adette siyah kan

mrb.. adetim biteli 9-10 gün olmadan yeniden cok erken adet oldum ama cokk siyah bir kan geliyor ne demek oluyor siyah kan cok korkuyorum sizce cocugum olurmuu endişeleniyorumm …

Cevap

Normal bir adet kanaması düzeni olan bir kadın ortalama 28 günde bir (bu süre bir adet kanamasının başladığı ilk günden, diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar geçen süredir) kanama görür ve bu kanama 3-7 gün arasında devam eder. İlk günlerde nispeten daha fazla olan kanama yavaş yavaş azalarak en geç 7 günde tamamen biter. Tüm bu adet dönemi boyunca kadın ortalama olarak 40 mililitre kan kaybeder. Bazı kadınlarda ek olarak iki adet kanamasının ortasına denk gelen yumurtlama döneminde birkaç damla süren lekelenme tarzında kanama olabilir. Bu kadınlarda yumurtlama esnasında oluşan bu kanama her ay tekrar eder ve normaldışı bir durum olarak kabul edilmez.

 

Yukarıda anlatılan düzenden her sapma düzensiz kanama olarak tanımlanır. Her düzensizlik tipinin kendine özgü nedenleri ve tedavi şekilleri olduğundan tanı koyma aşamasında kadının doktoruna düzensizliği iyi tarif edebilmesi çok önemlidir.

 

Üreme çağında olan ve aktif cinsel yaşamı olan bir kadında düzensiz kanamanın en sık görülen nedenlerinden biri gebeliğe bağlı oluşan sorunlardır. Bu nedenle düzensiz kanaması olan bir kadında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı’nın size soracağı ilk soru muhtemelen “gebelik söz konusu olabilir mi?” olacaktır. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanıyor olsanız dahi bu yönde incelemeler çoğu durumda yapılır.

 

Adet kanaması düzensizliklerinde diğer önemli bir etken de tiroid bezi hormonlarının eksik veya fazla olmasıdır. Bu hormonların azlığı veya fazlalığı durumunda adet kanaması düzeni sıklıkla bozulur.

 

adette siyah kan” üzerine 64 yorum

  1. Merhaba her adetten sonra kahve rengi kan geliyo 2aylık Evliyim ve 4. Günümde koyu renkte kahve siyah gibi leke geldi bunun sebebi ne dir ???

  2. Merhabalar ben iki ay once kadin dogum uzmanina gittim sikayetim ise 9 aylik ve cocugum olmuyo. Doktor cok fazla akintimin oldugunu soyledi.bunun uzerine fitil ve antibiyotik verdi. O ay adetim 4 gun gecikti. Bu ay ise adetime 10 gun var fakat 3 gun once akinti seklinde siyah renkte kan gelmeye basladi ama sadece idrarimi yaparken geliyo. Neden olabilir hamile olabilirmiyim lutfen cvp yazarsaniz sevinirim tesekkurler.

      1. 9 aylik evliyim ve hic korunmadik bu ayda erken oldum ve cok az 4 gun geldi hamile olma olasiligim varmi. Yada erken adet oldugunda vicut kendini hamilelige hazirliyo diye biseyler duydum dogrumu

  3. 2 hafta önce adet oldum şuan yine adet gibi olmaya basladim fakat siyah kan gelio tuvalet sirasinda pembemsi kan geliyor sonra tekrar siyah oluyor kotu biseymi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir