Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva
Anasayfa > adet kanamam kahverengi geliyor Hastalığı ve Tedavisi

adet kanamam kahverengi geliyor

Soru :

merhaba benim adet normalde 6-7 gün süğrüyor yaklaşık 4-5 aydan beri düzensizlik vardı bu ay tam 28 günde geldi bundan 4 ay önce regli oldum 18 gün sonra birkez daha regl oldum ama daha sonraki adetlerim normal geldi fakat bu ay yeni kanama da var ama çok az pıhtı gibi parçalar geldi ve sürekli geliyor 5. günü şu anda ama bitti denecek kadar az çarpıntım da oluyor başağrısı var acaba troid olabilir mi

SorunuzunCevabı

normalde vajinal akıntının içinde, salgı bezlerinden oluşan sıvı, dökülen hücreler, ve normal vajen mikropları bulunur.

Normal bir vajinal akıntı beyaz, saydam ve kokusuzdur. Kaşınma, yanma veya herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Adet gününe göre akıntının miktarı değişebilir. Örneğin yumurtlama günlerinde artar.

 

Bir kadını kadın hastalıkları doktoruna getiren en sık nedenlerden biri vajenden gelen akıntılardır. Bazan akıntılar artar, kokulu olur, kaşıntılı olur.

 

Bu nedenle normal akıntı ile anormal akıntıyı birbirinden ayırmak gerekir.

 

Estrojen hormonunun azalması vajende salgının azalmasına ve doğal korunma ortamının bozulmasına neden olur. Vajenin doğal korunma ortamı asitdir. Hormon azaldıkça bu asitlik azalır ve mikropların yerleşmesi kolaylaşır. Özellikle mantarların yerleşmesi kolaylaşır. Tüm bunlar kokulu ve kaşıntılı akıntılara neden olur. Bu hallerde kadın doğum uzmanının muayenesi ve tedavisi gereklidir.

 

Anormal Akıntının Nedenleri şunlardır :

 

1) Mikroplar vajen ve vulvanın iltihaplanmasına neden olur. Kaşıntı, yanma hissi, anormal kötü koku, akıntıda belirgin artış bu iltihabın belirtileridir.

 

2) Menopoz sonrası mikrop olmadanda, estrojen eksikliği aynı belirtileri ortaya çıkarır.

 

3) En çok mantar denilen mikroplar enfeksiyona neden olur.

 

4) Bunun dışında trikomonas denilen parazitler ve bakteryel mikroplar akıntı nedenidir.

 

ayrıca bunların dışında akıntıya neden olan bazı faktörler vardır ..

 

5) Antibiyotikler..

Sık sık antibiyotik kullanlması vajenin savunma mekanizması olan yararlı mikropları öldürerek zararlı mikropların ortaya çıkmasına neden olurlar. Bu nedenle gerekli olmadıkça antibiyotik kullanmamak gerekir.

 

6) Doğum kontrol hapları..

Hormonal baskı vajende asiditiyi etkileyerek mantar oluşumunu arttırır. Ancak estrojeni düşük hap kullanıldığında bu etki azalır.

 

7) Şeker hastaları…

Vajene geçen fazla şeker mantarı azdırır. Bu mantarlar tedaviye dirençlidir. Yani sık sık tekrarlar.

 

8) Vücut direncini kıran ağır hastalıklar.

 

9) Aşırı temizlik tutkusu…

Özellikle deodorantlı sabun, parfüm ve spreyler vajen asitliğini bozar.

 

10) Vücudu sıkı saran pantolon ve çamaşırlar.

 

11) Enfeksiyon dışında, ender görülse de özellikle rahim ağzındaki kanser öncüsü lezyonların ve kanserlerin de yalnızca akıntı şeklinde belirti verebileceği unutulmamalı ve akıntının nedeninin aydınlatılması için kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

 

hülasa ; Yeni ortaya çıkmış, koyu sarı, yeşil, kahverengi renkli, kanlı, köpüklenen, kötü kokulu, beraberinde ağrı, idrar yaparken yanma, normal dışı kanama gibi belirtilerle seyreden bir akıntı çoğu durumda bir genital sistem sorununa işaret eder ve mutlaka doktor değerlendirmesi gerektirir. Çoğu durumda neden bir genital enfeksiyondur.

 

benim size önerim ; mutlaka bir kadın doğum uzmanına muayene olarak , bu vajinal akıntının nedeninin tespit edilerek , tedavinizin yapılması olacaktır.

 

Aranan Kelimeler:

Etiketler: ,

18 Mart 2011

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“adet kanamam kahverengi geliyor” için 18 Yorum

 1. selen diyor ki:

  hocam adetim 7 hafta gecikmişti sonra doktora gittm ve ultrasona aldı ve 2.5 cm kis olduğunu söyledi gebelk olsaydı ultrasonda çıkarmıydı

 2. özge diyor ki:

  Merhaba

  Benim bu ay adetim 3. ve 4. gün kahverengi olarak yoğun bir şekilde geldi.Normal sürecindede adetim bitti .Herhangi bir problem yaratır mı?
  Gebelik istiyorum ve yaklaşık 2 aydır korunmuyorum.Gebeliğe engel teşkil edermi

  Teşekkürler

 3. hasret diyor ki:

  mrh.doktor bey.benim adetim kırmızı gelip 3 gün sürerdi.15gün gecikmeden sonra bu ay koyu kahverengi geldi 2 gün kana dönmedi bitti.neden olabilir.ğrım yoktu.2yaşında kızım var normal doğum yaptım.tşk

 4. SALİHA diyor ki:

  merhaba ben 3 haftalık evliyim doğum kontrol hapı kullanıyorum adet görmeme henüz 1 hafta var ama 3 gündür akşamları kahverengi akıntı oluyor herhangi bir ağrım yok sadece vajinal bölgemde yanma oluyor bu kullandığım haptan dolayı olabilir mi

 5. asiye diyor ki:

  meraba bende 2 senedir takılı sipral var bu adet olmadım adet günümde sancım oldu hafif leke geldi tekrar kesildi ikinci bi kez tekrar sancım oldu yine hafif leke geldi gelen leke kahve rengi birdahada gelmedi miydemdede aşırı bi sancı arı var sebebi ne olabilir şimdiden teşekkür

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz