Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva
Anasayfa > adet kaç yaşında olunur? Hastalığı ve Tedavisi
Sponsor Bağlantılar

adet kaç yaşında olunur?

Soru :

ben esra sayın doktor ve 13yaşındayım ve adet olamadım benim komşumuzun kızı var 10 adet oldu ve ben 13 yaşındayım acaba geç mi kaldım doktora gitmem şartmı acaba?ve benim boyum 1.61 kilom ise-60 61 arasıdır.ve çok yiyiyorum benim yaşımdaki kızlar zap zayıf hiç doymuyorum.bir kere kasıklarım ağırmıştı yerimden kalkmadım ve annemede söylemedim bu ağrı 1 hafta sürmüştü ama sonra geçti bazenleride karnım ağırıyor.acaba adet olmaya yakınmıyım?

Sorunuzun Cevabı

lk adet görme (Menarş) kız çocuklarının puberte gelişimi sırasında üreme çağına geçişin bir işareti olarak kabul edilir. İlk adete menarş da denmektedir. Menarş yaşı kız çocuğunun genetik yapısı, beslenme ve sosyokültürel yapısı ile ilişkilidir. Ortalama olarak 9 ile 16 yaş arasında olabilir. Menarş yaşı coğrafik bölge ile de ilgilidir.

 

Güneş ışığına daha çok maruz kalan ekvatora yakın bölgelerde menarş daha erken olurken, kuzey Avrupa ülkelerinde daha geç olmaktadır. Beslenme durumu iyi hafif topluca kızlarda menarş erken olmaktadır. Menarş kız çocuğunun pubertal gelişiminde bir aşamadır. Ve bu gelişim sürecinde belli bazı aşamaların gerçekleşmesinden sonra olur.

 

Puberte gelişim evrelerine göre ilk önce boy uzaması ve memede tomurcuklanma izlenir. Daha sonraki aşamada cinsel bölge ve koltuk altında tüylenme oluşur. Bunlardan sonra ilk adet gerçekleşir. 9 yaş öncesinde gerçekleşirse erken menarş olarak değerlendirilir. Altta yatan herhangi bir hormonal bozukluk olabilir.

 

Bu nedenle doktor kontrolü gerekir. Erken menarşa hiçbir neden saptanamasa da boy kısalığına neden olabileceği için tedavisi gereklidir. Menarşın 16 yaşın üzerinde hala olmaması da araştırmalıdır. Böyle durumlarda kız çocuğunda ikincil cinsiyet karakterleri denen tüylenme, meme gelişimi, ve boy uzamasının evresi de önemlidir.

 

14 yaşına gelmesine rağmen bunlardan hiçbirinde bir değişiklik yoksa yani kasık tüylenmesi ve meme gelişimi yoksa hormon salgılanması ile ilgili bir gelişim anormalliği olabilir. Ancak ikincil seks karakterlerinde değişiklik varsa adet kanamasının olması için 16 yaşına kadar beklenebilir.

 

Etiketler:

24 Mart 2011

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz