Adet sonrası kasık ağrısı

merhaba,

adetim bitmesine rağmen hala kasıklarımda şiddetli ağrı (ara ara) ve genelde koyu kıvamlı bazen beyaz bazen kanlı (1 defa) akıntı geliyor.
ve idrar yaparken yanma ilşki sırasında yanma ve kaşıntı oluyor. sebebi nedir şimdiden tşk ederim.

Cevap

Kadınların yarısından fazlasında adet kanaması döneminde az veya çok ağrı olmaktadır. Bu durum, kanamanın normal sınırlarda kalmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkan rahim kasılmalarının ağrı olarak algılanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu tür bir ağrı kadının günlük yaşamını etkilemez ve basit ağrı gidericilerle kontrol altına alınabilir.

 

Yaklaşık 10 kadından birinde ise durum farklıdır: Adet kanamalarının başlamasıyla beraber ortaya çıkan ağrı oldukça şiddetlidir ve günlük yaşam olumsuz etkilenir. Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniklerine yapılan acil başvurularının yaklaşık %10′u adet sancısı nedeniyle olmaktadır.

 

Dismenore, yani sancılı adet görme gerekli incelemeler sonrası etkili bir şekilde tedavi edilebilen ve bu nedenle kadının gereksiz yere katlandığı bir ağrıdır.

 

Adet kanamaları esnasında neden ağrı olur?

 

Sancılı adet görme aslında normal adet görme mekanizmasının önemli bir parçası olan rahim kasılmalarının kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilmesidir. Bu rahim kasılmalarının amacı rahim iç tabakasının atılarak yenilenmesi esnasında oluşan kanama miktarını en az seviyede tutmaktır.

 

Bu kasılmalar esnasında rahimde bölgesel olarak prostaglandin adı verilen bazı maddeler salgılanır. Ağrıya yol açan olayın bu prostaglandinlerin ya aşırı miktarda salgılanması veya kadında prostaglandinlere ağrı şeklinde bir aşırı duyarlılık cevabı oluşması olduğu kabul edilmektedir. Prostaglandin salgısı özellikle yumurtlamalı bir adet döngüsünde gerçekleşebildiğinden adet görmeden kısa süre önce başlayan ve kanama bittikten sonra tümüyle kaybolan adet sancısı bir önceki adet döngüsünde yumurtlama olduğunun en güvenilir belirtilerinden biridir.

 

RİA (“spiral”) kadınların bir kısmında önceden var olmayan adet sancılarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Esasen RİA uygulamalarından sonra kadınların bir kısmının RİA’lsrını çıkarttırmak istemelereinin en önemli nedenlerinden biri budur.

Read more:http://www.saglikekibi.com/deva/doktora-sor/adet-sonrasi-agri-1ee.html#ixzz1OVPww95a

 

Online Doktora sor

86 yorum “Adet sonrası kasık ağrısı

 1. Sude

  Merhaba adettim bittikten sonra sağ kaşıkta ağrı oluyor nedeni nedir acaba

 2. Merve

  Adet bittikten 1 2 gün sonra kasıklarda batma oluyor ama hafif bir şekilde önceden doktora gittim ultrosona ve kan tahlili yaptılar birşey yok dediler ne olabilir??yaşım 18

 3. Selin

  Merhaba benim sag kasık tarafım kasılkasılıyor ve azcık batıyor otururken adetim bittikten 1 hafta sonra oluyor ama ağrı yok ne olabilir yasim 18

 4. deniz

  Merhaba ,normal dongusunde regl oldum.5 gun surdu ama 6 .gun birden kasik ve bel agrilarim basladi.Birkac ay oncr yumurtlama testi yapildi normal cikti..Bu agrilarin sebebi ne olabilir .Tsk.ederim.

 5. nur

  Merhaba
  Hastalığımin bitmesine bir gün kala aşırı derece bel ağrısı var ve birgün sonra hastalığım bitti ama hem bel ağrısı hem karın ağrısı var sebebi nedir

  • pko olabilir kontrol ettirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.