Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva
Anasayfa > çene bölgesindeki sivilceler Hastalığı ve Tedavisi

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

çene bölgesindeki sivilceler

Soru :

Merhabalar,
Benim çene bölgemde sivilceler var.Bunlar bazen sarı bazen de kırmızımsı bir şekilde iltihabik oluyor.Ve bu çene bölgemdeki sivilcelerin biri körelip diğeri çıkıyor yani devamlılık sözkonusu.Bu arada ben 20002 yılında roaccutane kullanmıştım.İki gün önce doktora gittim ve haftada bir tablet 20mg zoretanin alabilirsin dedi.Haftada bir defa kullanmamın sivilceleri azaltma noktasında etkisi nasıl olur.Teşekkürler

Etiketler: ,

17 Ocak 2011

“çene bölgesindeki sivilceler” için 5 Yorum

 1. mustafa diyor ki:

  merhaba ben 16 yaşındayım ve cenemde küçük sivilceler var ve yüzümdede sivilce lekeleri var acaba napmam gerekiyor bi de siyah noktalar nasıl gider

 2. ayşegül diyor ki:

  merhaba ben 24 yaşındayım 4 sene önce evlendim hiç sivilcem çıkmazdı ama evlendikten sonra sadece çenemde çıkmaya başladı çok iri ve sert oluyo bu sivilceler ve bazen o bölgede sızlama bile oluyo ve hiç geçmiyolar evli olduğum ve bir çocuğum olduğu için tekrar hamile kalırsam riskinden dolayı kuvvetli bir ilaç vermiyorlar ne yapabilirim

 3. eda diyor ki:

  Merhaba, ben 21 yasindayim ve benim cok yagli cildim var, anlim, burnum ve cenem. Yanaklarimda hic sivilce yok ve hic yaglanmiyor. her sabah ve aksam sabunsus bir jel (Avene) kullaniyorum.. dogru bir jeli kullaniyormuyum bu cildime göre? ama nedense 2 senedir cene ve cene bölgesinde cok rahatsiz edecek sekilde akne ve sivilceler var.. kozmetiker gidiyorum her ay ve temizletiyorum. arada sirada ishal oluyorum acaba bunlar hepsi hormon bozuklugunlan mi alakasi var? gazlanma cok var. Cenemdeki akneler moralimi cok bozuyor lütfen yardimci olun.

  Tesekkürler

 4. gülten diyor ki:

  çenemde ve ağız çevresinde çıkan sivilcelerden rahatsızım.cilt altında iri bir şişlik oluşuyor. ağrı sızı yok ama rahatsız oluyorum.akne topluyor uzun bir süre sonra ben de sıkıyorum.acaba neden çıkıyor.bazı duyumlara göre rahim duvarının kalınlaşması yapabilir diyorlar.

 5. Deva diyor ki:

  20 li yaşlarda cilt güçlü, pürüzsüz ve gergindir.

  Ama özellikle alın ile burnun ve ağzın yan taraflarında sivilce topluluklarına rastlanır.

  Genç cildin tek sorunu da budur: Sebum salgıları ve hormonlar henüz düzene girmemiştir. Ölü hücreler ayda 1 kez, yerlerini yenilerine bırakmak üzere, dökülür. Dokular sağlamdır, Vücut tarafından yıkılan kolajen, kolaylıkla tekrar üretilir.

  Temizlik ve nemlendirme anahtar kelimelerdir.

  Özellikle sivilce ve siyah noktaların fazla olduğu durumlarda, doğru sabunu kullanmaya özen gösterilmelidir.

  En sık yapılan hata, cildin yağını fazlasıyla alan bir ürün seçmektir.
  Böyle bir durumda, sivilceler azalmak yerine artar. Çünkü, cilt yüzeyindeki nem ve yağ tabakası hızla yok olur. Kullanılan kremler, gözeneklerin fazla tıkanmasını önlemek için, hafif olmalıdır. Ayrıca, genç ciltte leke oluşmasına fırsat vermemek için, parfüm içermemelidir.

  20 – 30 yaş arasında normal veya yağlı cilt yapısına sahip olanlarda da cilt kuruluğu görülebilir.
  Nem eksikliğini giderecek nitelikteki kremler, cilde nüfuz ederek koruma sağlar. Ayrıca, cildin su dengesini düzelterek cildi canlandırır. Nemlendirici kremlerde bulunan bitkisel konsantrasyon, hücreler tarafından emilir. Bu da cildin en üst yüzeyi olan epiderme esneklik ve rahatlama kazandırır.

  Sivilce ve akne tedavisinde anahtar kelimenin “temizlik” olduğunu belirtmiştim.

  Akneli cildin görünümünü düzeltmek için ilk adım, temizliktir.

  Yüzün, sabah ve akşam, sıkıştırıcı maddelerle zenginleştirilmiş, çok hassas bir nötr sabunla yıkanması gereklidir.
  Temizleyici seçiminde, cildin yağını fazla almayacak bir malzeme olmasına özen göstermek çok önemlidir.
  Aksi takdirde, tersine bir etki görülebilir ve yağ bezleri fazla yağ üretebilir. Cildin aşırı temizlenmesinden kaynaklanan bir tür akne de vardır.

  Tedavide genel kurallara gelince …..

  1 – Cilt toniğiniz çok az alkol içermeli. Antiseptik ve ağrı dindirici maddelerle zenginleştirilmiş olanları tercih edin.
  2 – Koruyucu kremler içinde en uygun olanlar, cilde mat bir görünüm veren ve çabuk uçanlar. Bunların içindeki yağlı kısım, deriyle direkt olarak temas etmiyor.
  3 – Temizlik maskeleri, cildi rahatlatan ve yağ üretimini azaltan A, E, F vitaminleri ve atkuyruğu, lavanta, adaçayı, biberiye, mercanköşk gibi bitki özleri içermelidir.
  4 – Bir estetisyenin belli sıklıkta uygulayacağı derinlemesine temizlik, cildin durumunu kontrol altında tutmaya yardımcı olacaktır.
  5 – Akneli cilde makyaj yaparken, özel hazırlanmış ürünler kullanmaya dikkat edilmeli. Örneğin, yağsız bir toz fondöteni kuru bir sünger yardımıyla uygulayabilirsiniz. Sivilcelerin azdığı dönemlerde pek makyaj yapmamanız daha iyi olur.
  6 – Bir estetik uzmanı, akne sorununuzu 2 – 3 ayda çözebilir. Uygulanacak tedavi, kozmetik malzemelerle de takviye edilen birkaç ilacın kullanımına dayanıyor. Günümüzde, ilaçların içerdiği retin – A gibi temel aktif maddelerin oranının düşürülmesi, yan etkileri azalttığı gibi, mükemmel sonuç elde edilmekte.

  ayrıca tahrişe karşı önlem almak gerekir..
  Cilt, genel olarak, havanın, çevrenin ya da kozmetiklerin etkisi yüzünden tahriş olur. Aşındırıcı ürünler (peeling) başta olmak üzere, bazı maddelerin hatalı kullanımı da cildi tahriş edebilir.

  1 – Toz, kir ve cildin uzun süre makyajlı kalması tahrişe yol açabilir. Dolayısıyla, makyajın, en geç 10 – 12 saat sonra temizlenmesi yerinde olur.
  2 – Mineral yağlar, parfüm ve alkol, hassas ya da herhangi bir rahatsızlığı olan ciltlerde tahrişe neden olabilir.
  3 – Boyalar, renk açıcı kremler ve tüy dökücüler tahriş riski en yüksek kozmetikler.
  4 – Tahrişe yol açma açısından, bitki özleri ya da doğal maddeler içeren kozmetikler, sentetik olanlardan daha güvenli değil.
  5 – Dermatolojik olarak test edilmiş kozmetiklerin cilt tarafından kabul edilmeme olasılığı daha az. Gene de, cildiniz hassassa dikkatli olun.
  6 -Kozmetik kullanırken, tahrişin çeşitli faktörlere bağlı olduğunu unutmayın.

  bunlardan bazıları:

  1-Temas türü (Örneğin, şampuanın deriyle temas ettiği süre, deodorantınkinden daha azdır);
  2- temas noktası (Göz çevresi gibi bazı bölgeler, daha hassastır);
  3-PH değeri (Cilde uygun olanlar, asit özellik taşıyanlardır);
  4-uçma (Bazı kozmetikler, havayla temas ettikten sonra bozulup cildi tahriş edebilir).

  Halk arasında sivilce olarak bilinen akne’nin tedavisinde pekçok değişik madde ve ilaç kullanılmaktadır. Bunların bir kısmı ağızdan alınan ilaçlarken bir kısmı ise yüzeysel olarak uygulanan krem ve solüsyonlardır.

  Piyasada hap, iğne, krem gibi değişik şekillerde satılan ilaçlar sadece tek bir kimyasal madde içerebileceği gibi bunların çoğu birden fazla maddenin biraraya gelmesi ile üretilmiştir. Bu maddelerin her birine aktif madde adı verilir.

  Günümüzde sivilce tedavisinde en yaygın şekilde kullanılan aktif maddeler ve potasiyel etkileri şunlardır:

  1) Benzoyl Peroksit (benzoyl peroxide)
  Benzoyl peroksit akne tedavisinde bölgesel olarak kullanilan maddelerden birisidir. Temel olarak bakterileri öldürücü etkisinin yanısıra ciltteki ölü hücreleri uzaklaştırma etkisi de vardır.

  Cilde uygulanan ilaç miktarının yaklaşık %5’i sistemik dolaşıma geçer. Başka bir deyişle kana karışması son decece düşüktür.

  2) Hidrokortizon (hydrocortisone)
  Hidrokortizon akne başta olmak üzere pek çok değişik cilt hastalığının tedavisinde kullanılan bir steroiddir.

  3) Salisilik asit (salicylic acid)
  Salisilik asit aspirinin de etken maddesidir ve topikal sivilce tadavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

  4)Eritromisin (erythromycin)
  Eritromisin güvenli olarak kabul edilen bir antibiyotiktir. Ağızdan kullanımın yanısıra akne tedavisinde topikal olarak da kullanılır.

  5) Klindamisin (clindamycin)
  Klindamisin de eritromisine benzer bir antibiyotiktir. Akne tedavisinde hem ağızdan hem de topikal yoldan kullanılır.

  6) Tetrasiklin (tetracycline)
  Tetrasiklin akne tedavisinde ağızdan kullanılan bir antibiyotiktir.

  7) Sodyum sülfasetamid (sodium sulfacetamide)
  Sodyum sülfasetamid akne ve diğer cilt sorunlarında topikal olarak kullanılan bir antibakteriyeldir. Genel olarak sülfonamidler grubuna dahil bir maddedir.

  8) İzotretionin (isotretinoin)
  İzotretionin retinoidler grubuna dahil bir maddedir. Akne tedavisinde ağız yolu ile kullanılır.

  9) Tretionin
  Retinoidler grubuna dahil olan tretionin bazı akne kremlerinin içeriğinde bulunur.

  son olarak sivilce konusunda bazı gerçeklerden bahsedeyim..

  1) Bazı ilaçlar sivilceye yol açabilir. Sivilce ve tedavi şekliniz için en iyi bilgiyi dermatologunuz bileceğinden kullanacağınız ilaçlar onun tarafından yazılmalıdır.

  2) Yapısal özellikler ve hormonal değişiklikler sivilcenin en önemli nedenleridir. Akne bedensel ve cinsel gelişmenin en yoğun yaşandığı ergenlik döneminde sık görülür.

  3) Sadece bölgesel tedavi işe yaramaz. Sivilcelerin yayıldığı bölgenin tümü düzenli olarak tedavi edilmeli. Böylece enfeksiyonun yayılması önlenir.

  4) Akneleri sıkmak kalıcı izlere ve lekelere neden olur. Enfeksiyonun yüzünüze dağılmasını istemiyorsanız, en doğru tavır onlara hiç dokunmamaktır.

  5) Ergenlik çağındaki erkekler, katıldıkları sportif faaliyetlerin yoğun olması nedeniyle uzun süreli ve daha çok sayıda akne oluşmasına eğilimlidirler.

  6) Akne kozmetik bir rahatsızlıktır. Fiziksel sağlığınıza zarar veren bir olgu değildir. Kişisel özelliklere bağlı olarak ruhsal durumunuzu olumsuz etkileyebilir.

  7) Vücudun her bölgesinde akne oluşabilir. Daha çok yüz bölgesinde çıksa da boyun, omuz, kafa derisi, kalça, kol ve bacaklarda da görülebilir.

  sivilce ve akne konusunda bazı yanlış bilinen hususlar vardır.

  1-Aknenin geçici bir problem olduğu söylentisi yanlış. Sivilceler bir ecede iyileşmez; ama tedavi edilebilir. Cildin tamamen düzelmesi için zaman gerekir.

  2-’Her zamanki temizlik yöntemlerim sivilcelerin iyileşmesi için yeterli olur’ diye düşünmeyin. Yağlı temizleyicilerden, fondötenlerden ve ilaç içeren ürünlerden uzak durun.

  3-Çikolata ve yağlı yiyeceklerin sivilce yaptığı doğru değil. Canınız ne istiyorsa yiyin; ama sağlıklı ve dengeli beslenmenin en doğrusu olduğunu unutmayın.

  4-Arkadaşımda sivilce yapan gıda bende de yapabilir’ gibi kulaktan dolma bilgilerle bazı gıdaları beslenmenizden çıkarmanız doğru değil.

  5-Cildimi temiz tutarsam akne olmaz’ diye düşünmeyin. Cildinizi sert bir şekilde sıkça temizliyorsanız sivilcelerin kötüleşmesine zemin hazırlıyorsunuz demektir.

  6-’Güneş banyosu sivilcelere iyi gelir’ söylentisi yanlış. Düşük dozda güneş aknelere iyi gelir. Ancak doz ve süre uzadıkça cilt kalınlaşıp kuruyacağından sivilceler de artabilir.

  7-Aknelerim stres yüzünden değil, stresim sivilceler yüzünden’ diye düşünüyorsanız yanılıyorunuz. Stres doğrudan sivilceye neden olmaz, mevcut sivilceyi ağırlaştırabilir.

  kullanmış olduğunuz ilaçları kullanmanızda herhangi bir sakınca yoktur…ancak , sivilce ve akne konusunda yukarda değindiğim hususlara dikkat etmenizi öneririm.

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz