adet kanamam kahverengi geliyor

merhaba benim adet kanamam normalde 6-7 gün süğrüyor yaklaşık 4-5 aydan beri düzensizlik vardı bu ay tam 28 günde geldi bundan 4 ay önce regli oldum 18 gün sonra birkez daha regl oldum ama daha sonraki adetlerim normal geldi fakat bu ay yeni kanama da var ama çok az pıhtı gibi parçalar geldi ve sürekli kahverengi geliyor 5. günü şu anda ama bitti denecek kadar az çarpıntım da oluyor başağrısı var acaba troid olabilir mi

SorunuzunCevabı

normalde vajinal akıntının içinde, salgı bezlerinden oluşan sıvı, dökülen hücreler, ve normal vajen mikropları bulunur.

Normal bir vajinal akıntı beyaz, saydam ve kokusuzdur. Kaşınma, yanma veya herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Adet gününe göre akıntının miktarı değişebilir. Örneğin yumurtlama günlerinde artar.

 

Bir kadını kadın hastalıkları doktoruna getiren en sık nedenlerden biri vajenden gelen akıntılardır. Bazan akıntılar artar, kokulu olur, kaşıntılı olur.

 

Bu nedenle normal akıntı ile anormal akıntıyı birbirinden ayırmak gerekir.

 

Estrojen hormonunun azalması vajende salgının azalmasına ve doğal korunma ortamının bozulmasına neden olur. Vajenin doğal korunma ortamı asitdir. Hormon azaldıkça bu asitlik azalır ve mikropların yerleşmesi kolaylaşır. Özellikle mantarların yerleşmesi kolaylaşır. Tüm bunlar kokulu ve kaşıntılı akıntılara neden olur. Bu hallerde kadın doğum uzmanının muayenesi ve tedavisi gereklidir.

 

Anormal Akıntının Nedenleri şunlardır :

 

1) Mikroplar vajen ve vulvanın iltihaplanmasına neden olur. Kaşıntı, yanma hissi, anormal kötü koku, akıntıda belirgin artış bu iltihabın belirtileridir.

 

2) Menopoz sonrası mikrop olmadanda, estrojen eksikliği aynı belirtileri ortaya çıkarır.

 

3) En çok mantar denilen mikroplar enfeksiyona neden olur.

 

4) Bunun dışında trikomonas denilen parazitler ve bakteryel mikroplar akıntı nedenidir.

 

ayrıca bunların dışında akıntıya neden olan bazı faktörler vardır ..

 

5) Antibiyotikler..

Sık sık antibiyotik kullanlması vajenin savunma mekanizması olan yararlı mikropları öldürerek zararlı mikropların ortaya çıkmasına neden olurlar. Bu nedenle gerekli olmadıkça antibiyotik kullanmamak gerekir.

 

6) Doğum kontrol hapları..

Hormonal baskı vajende asiditiyi etkileyerek mantar oluşumunu arttırır. Ancak estrojeni düşük hap kullanıldığında bu etki azalır.

 

7) Şeker hastaları…

Vajene geçen fazla şeker mantarı azdırır. Bu mantarlar tedaviye dirençlidir. Yani sık sık tekrarlar.

 

8) Vücut direncini kıran ağır hastalıklar.

 

9) Aşırı temizlik tutkusu…

Özellikle deodorantlı sabun, parfüm ve spreyler vajen asitliğini bozar.

 

10) Vücudu sıkı saran pantolon ve çamaşırlar.

 

11) Enfeksiyon dışında, ender görülse de özellikle rahim ağzındaki kanser öncüsü lezyonların ve kanserlerin de yalnızca akıntı şeklinde belirti verebileceği unutulmamalı ve akıntının nedeninin aydınlatılması için kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

 

hülasa ; Yeni ortaya çıkmış, koyu sarı, yeşil, kahverengi renkli, kanlı, köpüklenen, kötü kokulu, beraberinde ağrı, idrar yaparken yanma, normal dışı kanama gibi belirtilerle seyreden bir akıntı çoğu durumda bir genital sistem sorununa işaret eder ve mutlaka doktor değerlendirmesi gerektirir. Çoğu durumda neden bir genital enfeksiyondur.

 

benim size önerim ; mutlaka bir kadın doğum uzmanına muayene olarak , bu vajinal akıntının nedeninin tespit edilerek , tedavinizin yapılması olacaktır.

 

20 yorum “adet kanamam kahverengi geliyor

  1. gülüzar

    Merhaba bende polikistukover hastaligi var doğum kontrol hali kullanıyorum sürekli Bu ay adetimin ilk uç günü koyu kahverengi ve pihti seklinde geldi bu normalmidir çok korkuyorum yardimci olurmusunuz

    • bu durum pko ya bağlı olabilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>