Lumbalji nedir nasıl tedavi edilir belirtileri nelerdir

Lumbalji ; tıpta bel ağrısı anlamına gelmektedir.

lumbago ise ; bel bölgesinde fıtık şeklinde gelişen hastalıklara verilen bir isimdir.

tomografi çektirdiğinize göre ; bel ağrınızın nedeninin bel fıtığı olup olmadığı net bir şekilde tespit edilecektir.

Bel ağrısı, kas-iskelet sisteminde fonksiyon bozukluğu yaratan oldukça sık karşılaştığımız bir sorundur. Çalışan kesimi ileri derecede etkilediğinden, gelişmiş ülkelerde ve dünyada ücret, iş gücü kaybı ve tedavi maliyeti gittikçe artan bir problem olarak karşımıza çıktığı için önemi büyüktür.

Bel ağrısının sınıflaması, semptomların süresi (Geçici, akut, tekrarlayan, kronik), patolojisi (disk protrüzyonu, osteoporoz, spondilit vb.) ve klinik bulgulara (faset eklem, sakroiliak eklem, myofasial vb.) göre yapılır.

Altta yatan sebepler arasında disk hernisi (bel fıtığı), faset eklemler, sakroiliak eklemler, spinal sinir kökleri, bağlar, kaslar, iç organlar ve diğer non-spinal nedenlerden kaynaklanan ağrılar vardır.

Tüm dünyada nüfusun % 60-90’ı yaşamlarının bir döneminde bel ağrısından yakınmaktadır. Bel ağrısı yakınması olan kişilerin % 40-50’si ilk l hafta içinde, % 90’ı ise 6-12 hafta içinde iyileşmektedir. Buna karşın akut atak geçirenlerin % 38’inin bir yıl içinde ikinci bir atak, kronik bel ağrısı olanların %81 ’inin bir yıl içinde tekrar başka bir akut atak geçirdiği bildirilmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 5 milyon yetişkinin bel ağrısından dolayı sakat olduğu ve yıllık iş günü ve iş gücü kaybı, tanı, tedavi ve tazminat harcamalarının 16-20 milyar dolar olduğu bildirilmektedir. Türkiye’de de hastanelerin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniklerine başvuran ve yatarak tedavi gören hastaların büyük çoğunluğunu bel ve/veya bacak ağrısı olan hastalar oluşturmaktadır.

Bel ağrısı gelişiminde mesleki risk faktörleri çok önemli rol oynamaktadır. Aşırı fiziksel aktivite ve ağır kaldırmayı gerektiren, öne eğilerek ve vücudu vibrasyona maruz bırakan meslek gruplarında bel ağrısı görülme sıklığı daha fazladır. Ağır sanayi işçileri, otobüs ve kamyon şoförleri, sağlık personeli içinde özellikle hemşireler bel ağrısının sık görüldüğü meslek gruplarıdır.

Boy uzunluğu, fazla kilolar, gövde kaslarının güçsüz olması, psikososyal problemler, sigara içimi, işinden memnun olmama ve bazı spor aktiviteleri de bel ağrısı için sayılabilecek diğer önemli risk faktörleridir. Jimnastik, futbol, halter, güreş ve kürek çekme bel ağrısının en sık görüldüğü spor dallarıdır.

Bel Ağrılarının Nedenleri :

•Doğumsal anomaliler (spina bifida, sakralizasyon-lumbalizasyon vb.)

•Travmalar (omur kırıkları, bel fitığı vb.)

•Dejeneratif, halk arasında kireçlenme olarak bilinen durumlar

•İnflamatuar hastalıklar ( Ankilozan spondilit, romatoid artrit vb.)

•Metabolik ve Endokrin sebepler (Osteopeni- osteoporoz, gut vb.)

•Tümörler

•Enfeksiyonlar ( Brusella, tüberküloz, mantar enfeksiyonları vb.)

•Yumuşak dokulardan kaynaklanan ağrılar (incinmeler, postür bozuklukları, fibromiyalji vb.)

•Yansıyan ağrılar (duodenum ülseri, pankreatit, kolesistit, üriner sistem taş hastalığı, prostat, mesane ya da kadınlarda rahimden kaynaklanan problemler ) dir.

Bel ağrılı hastaların tedavisindeki ana hedef bu hastaları normal yaşamlarına döndürmektir. Akut bel ağrılı hastaların tedavisinde yatak istirahati semptomların gerilemesinde önemli bir yer tutar.

bel ağrılarınızın nedeni belli olduktan sonra gerekli yatak istirahati alırsınız. ayrıca ; spor istirahati de verilecektir.

Aranan Kelimeler:


  1. hocam iyi günler.yaklasık 4 aydır bel agrısı yasıorum mr cekildi mrda herhangi bir disk kayması, fıtık vb bi durum olmadıgını soyledı doktor.agrı kesici kas gevsetici hap ve jel verdi ama onlarda pek etkılı olmadı spor onerdı sizce ne olabılır ne yapmalıyım.

  2. sayın dr bna bel fıtığı lumbalji teşhisi kondu bır ay fizik tedavı oldum dahada arttı ağrılarım a ı ay oldu yıne geçmediğağrı merkezıne gıttım belimden kenakort a dıye iğne yaptılar hal ıkınci iğneyi yapacak dr uma çok ağrım var olayımmı ne tavsiye edersiniz ikinci iğne iyi gelirmi
    TEŞEKÜRLER

  3. Ayak tabanlarımda yanma var.Özellikle yaz aylarında dayanılmaz oluyor.Planter Fasii Teşhisi kondu. Bunun bel ağrılarına da neden olduğunu öğrendim. MR da kötü bir sonuç çıkmadı.Neyupmalıyım. Şimdiden teşekkürler

  4. Hocam benim yaklaşık.15 gündür boslugum ağrıyordu gittim doktora emar cekindim belimde fıtık ve duzlesme olduğunu söylediler ucgun sırt ustu yatmami istirat etmemi istedi doktor iğne verdi şimdi daha iyiyim ama ben çalıştığım için isim ağır yine tekrarlarmi bel ağrısı ne yapmam gerek şimdiden teşekkürler hocam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir