Sağlık Ekibi

    Sponsorlu Bağlantılar
Prof. Ahmet Göçmen Türkiye’nin ilk Da Vinci bebeği doğdu!

Sezaryenle yaptığı son doğumunda bağlanan yumurtalık tüplerini Da Vinci robotuyla açtıran Süreyya Aydemir, 4 ay önce Azmin ismi verilen kız bebek dünyaya getirdi.

hizliresimyukle.com - Resmi tam boyutta görmek için Tıklayınız

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinik Şefi Prof. Ahmet Göçmen, Türkiye’de robotla tüp açma ameliyatını ilk kez kendisinin yaptığını söyledi. Göçmen, “Muş’ta bir kadına, sezaryen doğumla iki çocuk dünyaya getirdiği için tüp bağlamışlar. Biz de robotik ameliyatla kanalları açtık ve çok geçmeden kadın gebe kaldı” diye konuştu.

Prof. Dr. Göçmen, şöyle devam etti:

“Biz bu ameliyatı robotik cerrahi, diğer ismi ‘Da Vinci’ ile yapıyoruz. Yani bir mikroskopla dokuyu büyüterek, yakınlaştırıyoruz. Bu işlemin ardından kapanan kanalları açıyoruz. Türkiye’de ilk defa bu işi yapan benim ve hala bu işi sürdüren de yine tek benim. Robotik cerrahi ile hastanın kanallarını açtıktan sonra ilk bebek başarıyla, sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi. Türkiye’de robotik işlemlerle kanalları açtıktan sonra dünyaya gelen ilk bebek Muş’taki Azmin oldu.”

İşlem yapılmasaydı hastanın tek şansı tüp bebek olacaktı

Bu işlem yapılmasaydı hastanın tek şansının tüp bebek olacağını belirten Göçmen, bu yöntemle ise hastanın bir yıl sonra tekrar gebe kalabileceğini vurguladı. Eskiden iki sezaryenden sonra kadının tekrar gebe kalmasının riskli görüldüğünü ifade eden Göçmen, artık anne adayının sağlıklı ve kontrol altında olması halinde iki sezaryenden sonra da gebe kalabileceğini söyledi.

Göçmen, robotik işlemin ardından gebe kalma ihtimalinin yüzde 50’nin üzerinde olduğunu belirtti. Anne Süreyya Aydemir AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüpleri bağlandıktan 12 yıl sonra bir çocuk daha istediğini söyleyerek, başvurduğu hekimlerin çocuğunun olamayacağını söylediğini ifade etti.

Durumu İstanbul’da ikamet eden ailesine anlattığını kaydeden Aydemir, şöyle konuştu:

“Aileme çocuk yapmak istediğimi, ama doktorların gebe kalırsam riskli olacağını söylediğini ilettim. Ağabeyimin Prof. Dr. Ahmet Göçmen adında bir doktor tanıdığı varmış. Beni onun yanına götürdü. Göçmen Bey, muayene ettikten sonra iki defa beni ameliyat etti. Muş’a geldikten üç ay sonra gebe kaldım. Doğuma yakın buradaki doktorlara gittim, gebe kaldığıma inanamadılar. Gerçek olmadığını söylediler. Daha sonra sezaryen yöntemiyle doğum yaptım. ‘Azmin’ adını verdiğim kızım 4 aylık oldu.”

Prof. Dr. Göçmen’in, yeniden çocuk sahibi olma hayallerini gerçekleştirdiğini ifade eden Aydemir, “Türkiye’de çok başarılı doktorlar var. Benim durumumda olup da çocuk sahibi olmak isteyen anneler araştırsın, muayene olsun. Doktor kontrolünde aslında herkes çocuk sahibi olabiliyor” diye konuştu.

Baba Ecevit Aydemir de “Çok sevinçliyim, 12 yıl sonra yeni bir bebeğimin olması gerçekten beni çok mutlu etti. Şu anda çocuğum 4 aylık ve çok sağlıklı. Herhangi bir sıkıntısı yok. Aslında isteyen artık bebek sahibi olabiliyor” dedi.
Turgut Özal İlköğretim Okulu’nda eğitim-öğretim gören Yasin (14) ile Yasemin (12) kardeşler de 12 yıl sonra kardeşlerinin olmasının kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

AA

Aranan Kelimeler:

Soru Sormak için Resme Tıklayın

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »
Etiketler: , , , , ,

Prof. Ahmet Göçmen Türkiye’nin ilk Da Vinci bebeği doğdu! Hakkında Yapılan Yorumları

  1. hakan dedi ki:

    benim hanımımda tüpler tıkanıklık çıktı sizin tedavi yönteminizi okudum acaba yararı olurmu ameliyatı bugün geldik hastaneye sizi göremedik acaba çarşamba günü görüşebilirmiyiz haftaya

  2. Özlem dedi ki:

    Mrh ahmet by ben 36 yasindayim 3 çocuğum var ama iki yil önce esimden ayrildim suan nisanliyim ve evlencegim cocuk bekar ve cocuk sahibi olmak istiyor ve bende cok istiyorum tuplerimi Enson cocugum oldugunda bağlatmistik cok pismanim evlencegim sahisla ilerde cocuk yuzunden tekrar ayrilik yasamak istemiyorum cok seviyorum onu bana nekadara mallolur bu konuda bana yardimci olup bilgilendirseniz sevinirim çalışma hayatinizda basarinizin devamini dilerim saygilar

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri