Yanık izleri nasıl geçer

yanık izleri nasıl gecer acaba önerdiniz bi doğal yöntem varmı bunun için

Cevap

dermabrazyon ve mikro dermabrazyon, orta dereceli ve derin peelingler, lazer resurfacing ve foto rejuvenation tedavileri çok yardımcı olabilir. Gerçeği söylemek gerekirse, derin izlerde ve koyu lekelerde, cildinde % 60 oranında düzelme sağlayan bir hasta çok şanslı sayılır. Bu oranı küçümsememek gerekir. Çünkü % 60 düzelme, cildin görüntüsünü ve yüz ifadesini çok geliştirir.

en radikal yöntemlerden biri, fenol peelingdir. Bu bir çeşit ameliyat sayılır ve anestezi altında uygulanır. Çok derin iz ve çukurlarda birden fazla ameliyat gerekli olabilir. Nispi düzelme oranı yüksektir ama sorunları fazladır. Operasyondan sonra normal yaşama dönmek uzun zaman alır. Hastanın tüm bunları kaldırabilmesi için çok esaslı bir psikolojik hazırlık yapması ve yakın çevresi tarafından desteklenmesi gerekir.

Lazer resurfacing de bir çeşit derin peeling sayılır. Cildin üst tabakasını soyar ve kollajen üretimini canlandırır. Sonrasında bir süre sabırlı olmak koşuluyla gayet başarılı sonuçlar yaratır.

Mikrodermabrazyon yöntemi çok kullanışlıdır. Muayenehane koşullarında yürütülür. Yan etkisi yok denecek kadar azdır ve süratli bir tedavidir. Üstelik etkisi de uzun sürelidir. Mikrodermabrazyon üst deriyi hafifçe soyar, alt derideki kollajen sentezini uyarır. Kollajen kalınlaştıkça çukurlar azalır. Hasta tedavi süresince sosyal yaşamına ve işine rahatlıkla devam edebilir. Cilt her seansta biraz daha düzelir.

Mikrodermabrazyon yöntemi ciltte oluşan düzensizliklerde, akne izlerinde, kaza ya da ameliyat sonrasında oluşan izlerin tümü için kullanılır. Ayrıca hamilelik çatlaklarında da çok başarılıdır.

Küçük ve yüzeysel izleri olan bazı hastalarda, intradermal kollajen enjeksiyonları da iyi sonuçlar verir.

“Photo rejuvenation” adı verilen ışık tedavisi iz, leke ve çukurların tedavisinde de başarılı olmaktadır. Bu yöntem kollajen sentezini önemli ölçüde arttırır, cildi dolgunlaştırır ve savunma sistemini aktive eder. Ayrıca cildi hiç soymadan, lekeleri seçer ve onarır.

Özetle söylemek gerekirse, bu izler için kullanılan peeling ve diğer tedavi yöntemleri çok çeşitlidir.

Tedaviler hastanın, cildin tepkisine göre seçilir veya birbiri ile kombine edilir. Deneyimli bir cilt doktoru hastanın durumunu tetkik eder, hastanın direncini, allerjik eğilimlerini ve tedaviye verdiği cevabı izledikten sonra onun durumuna en uygun yöntemleri tatbik eder.

Azimli hastalar, iz ve leke tedavilerinden oldukça iyi sonuçlar alırlar.
Hiç moralinizi bozmayın. Gördüğünüz gibi, her sorunun bir çaresi vardır.

6 yorum “Yanık izleri nasıl geçer

 1. selin

  bn 20 yaşındayım 3 ay önce kaza sonucu boynumdan göğüs kısmına kadar yandım ama hala kızarıklıklar ve deride sertlik acı var doktorum bir iğne vuruyo aylık ve silikon jel aldırdı ve contractubex krem kullanıyorum ve derinde yumuşama var diyo ama sizce bu yöntem işe yararmı ve önerdiğiniz başka yöntem varmı? geçecekmi derimdeki sertlik ve kızarıklıklar? cevaplarsanız sevinirim.

 2. neslihan

  ben 2 hafta önce carbon peeling yaptrdm ve yüzümdekii yanık izlerii halenn geçmedii.sizce ne yapabilirm?

 3. mirkelam

  Merhaba, benm 2 hafta önce yüzüm yandı ve ben yüzümü söndürmek için su ile yıkadım sonra hastaneye gittim 1. derece %5 yanık var dediler bende esmerim renk farkı belli ediyo eski tenime ne zaman kavuşabilirim.

  • sevgili mirkelamkrem kullanıyormusunuz

 4. cansu

  merhaba, benim 3 yaşında bacaklarıma sıcak su döküldü ve izler kaldı şuan 25 yaşındayım izler belli belirsiz beyaz renkte.ama ben tamamen kurtulmak istiyorum görünmesin istiyorum acaba nasıl bir tedavi yöntemi olabilir yada kurtulabilirmiyim lütfen cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

  • sevgili cansu derinliğe ve boyuta bakmak gerekiyor daha sonra olur veya olmaz denilebilir bir cilt hekimine başvurun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.