23 yaştan sonra boy uzarmı

hocam hayırlı akşamlar. sizi rahatsız ettyısem özür dılıyorum ama benım beynımı 23 yaşıma yanı bu yaşıma kadar kemıren bı sorunum var. aslında sorun deıl belkı ama ben çok büyük sorun olarak göruyorum.. ben 25 yaşındayım bu yaşımdan sonra boyumun uzaması mümkünmü amelıyat bitkisel ilaclar herhangı bi yolu varmı yokmu. kesin bi cevap vermenızı rica edıyor saygılar sunuyorum..

Sorunuzun Cevabı

17 -18 yaşına doğru kemik uçlarında bulunan büyüme hücreleri kapanır ve büyüme tamamen sona erer.

boyun uzaması için ; kemik büyüme hücrelerinin faal olması ve kapanmaması gerekir. büyüme hücreleri kapanmışsa , ne ilacı verirseniz verin , hangi sporu yaparsanız yapın boy uzamaz..

eğer uzasaydı ; uzamanın sonu olamayacağına göre 60-70 yaşındaki insanlarda da boy uzaması olur , insanların boyu yüzlerce metre olurdu.

eğer kemik büyüme hücreleri kapanmışsa 27 yaş veya 77 yaş arasında bir fark yoktur…
aksi taktirde 77 yaşında da , dediğim gibi insanın boyu uzardı.

nasıl ki bir ağacın kökü yoksa ; durup dururken topraktan ağaç bitmezse , boyda öyledir.. büyüme için ; büyüme hücreleri gereklidir.

toprak olmayan taş üzerine hangi gübreyi koyarsanız koyun , ot bitmeyeceğine göre , kemik büyüme hücreleri kapanmış bir insanında boyuda kati surette uzamaz.

eğer kemik büyüme hücreleriniz kapanmış ise , yapılacak bir şey olmadığını belirtmek isterim.

kemik büyüme hücreleri kapanmayan 25 yaşındaki insanın boyu uzar..
bunun tersine kemik hücreleri 14 yaşında kapanan insanın boy uzaması durur ve bir daha boyu uzamaz.

bu durumda büyümenizin olup olmayacağını anlamanın yegane yolu ; gerekli röntgen filmlerini çektirmek suretiyle kemik büyüme hücrelerinin kapanıp kapanmadığını görmektir..

eğer kemik büyüme hücreleriniz kapanmışsa , artık büyümezsiniz..

eğer kemik büyüme hücreleriniz kapanmamış ise ; kapanıncaya kadar hangi yaşta olursanız olun , boyunuz uzamaya devam eder.

boy uzamasına yardımcı olan besinler genellikle kalsiyum -fosfor ve d vitamininden zengin yiyeceklerdir… bunlar içerisinde yoğurt – süt -peynir – tereyağ , ceviz , fındık , balık gibi yiyecekler sayılabilir..

kalsiyum , fosfor ve d vitamininden zengin süt ve süt ürünleri yanında , balık ve baklagiller yemenizi ve basketbol – voleybol gibi sıçrayıcı sporlar yapmanızı öneririm..

halter , güreş gibi sporlar ; boy uzamasına mani olan sporlardır ve yapılmaması gerekir..

ayrıca güneş ışınları ; kemikleri geliştiren ultraviyole gibi faydalı ışınlar içerdiğinden kısa süreli güneş banyosu yapmanızda fayda vardır…

62 yorum “23 yaştan sonra boy uzarmı

 1. dılan

  Slm benım boyum 154 yasım23boyum uzarmı ne yapmm gerek boyumdn dolyyı çok utanıyrm cewrem tarafından hor goruluyrm lütfen yardımcı olur musunuz teşekkür ederim

  • yaşınıza bakarsak kemik uçları kapanmıştır

 2. kaan

  mrb hocam ben 23 yaşndaym arkadaşlarm diyor boy atma en son 25 yaşnda son buluyor doğrumu acaba bu arada 23 yaşında boy atarmıyım

  • genelde 18 yaşında boy uzaması durur

 3. Dilan

  Mrb hocam ben 23 yasndaym ve boyum 1.58 5 cm kadar uzamak istiyorum kemik uclarimin kapanip kapanmadigini bilmiyorm bunun icin doktora da gitmedim ancak cevremden birkac kisinin ayakkabi icine yerlestirilen ve japonyada uretilen boy uzatici bir taban kullanimi sonucu boyumun uzayacagini soylediler bunun gerceklilik payini ogrenmek istiyorum yardmci olacaginizi umuyorum…
  Simdiden tesekkur ederim

  • bu tür uygulamalar boy uzatamaz boyunuzun uzaması için kemik uçlarının açık olması gerekiyor

 4. Berkay

  Hocam ben 16 yaşındayım boyum 165 annem 162 babam 176 erkeğim doktora gittim hormonel bozukluk yok dedi ve sol bileğimden röntgen çekildi doktorum 10 cm veya fazla uzarsın dedi 3 ay tatilinde yüzmeye gitcem önerileriniz varmı vitamin takviyesi felan kemik yaşım kaçdık uzarmıyım sizce

  • ca içeren besinlerle beslenin yüzmek kemikleri geliştirir öneririm

 5. AHMET

  mrb hocam.yaşım 23 ,boyum 1.70 cm ama ben 5 cm daha uzamak ıstıyorum.sızce bu mumkun mu ? degılse bıle kemık uçlarının kapanıp kapanmadıgı nasıl anlarım ? teşekkurler..

  • ortopediye başvurun röntgen çektirin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>