Tırnağımın ucunda beyazlama

Benim tirnagim ucundan yukari dogru beyazlama var arastirdigima gore tirnak bosalmasi ne yapabilrim doktara gidip tedavi mi olaym tedavisi nedir ve neden olusur bu hastalk hicbr zedelenme olmadi 5 parmagmda war

Cevap
Tırnaklarda bir çok hastalık meydana geliyor. Bunlardan en önemlileri tırnak mantarları, tırnak batmalar ve tırnak kırılmaları sayılabilir. Tırnaklardaki beyaz lekeler ise tam olarak, hastalık kabul edilmez. Bilimsel olarak lökoniki olarak isimlendirilen bu durum genel olarak hafif bir seyirdir. Nadiren de olsa ciddi durumlara işaret edebilir.
Çoğu kimse tırnaklardaki beyaz lekeleri vitaminsiz kalmakla ilişkilendirir. Bu, beyaz lekelerin vitamin ile bir bağlantısı olmadığını baştan söylemekte fayda var.
Sponsorlu Bağlantılar
BEYAZ LEKELER MİNERAL EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLANIYOR
Mineraller vücudumuzda düzenleyici görevi olan temel öğelerdir. Görevinden de bize çağrıştırdığı gibi eksikliklerinde birtakım sorunlar ortaya çıkar. Her mineral eksikliği vücutta aynı tepkiyi oluşturmaz. Örneğin demir eksikliğinde kansızlık, potasyum eksikliğinde ise pıhtılaşma problemleri ortaya çıkar. Tırnaklardaki beyaz lekelerin oluşmasındaki ana neden ise çinko eksikliğidir. Çinko tırnak lekelerinin yanısıra bağışıklık sistemi zayıflıklarından kaynaklanan hastalıklar, yaraların geç iyileşmesi, sancılı adet, sivilce, büyüme ve gelişme gerilikleri ve kısırlık gibi çeşitli problemre de yol açmaktadır.
PEKİ, ÇİNKO İÇEREN BESİNLER NELERDİR?
Kırmızı et, karaciğer, peynir, yumurta, mısır, brüksel lahanası, fasulye, brokoli, bezelye ve fındık bol miktarda çinko içerir. Çinko bakımından zengin bir diyet bazen yeterli olamamaktadır. Bunun nedeni çinko emiliminde kaynaklanan sıkıntılardır. Çinko mineralinden maksimum derecede yararlanabilmek için C vitamini ile birlikte alınması, süt ve süt ürünleri ile birlikte alınmaması önerilmektedir. Buna dikkat edilmelidir.
İLERLEYEN BEYAZ LEKELERE DİKKAT!!!
Tırnaklardaki beyaz lekeler çinko takviyesi yapıldığı halde ilerleyici ise başka minerallerin eksikliğinden de kuşkulanmalıdır. En sık selenyum, mağnezyum ve manganez eksikliği tırnak lekelerine yol açar. Bu minerallerin uzun süreli alınmaması da bedende başka başka problemlerin oluşmasına zemin hazırlar.
TIRNAKLARDAKİ BEYAZ LEKELERİN DİĞER NEDENLERİ
Tırnaklardaki beyaz lekeler çoğunlukla çinko eksikliğinden kaynaklanır. Fakat bu lekelerin başka nedenleri olduğunu belirten kaynaklar da bulunmaktadır. Bunlar arasında;
Tırnak altındaki hava kabarcıkları
Tiroit hormon yetersizliği (hipotroidizm)
Kansızlık
Kalsiyum eksikliği
Keratin hormonu yetersizliği
Bazı ilaçların yan etkileri
Nefrit
SONUÇ OLARAK: Uzun süreli tırnaktaki beyaz lekeler ciddiye alınmalıdır. Alanında uzman bir doktora görünmenizde yarar var.
Sponsorlu Bağlantılar

Online Doktora sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.