Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa     Doktora Sor     Kadınlara Özel
büyük tuvaletini yaparken kan geldi Neden Olur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

büyük tuvaletini yaparken kan geldi

Soru :

2 yıl önce kızımda anüsten büyük tuvaletini yaparken kan geldi doktora götürdüm çatlalaklar var dedi duphalak  şurup ve bapethane plus kullandık fakat şidi tekrar nüksetti bilgilerinizi bekliyorum teşekkürederim saygılarımla

Cevap

Aşağıda ki bölüme bakabilirsiniz

Etiketler: ,

19 Nisan 2012

“büyük tuvaletini yaparken kan geldi” için 5 Yorum

 1. Serap dedi ki:

  Merhaba 1 yasinda kizim ek gidaya basladiktan sonra 9 ayina kadar kabizlik sorunu yasadik 3 aydir kakasini gunluk yapmaya basladi ama kendini cok sıkiyo ve agliyo sert degil kakasi bugun kaka yaptiktan sonra poposunu sildigimde islak mendile kan geldi cok azdi acaba poposunda catlakmi oldu cok tedirginim eger catlak varsa tedavisi zormudur bilgilendirirseniz cok sevinirim

 2. feridun dedi ki:

  4 yasinda bir kizim var.Her zaman degil ama bazen diskisini yaptiktan sonra kan geliyor.NAsil bir tedavi uygulamaliyiz.ilgilenirseniz cok sevinirim tesekkurler.

 3. Deva dedi ki:

        Anne sütü alımı süresince dışkının kıvam ve kalınlığı fissür oluşumuna engeldir. Ancak anne sütünün kesilmesi veya ek gıda başlanmasını müteakip bebeklerde dışkının sert olması, aşırı zorlanarak dışkılaması, çok sık dışkılama gibi nedenlere bağlı olarak anüs çevresinde fissür gelişebilir.

        En fazla altta yatan neden kabızlıktır. Gerilmeye bağlı olarak anal bölgeyi döşeyen deride yırtılma ve çatlaklar oluşur. Bebek veya çocuk ağrı nedeniyle makat kaslarını sıkar ve zamanla bu kasların tonusunda artış olur. Ağrı nedeniyle dışkılamaktan kaçınan çocukta kabızlık artar, dışkı daha da sertleşir ve fissür tekrarlar. Bu kısır döngü kırılmadıkça fissürün iyileşmesi çok zordur.

        Çocukluk ve gençlik yıllarında görülen bu kabızlıktaki en önemli nedenlerden biri hatalı beslenme alışkanlıkları iken diğeri annelerin hijyen saplantısıdır. Bu saplantı çocuklara tuvalet tutmayı ve ertelemeyi öğretir. Bilinç altına yerleştirir… Bilinçsizce yapılan öğretinin bedeli bu yaşlarda fissür olarak ödenmese bile yetişkin dönemlerde basur, rektosel, fissür gibi değişik makat hastalıkları olarak ödenir. Beslenmek karın doyurmak değildir. Dışkılama hissi geldiğinde bir an önce ve ıkınılmadan yapılmalıdır. İşte asıl verilmesi gereken öğreti budur.

        Bebeklerde, yapısal özelliği gereği anal fissür herhangi bir kadranda ve birden fazla olabilir. Daha büyük çocuklar ve erişkinlerde ise yetişkinlerdeki gibi daha çok arkada fissür görülür. Fissürden kanama olduğunda dışkı sonrasında veya dışkı üzerinde çizgi şeklinde taze renkli kan izlenmasi tipiktir.

        Tedavide ılık oturma banyosu, bölgeye ağrı kesici krem sürülmesi, dışkının yumuşatılmasını içeren konservatif tedavi planlanır. Israr eden, birden fazla ve derin fissürlerde akla Crohn Hastalığı gelmelidir. Kemoterapi alan lösemili çocuklarda da anal fissür gelişebilir, aynı tıbbi tedavi uygulanır.

        Altta bir hastalık olmayan ve ciddi fissürü olan çocuklarda en son çare cerrahi olarak fissür bölgesindeki nedbe dokusu çıkarılabilir veya spazmı çözmek için ergenlere lateral sfinkterotomi(kas kesimi) yapılabilir.

        Ancak çocukluk çağında anal fissürlerin çoğunluğu cerrahi tedaviye gerek duymadan 3 ay içinde konservatif tedaviyle iyileşir. Bu tedavi sıraında uzun süreli dışkı yumuşatıcı şurup kullanılmamalıdır. Hedef ıkınmadan bol yumuşak dışkının çıkarılması olmalıdır. Bunun için de öncelikle abur-cuburlardan uzaklaşılması ve herşeyden bol miktarda yenilmesi tarzında beslenmenin artırılması yönünde olmalıdır.

        Gerek fissür gerekse basur gibi çoğu makat hastalıklarının temeli, hatalı beslenme ve dışkılama öğretilerine bağlı olarak çocukluk ve gençlik yıllarında atılır. Bu yanlış beslenme ve makatı hor kullanmanın ceremesi, "bardağın taşması" gibi bir gün karşımıza çıkar ve bedel ödeme zamanı gelir.

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz