Sağlık Ekibi

    Sponsorlu Bağlantılar
Prof. Dr. Ulvi Zeybek; Çörek otunun gücü

Soğuk press yöntemiyle elde edilen bazı bitki tohumu yağlarının sağlığa yararlı olduğu kanıtlandı. Çörek otu yağı bağışıklık sistemini güçlendirirken; aspir yağı ise zayıflatıyor
Doğal tedaviler artık tüm dünyada kullanılıyor. Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi ARGEFAR Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ulvi Zeybek; bazı tıbbi bitki tohumlarından soğuk press yöntemiyle elde edilen yağların, sağlığı olumlu etkilediğini söylüyor. Ancak Zeybek yine de, yağların doktor kontrolünde kullanılması gerektiği konusunda uyarıyor. İşte Zeybek’in bu konuda verdiği bilgiler:
Aspir yağının; vücuttaki yağ seviyesini azalttığı bilimsel çalışmalarla kanıtlandı. Bu yağ, metabolizmayı hızlandırırken; yağ ve kas dengesini düzenler, kilo vermeye yardımcı olur.

HAFIZAYA CEVİZ YAĞI
Ceviz yağı, içindeki Omega 3 sayesinde beyin sağlığına destek olur. Çocuklarda ve yetişkinlerde zihinsel fonksiyonların gelişmesine yardımcı olur.
Eski Mısırlılar’dan Antik Yunan uygarlığına kadar pek çok kültürde kullanılan çörek otu yağı; bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle mevsim geçişlerinde vücut direncini artırır. Egzema gibi cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılabilir.

KALP İÇİN KETEN TOHUMU
Kabak çekirdeği yağının, iyi huylu prostat büyümesinin tedavisinde etkili olduğu birçok araştırma ile kanıtlandı. Ayrıca uzun süreli kullanımda, iyi kolesterolü de yükseltir.
Keten tohumu yağı; içindeki Omega 3 yağ asitiyle bağlantılı olarak kalp sağlığını korur. Ayrıca kalsiyumun emilimini artırarak kemikleri de güçlendirir. Balık yemeyen çocuklar için de iyi bir Omega 3 kaynağıdır.

DOĞAL ENERJİ KAYNAĞI: RUŞEYM YAĞI
Buğday tanesinin embriyo kısmı olan ruşeymin yağı, cildi canlandırıcı bir özelliğe sahiptir. Çok zor elde edilen değerli bir yağdır. Doğal antioksidan ve enerji kaynağıdır. İçinde A, D ve E vitamini oranı oldukça yüksektir. Bu vitaminler; yaşlanma etkilerini geciktirmeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Yorgunluk giderici olarak kullanılabilir. Yüksek enerji gereksinimi olan kişilerin fiziksel performansını artırmaya yardımcı olur; sporculara ve sınava hazırlanan gençlere, mevsim geçişlerinde destek olur.

YAŞLANMA ETKİLERİNE KARŞI NAR ÇEKİRDEĞİ
Nar çekirdeği yağı, yaşlanma etkilerini geciktirici özelliği ile cilt sağlığına destek olur. İçinde Omega 5 ve güçlü antioksidan özelliğe sahip olan punisik asit bulunur. Bu yağ, kalp sağlığını korumaya da yardımcı olur. Haricen kullanımda; emiliminin hızlı olması nedeniyle kadınlar tarafından cildi yenileme ve canlandırma amacıyla da tercih edilir. Nar çekirdeği yağı, ayrıca gözaltı kırışıklıkları için de kullanılabilir. Günde biriki damla gözaltlarına uygulanmalıdır.

YAĞLARLA YIPRANMIŞ SAÇLAR İÇİN MASKE
Malzemeler:
200 ml. hindistan cevizi yağı
20 ml. ısırgan tohumu yağı
20 ml. ruşeym yağı
Uygulanışı: Deniz ve havuzun etkisiyle yıpranan ve cansızlaşan saçlar için hazırlanan bu özel karışım; dökülme ve kepek sorunlarında da büyük yarar sağlıyor. Bu karışım; saçlar yıkandıktan sonra saç derisine ve saça masaj yaparak uygulanmalı. Saçlar, tutam tutam alınarak karışımın iyice nüfus etmesi sağlanmalı. 30-60 dakika bekletildikten sonra yıkanabilir veya isteğe bağlı olarak bir gece bekletilip sabah da yıkanabilir.

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ KALBİ VE DAMARLARI KORUYOR
Üzüm çekirdeği yağı, kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur, yaşlanma etkilerini geciktirir. Bu yağ; damar iç çeperini koruyarak dolaşım sisteminin sağlıklı işlemesini sağlar. Yapısında doğal olarak bulunan E vitamini ve fenolik bileşiklerin güçlü antioksidan etkileri sayesinde; kötü kolesterol olarak bilinen LDL’yi azaltır, iyi kolesterol HDL’yi artırır. Gözaltı morluklarının giderilmesinde de yararlıdır.

Aranan Kelimeler:

Soru Sormak için Resme Tıklayın

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »
Etiketler:

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri