Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > 3 lü test Hastalığı ve Tedavisi

3 lü test

Soru :

afp-41.2
ue3-1.65
hcg-31756
Tr-21 riski-1:185
bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.tşkler

Aranan Kelimeler:

09 Ekim 2010

Benzer yazılara bakmanızı öneririm

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“3 lü test” için 7 Yorum

 1. Ayça diyor ki:

  merhaba Tr.21 riski 1:428 yaş 38 %1 oranında down sendromu var dedi doktorumuz sizce çok yüksek bir oran mı ?

 2. Nilgün diyor ki:

  Merhaba Dr. Bey,

  Down Sendromu Tarama Sonuçlarını gönderiyorum,
  AFP : 35,59
  uE3: 0,66
  HCG: 95571

  Örneğin alındığı yaş: 29,8
  Ağırlık: 54
  IVF: Hayır
  Sigara: Hayır

  Örnek alınmadaki gebelik yaşı: 17+4
  Tarama metodu: BPD

  Tr.21 riski:> 1:50
  Yaş riski: 1: 761

  Nöral tüp defekt için AFP(MoM: 0,81) risksiz bölgede bulunmaktadır.
  Trisomy 18 riski: < 1: 10000 dir. Trisomy 18 için istatiksel bir risk tespit edilmemiştir.
  Doktorum amniyosentez yapılması gerektiğini söyledi. Karar veremedim. Aynı testi tekrar yaptırmayı düşünüyorum, testin hata payı var mıdır? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 3. fatma diyor ki:

  merhaba dr bey benim sorum şu 12+0 da 2 li tarama için usg ölçümlerim yapıldı ense kalınlığı 1,5 mm nazal kemik ise 2,2 mm ölçüldü radyoloji uzmanı nazal kemik biraz küçk 4 gün sonraya kontrol verdi ve kan değerlerim bakılmaısnı istedi 4 gün sonra ki ölçümde ise 4 mm ölçüldü normal sınırdadır dedi kan sonucumda negatif çıktı ama doktorum emin olmak için 4 lü tarama istedi 4 lü tarama sonucumda şükür ki negatif çıktı ama drum beni hiç rahatlatmadı aksine istersem amniyosenteze yönlendirebileceğini söyledi bende ultrasındaki incelemelerimde herhangi bi risk gördüğü içinmi istediğini sorduğumda usg da bu gibi riskleri göremeyiz burun kemiği küçük ölçüldüğü için isterseniz amniyosentez yapabilirsiniz dedi lütfen bana yardımcı olurmusunuz yaşım 29 ailemde engelli birey yok napmam lazım

 4. muhsir diyor ki:

  slm ben 28 yasindayim ve 13+5 down sendromu testi yapildi.testte
  trisomie 21 trimosie13/18
  arkaplan risiko1:796 1:1491
  ultrasyondan risiko1:30 1:2924
  risiko biochemie 1:5487 1:10630
  adjustiertes risiko 1:210 1:20847

  beta hcg 38,46 IU/I 0,9811 MoM
  PAP-A 8,930 IU/I 1,7771 MoM

  ve bebegin ense kalinligi NT 2,70 mm
  burun uzunlugu,3,6 mm
  SSL 74,0 mm
  BDP 29,2 mm
  FOD 35,2mm
  KU 101,2
  FL 13,8
  AU 84,3
  birde kalbinde ve böbreklerinde hasta olabilecegine dair isretler gördü ama bu ilerleyen haftalarda düzelebilirdede dedi dotor.ama kesin sonc icin amniyosentez dedi.asilama yoluyla hamile kaldim.esim varikoselden ameliyat oldugu halde sperm sayilari fazla yüksellmedi ama sperm yapisinda bir sorun yoktu.55 kiloyla hamile kaldim ve suan 60 kilo 16.hamileik hatsindayim.ne benim ne esimin ailesinde böyle bir cocuk yok..beebgim sizcede down sendromu ihtimali varmi??

 5. elif diyor ki:

  Merhabalar Dr Bey
  Size üçlü tarama sonuçlarımı gönderiyorum yorumlarsanız çok sevinirim.
  afp 35,2 mom 0,93
  hcg 39047 mom 2,55
  ue3 1,08 mom 1,14
  wop 17+4
  yaş 32,5
  kilo 69 kg
  Biochemical risk for tr.21 1:326
  age risk 1:512
  neural tube defects risk 1:10000
  Dr um normal dedi ama istersem amniyosentez yaptırabileceğimi ama amniyosentez yaptırırsam düşükle sonuçlanabileceğini söyledi.Açıkçası kafam karıştı.Sizinde görüşlerinizi almak istedim.
  Şimdiden çok tşkr ederim.İyi çalışmalar.

 6. Doktor Deva diyor ki:

  Bilgisayar programı tarafından yapılan değerlendirme sonucu elde risk oranının kabul edilebilir sınırlarda olup olmamasına göre ileri tetkike gerek olup olmadığına karar verilir.

   

  Üçlü test ile ilgili olarak akılda tutulması gereken en önemli nokta bunun tanı koyduran bir test değil sadece yüksek risk taşıyan ve kesin tanı koyduracak ileri testlerin yapılmasına gerek olan bireyleri belirlemeye yarayan bir tarama testi olduğudur.

   

  İleri test ile kastedilen amniyosentezdir. Amniyosentez her hamile kadında yapılması gerekli olan bir test değildir. Kimlerde yapılıp kimlerde yapılmayacağına karar verirken üçlütest, ikili test, ultrason bulguları, aile ya da tıbbi özgeçmiş dikkate alınarak karar verilir.

   

  Tekrarlamak gerekir ise üçlü test sonucunda yüksek risk saptanması bebekte kesinlikle problem olduğunu göztermediği gibi riskin az hatta çok düşük çıkması da bebeğin sağlıklı olduğunu garanti etmez.

   

  Bir örnek ile açıklamak gerekir ise: Yapılan test sonucu Down sendromu riskinin 1:2048 olarak rapor edildiğini kabul edelim. Bu sonuç bize bebekte Down sendromu olup olmadığını belirtmez. Bu raporda örnekteki anne adayı ile aynı özelliklere sahip 2048 kadından sedece 1 tanesinin Down sendromlu bebek doğurduğu bu nedenle bu annenin de Down sendromlu bebek doğurma ihtimalinin 2048 de bir olduğu söylenmektedir.

   

  Down sendromu için kabul edilen sınır 1:280’dir. Riskin daha yüksek çıkması durumunda (örneğin 1:100 ya da 1:40) ileri tetkik olan amniyosentez önerilir. Risk 1:40 olarak belirlenmiş olsa bile bebeğin sağlıklı olma olasılığı Down sendromu olma olasılığından yaklaşık 40 kat fazladır.

   

  Risk kabul edilen sınırdan daha yüksek olduğunda test pozitif olarak değerlendirilir.

   

  Üçlü testin güvenilirliği

  Tüm tıbbi incelemelerde ve tarama testlerinde olduğu gibi üçlü testin de yanılma olasılığı vardır ve hatalı pozitif ya da hatalı negatif sonuçlar elde edilebilir.

   

  Hatalı pozitif sonuç bebek normal olduğu halde testin pozitif çıkması yani riskin yüksek olarak bulunmasıdır.

   

  Hatalı negatif sonuç ise risk düşük yani test negatif olduğu halde bebekte down sendromu, trizomi 18 ya da nöral tüp defekti anomalilerinden biri ya da daha fazlasının olmasıdır.

   

  Üçlü testin Down sendromunu yakalama olasılığı %60 civarında olup %5 kadar hatalı pozitif olma olasılığı vardır.

   

  Bu oranlar anne yaşı ile direkt olarak ilgilidir. Otuzbeş yaşın altındaki kadınlarda hatalı pozitif oranı %4 iken Down sendromunu yakalama oranı %50 civarındadır. Beklenen doğum tarihinde 35 yaşın üzerinde olan anne adaylarında ise yakalama oranı %80 iken hatalı pozitif oranı %25’lere kadar çıkmaktadır. Bu sayılar kesin değerler olmayıp farklı çalışmalarda değişik sonuçlar bildirilmiştir.

   

  Üçlü test kimlere yapılmalıdır?

  Down sendromlu yani mongol bebek doğurma riski anne yaşı ile birlikte artmasına rağmen bu bebeklerin çoğu 35 yaşından küçük annelerden dünyaya gelmektedir. Bu nedenle her gebe kadında mutlaka üçlü test yapılmalıdır.

   

  Anomalileri daha erken dönemde ve daha yüksek duyarlılıkta saptamak amacıyla değişik tarama testlerinin geliştirilmesi devam etmektedir. Bu testlerden en güncel olanı 11-14. gebelik haftalarında yapılan ikili test ve fetal ense kalınlığı ölçümleridir. 11-14 testinin duyarlılığı üçlü testten daha yüksektir. Ancak burada yapılan ense kalınlığı ölçümü kısmen subjektif bir değerlendirme olduğundan yanılma ve hatalı risk hesaplamaları söz konusu olabilir.

   

  Ayrıca ikili testte AFP ölçümü yapılmadığından üçlü testten farklı olarak nöral tüp defekti için risk hesaplaması yapılamaz.

   

  İkili test yapılan hastada üçlü testin gerekli olup olmadığı bilimsel çevrelerde tartışılan ve ortak bir görüşe varılamayan konulardan birisidir. Nöral tüp defektlerinin önemli bir kısmının ultrason ile saptanması, yine benzer şekilde Down sendromu varlığında, duruma eşlik eden pekçok ultrason bulgusunun da olması nedeni ile ikili test sonucu normal çıkan anne adaylarında üçlü teste gerek olmadığını savunan pekçok araştırmacı vardır.

   

  Benim kişisel görüşüm ise hem ikili test ile elde edilen normal riski teyit etmek, hem ense kalınlığı ve diğer ultrason incelemelerinden doğan subjektiviteyi ortadan kaldırmak hem de nöral tüp defekti riskini belirlemek amacıyla hem ikili hem de üçlü testi yapmaktır.

   

  Pozitif test varlığında ne yapılmalıdır?

  Bir tarama testi olan üçlü testin pozitif çıkması yani riskin yüksek olarak saptanması durumunda izlenebilecek birkaç alternatif yol vardır.

   

  Bunlardan ilki anne yaşı ve ultrason bulgusu ne olursa olsun amniyosentez yapmak ve Down sendromu olup olmadığınıu kesin olarak saptamaktır. Pozitif test varlığında en sık tercih edilen yöntem budur.

   

  İkinci seçenek ise detaylı ultrason incelemesi yaparak testin pozitif çıkmasına yol açan durum ile ilgili olabilecek ultrason bulgularını aramak ve bu bulguların ışığında amniyosenteze karar vermektir. Bu yönteme ancak riskin sınırda olduğu ya da anne adayının amniyosenteze sıcak bakmadığı durumlarda başvurulmalıdır.

   

  Çoğul gebeliklerde durum

  Üçlü test ikiz gebeliklerde de uygulanmakta ve tekiz gebeliklerde elde edilene benzer oranlarda başarı sağlamaktadır. Üçüz ya da daha fazla sayıda bebek içeren gebelikler içinse elde yeterli veri olmadığından yapılmaz.

   

  35 yaş üzeri kadınlarda üçlü test

  Down Sendromlu bebek doğurma riski beklenen doğum tarihindeki anne yaşı ile paralel olarak artış göstermektedirve bu risk artışındaki en keskin sınır 35 yaştır.

   

  Sosyal yaşamdaki değişiklikler ile birlikte kısaca tüp bebek olarak adlandırılan yöntemlerdeki gelişmeler ilk anne olma yaşının giderek yükselmesine neden olmaktadır ve günümüzde 35 yaşın üzerindeki hamile kadın sayısı giderek artmaktadır.

   

  Bu kadınlarda Down sendromu ve diğer anomalileri saptamak amacıyla nasıl bir yol izlenmesinin doğru olacağı konusu son zamanlarda en sık tartışılan konulardan birisidir.

   

  Bir görüş 35 yaş üzeri her kadına amniyosentez yapılmasını savunurken, karşı görüş invazif bir girişim olan amniyosentezin bu kadar liberal kullanılmasına sıcak bakmamaktadır.

   

  Her iki görüş de yanlış olmayıp, 35 yaş üzeri kadınlarda bir genellemeye gerek duymadan hasta bazında karar vermek kanımca en doğru yaklaşımdır.

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva