Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva
Anasayfa > saç yağlanması Hastalığı ve Tedavisi

saç yağlanması

Soru :

merhabalar. benim sorunum saçlarım çok yağlanıyor hergün yıkıyorum çünkü ertesi gün yine aynı yağlı bir görünüm oluşuyor. doktora gitmedim hiç yağlı saçlar için şampuanda kullanıyorum ama bi faydası olmuyor. doktorun tavsiye edeceği de mi yine şampuandır? nasıl geçer bu yağlanma cildimde aşırı yağlı. ilginiz için teşekkür ederim şimdiden…

Cevap

Aşırı yağlanma ve yağ bezi sayısının en çok bulunduğu alanlardaki iltihaplanmaya seboreik dermatit denir.

Bu durum en çok baş derisinde, burun kenarlarında, kaşlarda, göz kapaklarında, kulak arkasında ve göğüs ortasında görülür.Bu alanlara göbek (göbek deliği), koltuk altı, göğüsler ve kasık da eklenebilir. Bu durumdan etkilenen alanlarda kızarıklık ile sarımtırak bir kepeklenme ve yağlanma görülür. Genellikle hafif bir kaşınma yapar.

Seboreik dermatit tedavi edilebilir bir deri hastalığıdır. Seboreik bulaşıcı değildir, kötü tabiatlı değildir ve diyetle ilgisi yoktur.

Konak, baş derisinde kızarıklık olmaksızın gelişen sert kepeklenme ile karakterize edilir. Deride iltihaplanma yoktur.

Aşırı yağlanmada ise deride fazla yağlılık görülür. Özellikle baş derisi ve yüz kısmında olur. Kırmızılık yada deride kepeklenme yoktur. Aşırı yağlanmanın bir sonraki boyutu ise seboreik dermatit’dir. Seboreik dermatit’de hem kızarıklık, hem yağlanma hem de kepeklenme görülür.

Bu durum her yaşta görülebilir; fakat genelde 3 farklı yaş grubunda görülür.
1.Bebeklikte
2.Orta yaşlarda
3.Yaşlılarda görülür.

Bebeklerde, 8-12 ay arasındakilere herhangi bir tedavi yapılmadan iyileşir. Bunun sebebi doğumdan önce anneden çocuğa geçen hormonların yavaş yavaş kaybolması olabilir. Bebek şampuanları yararlıdır.
Bazı bebeklerde seboreik dermatit sadece bez kullanılan yerlerde gelişir; fakat bu durum farklı bez kullanımlarıyla giderilebilir.

Diğer yaş gruplarında seboreik dermatit görüldüğünde, tedavi edilsin veya edilmesin tekrarlar ve kaybolur. Soğuk havalarda alevlenmeler olabilir.

Seboreik dermatit daha çok yağlı ciltli ve yağlı saçlı insanlarda görülür. Akne ve sedef hastalığı olan kişilerde de görülebilir. Hastalığın oluşumunda maya benzeri bir organizmanın varlığı düşünülmektedir.

Hastalıkların başka hastalıklarla bağlantısı olması şaşırtıcı değildir. Seboreik dermatit; sinir sistemi rahatslıkları, Parkinson hastalığı ya da stresli tıbbi sorunlar yaşayan ( kalp krizi gibi ) insanlarda artabilir.

Bu hastalık hastanede hemşire gözetiminde, bakım evlerinde uzun süreli kalanlarda ve bağışıklık sistemi zayıflayan insanlarda da artar. Cilt hastalıklarına yakalanma riski düşüktür. Bu durum tedavi edilmese bile cilt kanserine neden olmaz.

Hiç müdahale edilmeden iyileştiği gibi, düzenli bir tedavi ile kısa sürede hastalık kontrol altına alınabilir.
Bu hastalığı önleme yada tamamen yok etmek mümkün olmayabilir. Zaman zaman nüksler ve alevlenmeler yineleyebilir. Ancak sürekli tedavi başarının öncelikli yoludur.

Çoğu hastalıklar için gerekli olan kan, idrar ve alerji testlerine gerek yoktur. Çok az rastlanan kronik seboreik dermatit hastalığı için bazı deri biopsi testleri yapılabilir.

Bu deri hastalığı tedavi edilebilir. Fakat yinelemeler olabilir. Düşük etkili kortizon kremi veya losyon uygulamaları ciltte etkileyici bir tedavidir.
Bazen hastalar güçlü bir kortizon tedavisine de ihtiyaç duyarlar. Hastalar bu ilacı dermatolog kontrolünde kullanmalıdır. Aşırı dozda kullanılan ilaçların yan etkisi görülür. Bu ilaçları kullanmak istemeyen hastalar için, dermatologların tavsiye ettiği bazı reçetesiz ürünler vardır.

Bunlar; çinko priton, selenyum sülfat, sülfür ve salsilik asit içeren şampuanlardır. Aynı zamanda dermatologların tavsiye ettiği şampuanlar reçetelendirilebilir. (Circloprox ve ketakonazole içeren şampunlar).
Bu hastalık birçok insanda reçeteli krem ve şampuanlarla kontrol altına alınabilir.

Aranan Kelimeler:

12 Haziran 2011

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“saç yağlanması” için 10 Yorum

 1. Deva diyor ki:

  Yüz bölgesinde aşırı yağlanma sonucu ortaya çıkan kötü görüntü, pürüzlü bir yüz ve sivilceler büyük bir problem olmaktadır. Yağlanmanın daha çok dengesiz beslenme sonucu ortaya çıktığı gibi, temizlik, bakım ve kozmetik ürünlerin kullanımında yapılan yanlışlarda bu sorunu büyüten ve ortaya çıkaran etkenlerden biridir.

  Peki, yüzdeki ve ciltteki yağlanmalara karşı ne gibi çözümler uygulanabilir?

  Yüzdeki Yağlanma Nasıl Geçer?
  1. Yüzdeki Yağlanmaya Soda ile Çözüm
  Yüzünüzde ki yağlanmalara engel olmak adına her gün pamuk topları ile sodayı yüzünüze masaj yapabilirsiniz. Bu işlemden 10 dakika sonra cildinizi ılık su ile yıkamalısınız.

  2. Düzenli Beslenme ve Diyet
  Düzenli beslenme programında daha çok doğal ürünler tüketilmeli, hazır yiyeceklerden ve abur cuburdan uzak durulmalıdır. Bol su tüketmek cilde her zaman faydalı olacaktır. Ayrıca küçük ve düzenli egzersizlerde yüzdeki yağlanmalara karşı tedavi edici bir çözümdür. Un, tuz ve şeker tüketimi de cildin baş düşmanıdır.

  3. Yüzdeki Yağlanmaya Kremle Çözüm
  Kozmetik krem ve losyonlar sürerken sürekli krem değiştirmek yerine bir dermatoloji uzmanı ile görüşerek önerilen uygun kremi düzenli ve sürekli kullanmak gereklidir.

  4. Yüzü Doğru Yıkama
  Yüzünüzü çok fazla yıkamak etkili veya doğru bir yöntem değildir. Günde 3 kez yıkanması uygundur. Yağlı yüzler için özel sabun kullanabilirsiniz. Bu sabunu kullanırken yüzünüze masaj yaparak köpürtünüz. Çok sıcak veya çok soğuk su yerine ılık su kullanımı çok daha önemlidir. Yüzünüzü sabunlu su ile yıkadıktan sonra hafif soğuk su ile durulamanız kan dolaşımını artıracak ve yüz deki yağların yakılmasını sağlayacaktır.

  5. Yağlanma için Kil Maskesi Uygulayın
  Yüzünüzde ki yağlanmalara karşı haftada 11 kez çamur ya da kil maskesi yapabilirsiniz. Çamur veya kil yağları emici ve kurutucu özelliği ile yüzünüzdeki yağlanmayı hafifletecektir. Uygulayabileceğiniz kil maskesi tarifleri.

  6. Yüzdeki Yağlanma için Süt Banyosu
  Süt banyosu ile yüzdeki fazla yağlanmalara karşı oluşan pürüzleri giderebilirsiniz. Daha pürüzsüz bir cilde sahip olmak için süt banyosu sonrası yüzünüzü hafif soğuk su ile yıkamalısınız.

  Yüzdeki Yağlanma İçin Bal ve Süt Maskesi
  Bal, 1 yemek kaşığı
  Limon suyu, 1 yemek kaşığı,
  Süt, 1 çay bardağı
  Yapılışı; Bal ve limon suyunu bir kap içerisinde karıştırınız, bu karışım üzerine 1 çay bardağı süt ekleyerek tekrar karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze sürerek 10 dakika bekletin ve ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Haftada 1 uygulayacağınız maske ile Yüzünüzdeki yağlanmadan kurtulabilirsiniz.

  Limon suyunun asidik etkisi yağlanmayı hafifletecek ve süt sayesinde daha pürüzsüz dengeli bir yüze sahip olabileceksiniz.

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz