3 gün boyunca adet sancısı gibi karın ağrısı

hocam iyi günler benim sorum şöyle olcak adetimin üzerinden 3 gün geçti ama 3 gün boyunca adet sancısı gibi karın ağrısı çekiyorum nedeni nedir sizce gebelik testi yaptım negatif çıktı cvbınız için şimdiden teşekkür ederim….

One thought on “3 gün boyunca adet sancısı gibi karın ağrısı

 1. Kadınların yarısından fazlasında adet kanaması döneminde az veya çok ağrı olmaktadır. Bu durum, kanamanın normal sınırlarda kalmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkan rahim kasılmalarının ağrı olarak algılanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu tür bir ağrı kadının günlük yaşamını etkilemez ve basit ağrı gidericilerle kontrol altına alınabilir.

  Adet kanaması esnasında ya da hemen öncesinde kasıklarda ortaya çıkan rahatsızlık ve kramp tarzı ağrılara dismenore ya da menstrüel kramp adı verilir.

  Dismenore primer ya da sekonder olabilir. Primer dismenore ilkadet kanamasından 1-2 yıl sonra ortaya çıkan, 25 yaş civarında ya da çocuk doğurduktan sonra azalan ya da kaybolan ve altta yatan patolojik bir nedenin bulunmadığı dismenoredir. Sekonder dismenorede ise ağrılı periodlara neden olan spesifik bir hastalık söz konusudur.

  Primer dismenoresi olan kadınlarda bu prostoglandin adı verilen maddelerin üretiminin fazla olduğu ya da uterusun bu maddelere aşırı cevap verdiği düşünülmektedir.

  Sekonder dismenoreye yol açan etkenler ise:

  -Endometriozis
  -Pelvik iltihabi hastalık
  -Rahim ağzında darlık
  -Rahim içi tümörler
  -Uterus pozisyonunun anormallikleri sayılabilir.
  -Zaman zaman spirale bağlı olarak da sekonder dismenore görülebilir.

  Primer dismenore ergenlk döneminin ve 20’li yaşların başında sık görülür. 25 yaşından sonra azalmaya başlar ve genellikle çocuk doğurduktan sonra kaybolur.Tipik olarak adet kanamasından kısa bir süre önce başlar ve 1-3 günde geçer.

  Sekonder dismenore ise perioddan birkaç gün önce başlar ve tüm kanama boyunca devam edebilir.

  Yaklaşık 10 kadından birinde ise durum farklıdır: Adet kanamalarının başlamasıyla beraber ortaya çıkan ağrı oldukça şiddetlidir ve günlük yaşam olumsuz etkilenir. Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniklerine yapılan acil başvurularının yaklaşık %10’u adet sancısı nedeniyle olmaktadır.

  Dismenore, yani sancılı adet görme gerekli incelemeler sonrası etkili bir şekilde tedavi edilebilen ve bu nedenle kadının gereksiz yere katlandığı bir ağrıdır.

  Dismenore karnın alt bölgelerinde kramp benzeri ağrılar ve rahatsızlıklardır.
  Buna eşlik eden diğer belirtiler:

  -Sırt ağrısı
  -Başağrısı
  -Bulantı
  -Bacakların iç yüzünde hassasiyet olabilir.

  Dismenore ile birlikte adet öncesi gerginlik sendromu de görülebilir ancak bu şart değildir. PMS genelde adet başlangıcından birkaç gün önce görülür.

  Dismenoreli kadınların yaklaşık %10-15’inde şikayetler normal günlük aktivitelerini kısıtlayacak kadar şiddetlidir.

  Eğer ağrılar;

  1-Normal zamanında gelen bir adet kanamasına eşlik etmiyorsa
  2-Her zaman olduğundan çok daha şiddetli ise
  3- 2-3 günden daha uzun sürüyor ise
  4-Her zaman olandan daha farklı ise
  mutlaka bir hekim kontrolünden geçilmesi gerekir.

  Dismenore alınacak bazı basit önlemler ile bir miktar engellenebilir.

  1) adet kanaması öncesinde ve esnasında kahve, çay, kola, çukulata gibi kafein içeren gıdalardan uzak durulması,
  2) karın bölgesine masaj yapılması,
  3) uzun süre ayakta durmaktan ya da yürüyüş yapmaktan kaçınılması
  4) Aşırı yorgun, sinirli kişilerde adet sancısı daha fazla görülür. Bu nedenle kanama esnasında dinlenmek son derece önemlidir.
  5) kabızlığı olanlar bu sancıları daha şiddetli yaşarlar. Lifli gıdaların bol tüketilmesi kabızlığı önler.
  6) Bol miktarda su içilmesi,
  7) sigaradan uzak durulması,
  8) fazla miktarda alkol tüketilmemesi gibi basit ve kısa süreli önlemler ile sancılı adet kanamaları biraz daha rahat geçirilebilir.

  tedavisine gelince..

  1-ağrı kesiciler :
  Adetleri düzenli olan kişiler ağrıların başlamasını beklemeden, adet kanamasından bir gün önce ağrı kesici almaya başlarlar ise ağrıların şiddeti oldukça azalacaktır. Bu ilaçların tok karnına alınması mideye yönelik yan etkileri azaltır.

  2-Ağrıların daha şiddetli olduğu durumlarda yatak istirahati ve karın bölgesine sıcak uygulaması fayda sağlayabilir. Bu amaçla içine sıcak su doldurulmuş bir şişe kullanılabilir.

  3- Başka bir tedavi yaklaşımı da doğum kontrol hapı kullanılmasıdır. Bunlar prostaglandin adı verilen ve ağrıdan sorumlu olan maddelerin yapımını azaltarak krampları engelleyebilir. Eğer OK’lardan fayda sağlanmış ise gebelik arzu edilene kadar kullanılabilir.

  4- Ağrıların çok şiddetli olduğu durumlarda enjeksiyon şeklinde ağrı kesiciler kullanılabilir.

  5- Eğer tedavi ile şikayetler uzun süre giderilemiyorsa endometriozis gibi bir patolojiyi aramak maksadıyla laparoskopi yapılabilir.

  benim size önerim ; mutlaka bir kadın doğum uzmanına muayene olarak , tedavinizin yapılması olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>