullanılan mamalar alerjiye neden olabilir. Ev hayvanlarınızı yatak odanızdan ve alerjik kişilerin uzun süre vakit geçirdikleri yerlerden uzak tutun. Ev hayvanlarınıza dokunduktan sonra ve besledikten sonra ellerinizi yıkayın.

BEBEĞİNİZİN ODASI PENCERELİ OLSUN
Yapılan araştırmalara göre; ideal bir bebek odasının 12-15 metrekare ve en az bir penceresi olması, daha sağlıklı bir ortam oluşmasını sağlıyor. İçeri güneş girmeyen ve hava değişimi olmayan odalar, bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebiliyor.
Ayrıca evin güney kısmında bulunan odalar; özellikle yaz aylarında çok sıcak olabildiği için çocuk odası olarak tavsiye edilmiyor. Bunun yerine çocuk odasının evin kuzey-doğusunda veya kuzey-batısında olması uygun görülüyor.
Her sabah evimizi 5-10 dakika havalandırıp gece boyunca biriken başta radon olmak üzere kanserojen gazlardan kurtulmamız lazım.
Ayrıca temizlik yaparken de mutlaka evinizi havalandırmanız gerekir. En önemli noktalardan biri budur. Temizlik yaparken çıkan tozlar, kullanılan temizlik maddelerinden (özellikle tuz ruhu ve çamaşır suyu) soluduğunuz bazı içerikler sağlığınıza zarar verebilir. Bu nedenle hava çok soğuk bile olsa pencereleri temizlik bitene kadar açık bırakın.

EVİNİZİ RADYASYONDAN KORUYUN
Küçük ev aletlerinin ciddi elektromanyetik radyasyon yaydığını unutmayın.
Gece yatarken odanızda kablosuz modem, cep telefonu vs. bulundurmayın.
Isıtıcıların yatağınıza en az 2 metre uzaklıkta olmasına dikkat edin.
Mümkünse evinizin baz istasyonları ya da yüksek gerilim hatlarından uzakta olmasına dikkat edin.

BOZULAN MUSLUĞU ONARIN
Banyo ve tuvalet gibi ortamlarda halı gibi tüylü ürünler kullanmayın. Nemli, rutubetli ve kötü kokan halılardan kurtulun. Banyo ve tuvaletlerde; özellikle köşeleri ve lavabo altlarını 1’e 10 sulandırılarak hazırlanmış çamaşır suyu ile temizleyin. Sızıntı yapan, yüzeyin sürekli ıslak ve nemli olmasına neden olan çamaşır makinesini, lavaboları, su borularını ve muslukları onarın. Havayı temizlemesi ve nemi azaltması için klima kullanabilirsiniz.

BULAŞIKLARI HEMEN YIKAYIN
Hamam böcekleri ve kemirgenler, alerjiye neden olabilir. Bunlardan kurtulmak için yerlere dökülen yiyecek kırıntılarını temizleyip çöpleri biriktirmeden atın. Yemek bulaşıklarınızı bekletmeden yıkayın ya da bulaşık makinesine kaldırın. Yiyeceklerinizi ağzı sıkı kapanan kaplarda koruyun. Ayrıca buzdolabı ve fırın gibi aletlerin altlarını düzenli olarak temizleyin.

Aranan Kelimeler:


  1. iyi günler,
    benim 6 yaşında bir oğlum ve 4 yaşında bir kızım var. Çocuklarımın sürekli öksürük ve burun akıntısı var. özellikle oğlumun burnu hep yeşil akıyor balgam gibi çıkarıyor ve sonrada balgamda oluşuyor. iki senedir kullanmadığım ilaç kalmadı. hastanelerden gelemedik bir türlü. Antibiyotik kullanıyoruz ilaçlar kullanıyoruz geçiyor iki gün sonra tekrar başlıyor. yaz kış böyle. bu kış zatürre başlangıcı denildi film çekildi ciğerlerinde leke göründü.flixotide inhaler ve ventolin inhaler fısfıs kullandık geçende de tekrar gittik alerji testi yapıldı bişey çıkmadı pozitif kontrol yazan yerde 7×5 yazıyo bu zamana kadar alerjik dediler şimdide astım dediler ama neye göre diyolar soruyorum çok ilgili konuşmadı gittiğim alerji dr sonuçlara göre flixotide inhaler 125 mcg verdi önceki kullandığım daha düşüktü.içeriğini de okudum pek hoş şeyler yazmıyor kortizonla ilgili bişeyler yazıyo. ilacı kullanıyorum ama hala öksürük ve burnu devam ediyo üç gün oldu kullanıyorum iki ay devam edin dediler hırıltılı ve bazen sert öksürüyo boğulucak gibi oluyo bazen hiçbişey yokken bile koşsun zıplasın hemen öksürük başlıyo bitkisel olarakta kullandığım şeyler oldu en son ilaç oldu artık sürekli ilaç kullanmak istemedim.fısfıstan önce buhar makinesi verdiler onu kullanıyodum zatürre başlangıcı denildiğinde fısfısa geçtik kızım bu kadar değil onun sadece burnu hep tıkalı gibi akıyo ama sümkürünce sonrada öksürüğe dönüşüyo ona da buhar makinesi veriyolar venttolin evimde rutubet var odalarında yatırmıyorum artık oturma odasında yatıyolar mecbur müstakil ahşap bir evim var eşimde pek duyarlı değil o yüzden rutubetsiz bir eve geçmek gibi bir şansım yok ısınmak için ufo kullanıyorum buhar makinesi aldım arada onu açıyorum içerisi çok kurumasın diye bingonun hipoalerjik çamaşır deterjanını kullanıyorum çocukların çamaşırları için ve koku kullanmıyorum evde yapabiliceğim kadar bişeyler yapmaya çalışıyorum ama bi fayda göremiyorum bende ve eşimde astım yok benim babaannem ve halalarımda var bu etkiler mi bilmiyorum astım mı gerçekten ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim kızıma da dalman diye burun spreyi verildi iki ay kullanmam gerekiyomuş ve neden kullanıcam nesi var yardımcı olursanız sevinirim gerçekten lütfen şimdiden teşekkür ederim

  2. Merhabalar 3 yaşında kızım var çok zeki hafızası güçlü çok meraklı 1
    den 10 kadar sayıyo 10’ar 10’ar 100′ kadar sayıyo markaları tanıyo geometrik şekilleri tanıyo eli ve ayak altı terlemesi var çok ıslanıyo şıpırşıpır oluyo çok hareketli çok fazla su içiyo yemek yerken bir su bir yemek midesi bulanıyo istifra ediyo arabayla uzun yola gidelim istifra ediyo ağlayınca istifra ediyo babasında reflü var acaba kızımda da olabilirmi?tuvalet eğitimine başladık lazımlık aldık oturuyo ama henüz hiç yapmadık altına yapıyo ve hiç yaptığından haberi bile olmuyo deniyorum sabırla kızmadan ama aynı birde çok fazla sinirli inatçı şimdilerde bana babasına kuzeni gelmişti onada tekme tokat giriyo ne yapsam bilemiyorum son olarak geceleri halen biberonda mama yiyo yapmazsam ağlama krizine giriyo lütfen nasıl davranmalıyım ne yapmalıyım teşekkürler

  3. mrb hocam 2.5 yasında kızım var,bogazları kucuk dilinin arka duvarı devamlı kızarık.ay geçmıyorkı doktora gıtmeyelım.antıbıyotık alıp gerı gelıyoruz.tahlıller yaptık reflu oldugu soylendıalerjisi varmıs toza karsı …tum çozumlerı bulmaya çalısıyoruz saygılarımla

  4. hocam 11 aylık erkek bebegimiz var,eşim doktor şiddetli kasık agrısı ile gitti kan idrar tahlili 0.64 negatif çıktı.doktor roxin 500 ile tarlusal verdi eşim kullandı 5.günün sonunda test çubugu ile hamilelik testi yaptı ve hamile oldugunu gördü 6.gün tekrar doktora gitti ultrason dan bakıldıgında 6,7 haftalık hamile dendi.çocugumuz dogdugunda hırıltısı vardı dogumda olur denildi. 11 aydır çocugum astım boranşit ile boguşuyor hatta yogun bakımda dahi 10 gün yattı. bu ilaçlar hamilelikte çocuga zarar vermiş olabilirmi. hangi ialçları önerirsiniz ? tşkkr ederim

  5. Benim 2 yasjnd kizim var kalp hastasi kalp kapagi takildi bes aylikken yasitlarina gore cok kucuk zor kilo aliyor nolur yardim edin soruma yanit verin ..ben ne yedirebilirim napmaliyim

  6. Merhaba hocam sizi sürekli takip ediyorum ve çok begeniyorum basilarinizin devamini dilerim hocam benim 10 aylık kizim var kati yiyecekler yemiyor verdigim puturlu yiyecekleri geri atiyor ne yapmam gerekiyor geri dönüş yaparsanız çok sevinirim kolay gelsin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir