Sağlık Ekibi

    Sponsorlu Bağlantılar
Prof. Dr. Günhan Gürman Kök hücre çaresiz hastalıklarda kullanılacak

Türkiye, yakın bir zamanda kanser, felç ve körlük gibi çaresiz bir çok hastalığın tedavisinde umut olarak gösterilen kök hücre çalışmalarının yürütüleceği bir mükemmeliyet merkezine kavuşacak.
hizliresimyukle.com - Resmi tam boyutta görmek için Tıklayınız
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kök Hücre Enstitüsüne bağlı kurulması planlanan mükemmeliyet merkezinde, kanser aşısından, kök hücre nakliyle kornea tabakası ve omuriliğin onarılması şeklindeki alternatif tedavi yöntemleri geliştirilebilecek.

Ankara Üniversitesi Rektörlüğünde düzenlenen basın toplantısında, tıp fakültesi bünyesindeki Kök Hücre Merkezine bağlı mükemmeliyet merkezi ve uygulama hastanesi kurulması çalışmalarıyla ilgili bilgiler verildi.

Ankara Üniversitesi Kök Hücre Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Günhan Gürman, Türkiye’de bir ilk olacak merkezde, çaresiz olduğu düşünülen pek çok hastalık için umut olabilecek hücresel tedaviler, doku mühendisliği uygulamaları, kök hücre bankacılığı, gen tedavisi ve tümör aşısı uygulamaları, üst düzey bilimsel veri üretimini sağlayacak yüksek teknolojili bilimsel araştırmalar yapılacağını, üniversite içinden ve dışından bilim insanlarına eğitim desteği ile bilimsel danışmanlık sağlanacağını bildirdi.

140 milyon TL’ye mal olması öngörülen merkez için arazi tahsisi sağlanması amacıyla Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne başvurduklarını kaydeden Gürman, projede yer alan farklı uzmanlık dallarından bilim insanlarının bugüne kadar çok başarılı çalışmalara imza attıklarını, merkezin kurulmasıyla bu başarıların daha da artacağını söyledi.

Kök hücre çalışmalarının henüz deneme aşamasında olduğunu vurgulayan Gürman, bu çalışmaların bir çoğunun insanlar üzerinde denenmediğini, ancak insanlar üzerinde uygulanıp başarı elde edilenler de olduğunu kaydetti.

-KANSER AŞISI YOLDA-

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Hakan Akbulut meme, akciğer ve kolon kanserinde başka bir tedavi şansı kalmamış hastalarda uygulanmak üzere kanser aşısı geliştirilmesi çalışması yürüttüklerini açıkladı.

Projeyi ABD’deki başka bir merkezle birlikte yürüttüklerini belirten Akbulut, belirli bir grup insan üzerinde klinik araştırma yapmak üzere ABD’de gerekli onayın alındığını, Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı’ndan onay alınması halinde çalışmalara 2011’de başlanabileceğini, bu aşıyı ilk olarak başka şekilde tedavi şansı kalmamış 20 meme kanserli hastada deneyeceklerini bildirdi.

Diğer hastalıklarda kök hücre geliştirilmesi üzerinde durulurken kanserde, tedaviye rağmen tümörde yüzde 1 oranında bulunan, kendilerini yenileme yeteneğine sahip hücrelerin yok edilmesi üzerinde durduklarını anlatan Akbulut, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bugün kanserde tedavi şansı yüzde 50 oranında. Kanser hastasında çoğalma yeteneğine sahip, sınırsız sayıda hücre vardır. Bunlardan yüzde 99’unu tedaviyle yok edebiliyoruz, ancak yüzde 1’i bu tedaviye rağmen çoğalma yeteneğini kaybetmiyor. Yaptığımız çalışmada, meme, kolon ve akciğer kanserinde bu yeteneğe sahip hücreleri bulup bunları yok etmeyi amaçlıyoruz. Kanser aşısında hedef, bunları yok etmeye yönelik. Halen uygulanan kemoterapide istediğimiz her yere ulaşamayabiliyoruz. Bu aşıyla savunma sistemini harekete geçirip ulaşamadığımız yerlere de ulaşıp, bu yüzde 1’lik hücreleri de yok etmeyi hedefliyoruz.”

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Kök Hücre Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Murat Elçin de, böbrek ve kalp gibi organlarda yetmezlik gelişmesi halinde başvurulacak kök hücre çalışmalarının daha başlangıç aşamasında olduğunu, ancak kıkırdak, deri ve kemik dokularıyla ilgili uzun zamandır başarılı çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Emin Özmert ise gözdeki kornea tabakasının etkilenmesi halinde görme kaybı ortaya çıktığını, diğer gözden, bu da etkilenmişse akraba veya kadavradan alınan kök hücre nakliyle korneanın onarılabildiğini, böylece görme kaybının ortadan kalktığını belirtti.

Özmert, kornea ile ilgili rutin klinik çalışması bulunduğunu, ancak diğer göz hastalıklarıyla ilgili çalışmaların adım adım ilerlediğini söyledi.

Ankara Üniversitesi Kalp Merkezi ve Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği’nden Prof. Dr. Rüçhan Akar da, kök hücre tedavisinin kalp-damar hastalıklarında hasar gören bölge ve damarların onarılmasında bir umut olarak görüldüğünü, ancak bu çalışmaların da henüz deneme aşamasında olduğunu bildirdi.

AA

Aranan Kelimeler:

Soru Sormak için Resme Tıklayın

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »
Etiketler: , , , , , , ,

Prof. Dr. Günhan Gürman Kök hücre çaresiz hastalıklarda kullanılacak Hakkında Yapılan Yorumları

 1. TUĞBA dedi ki:

  merhabalar öncelikle kanserle ilgili yapmış olduğunuz çalışmalardan ötürü çok teşekkür ederim. benim de bir yakınım dedem akciğer kanseri nevşehirde ikamet ediyorlar kayseride erciyes üniversitesi araştırma hastanesinde radyoterapi kemoterapi gibi tedaviler gördü ama çare yok. herşeyden umudumuzu kestik. 20 gönüllü hastadan biri dedem olsun istiyoruz. bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim. kendisi şuan da 61 yaşında bilinci açık ama durumu gercekten çok kötü.. ilgilenirseniz çok memnun olurum…

 2. semra sapmaz dedi ki:

  merhaba ben46 yaşinda meme kanserliyim 2007de ameliyat oldum sol göğsüm alındı(9EYLÜL ÜNİVERSİTESİNDE)radyo terapi aldım 6 tane kemoterapi almam gerekiyordu 4tane alabildim maddi olanaksızlığım nedeniyle tedaviyi bırakmak zorunda kaldım şu anda ne durumdayım bilmiyorum ve çok merak ediyorum eğer kabul ederseniz bende gönüllü olmak istiyorum.

 3. sonay kar dedi ki:

  merhaba.bir çok hastaya umut ışığı doğduran çalışmalarınız için ne kadar minnettar olduğumuzu belirtmek istiyorum.benim annem 39 yaşında geçirdiği bi kaza sonucu omur iliği zedelenerek boyundan aşağı felç kaldı.17 yıldır asla umudumuzu kesmedik ve hep iyileşeceğine inandık çünkü vücudu hepten duyarsız değil ağrılarını hissediyor,ayaklarına dokunduğumuzda irkilme tepkisi veriyor ve şuan bu haberleri okumamla umudum daha bir katlandı.Merkezin kurulmasını dahada yakından takip edeceğim.Başarılarınızın katlanarak büyümesini temenni ediyorum..

 4. yaşar çopur dedi ki:

  öncelikle merhaba bu yazdıklarım eger direk ulaşıyorsa: sayın Prof. Dr. Günhan Gürman benim sag kolumda omuz kası sayıflıgı ve sol kolumun 4 te 1 i kadar güç yok dr. ömer erçetin:(bilim bu kadar gelismedi bunun çaresi yok) sözlerine ragmen bir umut ışığı arıyorum ve sizi duydum bana yardımcı olabileceginizi düşünürseniz ankara üniversitesinden randevu alacagım

 5. mustafa dedi ki:

  distrofi müsküler bacaklarda belirgin yürüyüşte bozukluk 12 yaşında bu hastalık başladı. şimdiki yaşım 37’dir.tel:0539****

 6. aynur dedi ki:

  MRHB ben 34 yaşında 8 aYlık hamileyken 3.evrede meme kanseri olduğuğumu öğrendim.haDilelik esnasında biyopsi yapıldı.Doğumdan sonra 4 kür kemoterapi sonra sağ göğsüm tamamen alındı. arkasından 12 kür taksoll terapisi uygulandı.Şu anda yaklaşık 2,5 yıl oldu tedavim biteli.yalnız kök hücre yoluyla bu kalan kanser hücresi yok edilebilinir mi?metastas olmasından çok korkuyorum.33 TANE ÇOCUĞUM VAR.ONLAR İÇİN YAŞAMA ÖMRÜMÜN UZAMASI İÇİN ÇARELER ARIYORUM .SİZDEN RİCAM BANA BU KONUDA AYDINLATICI ÇÖZÜM YOLU.ÖNCE ALLAH SONRA HEKİMLERİMİZ… 6 AYDA BİR KONTROLLERİM VAR.CEVAPLANIRSAM ÇOK MUTLU OLURUM. SAYGILARIMLA

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri