migrene karşı geliştirilen yeni bir tedavi

BRİTANYA’nın başkenti Londra’da bir klinikte yapılan deneyler migrene karşı geliştirilen yeni bir tedavi yöntemin hem nöbetlerin sayısını hem de ağrıların şiddetini azalttığını ortaya koydu. Migrene karşı geliştirilen tedavinin adı ‘antikor tedavisi’
Geliştirilen yöntemin denendiği bir araştırmada, migren hastalarının yaklaşık yüzde 50’si aylık migren nöbetlerinin yarı yarıya azaldığını söyledi.
NEDİR BU ANTİKOR TEDAVİSİ?
Araştırmaya göre, beyindeki kalsitonin gen ilişkili peptid (CGRP) adlı bir kimyasal, migrende hem ağrı hem de ışığa hassasiyette rol oynuyor. İlaç şirketlerinin geliştirdiği tedavi ise CGRP’yi nötralize edecek antikorlar üzerine. Bu antikorlardan bazıları CGRP’ye yapışırken bazıları bununla etkileşime geçen beyin hücrelerini bloke ediyor. Antikor iğnesi ise migren hastalarındaki ağrılı günlerin sayısını yarı yarıya azaltıyor. BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre bu tedaviyle, antikorlarla beyindeki kimyasalların aktivitesi değiştiriliyor. Uzmanlar tedavinin uzun vadeli etkilerini görmek için yeni klinik deneyler yapılması gerektiğini belirtiyor.
MİGREN BAŞ AĞRISI DEĞİL
Dünya genelinde her yedi kişiden biri migren hastası. Migrenin, kadınlarda görülme oranı erkeklerdekinden üç kat fazla. Ayda 15 günden daha az ağrılı dönemler “epizodik migren” olarak adlandırılıyor. Her ay 15 günden uzun süren ağrılı dönemlerse “kronik migren” olarak tanımlanıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir