Prof. Dr. Beyhan Tüysüz, Down sendromlu çocukların doğumu

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beyhan Tüysüz, ”Türkiye’de ortalama 700 doğumdan birinde Down Sendromu’na rastlanıyor, bu da her yıl 2000 çocuğun Down Sendromlu olarak doğması anlamına geliyor” dedi.

hizliresimyukle.com - Resmi tam boyutta görmek için Tıklayınız

Prof. Dr. Tüysüz, KKTC’de düzenlenen ve ”engelli çocuklar” temalı 47. Türk Pediatri Kongresi’nde sunduğu bildiride, Türkiye genelinde yaklaşık 7,5 milyon engelli vatandaş bulunduğunu, bunların 3,5 milyonunun çocuk yaşta olduğunu belirtti.

Engelli çocuklarda en çok rastlanan sorunların arasında Down Sendromunun bulunduğunu ifade eden Tüysüz, Down Sendromunun, kişinin tüm yaşamını etkileyen kromozal bir rahatsızlık olduğunu söyledi.

 

Türkiye’de ortalama her canlı 700 doğumdan birinde Down Sendromu sorununa rastlandığını, bunun da her yıl 2000 çocuğun Down Sendromlu olarak doğması anlamına geldiğini anlatan Tüysüz, şu bilgileri verdi:

 

”Her insanda 23 çift olmak üzere toplam 46 kromozom vardır, Down Sendromlu hastalarda ise 21. kromozom çift değil, 3 adet olarak bulunur. Down Sendromlu çocuk sahibi olma olasılığı konusunda annenin yaşı da etkili oluyor. 35 yaş üstünde gebe kalanlara kromozom sayımı için amniyosentez öneriliyor. 30 yaşına kadar gebe kalanlarda Down Sendromlu bebek doğurma olasılığı binde bir iken, 35 yaş üzerinde bu oran 250’de bire yükseliyor. Zira yaş ilerledikçe Down Sendromlu çocuk sahibi olma olasılığı artıyor. Down Sendromu zihinsel bir sorun. İlaçla tedavisi mümkün değil ama eğitimle var olan kapasite en iyi seviyede tutulabiliyor.”

 

İLK ÖĞRETMEN AİLE OLMALI

Down sorunu olan çocuklarda uzun süreli hafıza zayıflığına rastlandığını, söyleneni kolay unuttuklarını, bu nedenle aşırı ilgi ve motivasyon ihtiyaçları bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Beyhan Tüysüz, şu bilgileri verdi:

 

”Down Sendromlu çocukların yaşamının kolaylaşması ve eğitimi için öncelik aileye verilmeli. Çocuğun ilk öğretmeni ailesi olmalı. Down sendromlu çocuklar okul öncesi eğitimde özel eğitim sınıflarına yönlendiriliyor. Bedensel çalışma dışında, sosyal becerileriyle ilgili destek ve dil terapisi de gerekebiliyor. 6 yaşa kadar başarıyla takip edilen, tıbbi destek ve aile yardımı alan çocuklar, sağlıklı çocuklarla aynı sınıfta ilk öğretime devam edebiliyor. Down Sendromlu çocukların genellikle insan ilişkileri iyi; ancak erken yaştan itibaren gerekli eğitimi almazlarsa, IQ seviyelerinde düşüş olabiliyor. Down Sendromlu çocuklar gereken ilgi ve destekle 8 yıllık eğitimi kolaylıkla bitirip, kendilerine uygun bir işte çalışabilir.”

 

AA

 

Aranan Kelimeler:


  1. sayın beyhan hocamgiresundan oya caner ve çiçek çelikile ilgili sonuç larımız vardı onları öğrenmek için yazıyorum kan sonuçlarımız geldimi d.n.a sonuçları öğrenmek istiyorum enkısa zamanda cevabınızı bekliyoruz tel 0534 ****** nolu telden bize ulaşa bilirsiniz saygılar

  2. SAYIN BEYHAN HOCAM,BEN SİZİN YAKLAŞIK 5 YILDIR HASTANIZIM.HATIRLARSANIZ BANA YAKLAŞIK 3 AY ÖNCE PREDNOL TABLET GÜNDE 3 ADET VERMİŞTİNİZ.BUNLARI ALMAYA DEVAM EDİYORUM.VE BUNLAR BENDE KİLO YAPTI.ACABA İLERDE DAHA DA KİLO ALIR MIYIM?BU İLACI NE ZAMANA KADAR KULLANACAĞIM?
    SAYGILARIMLA CEVABINIZI BEKLİYORUM.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir