ağız kokusu

efendim benim sorum kendim için değil eşim le ilgili kendisine söyleyemiyorum ama nefesi acayip kötü kokuyor ilk zamanlar uykudan sonradır falan dedim ama hiç kesilmiyor bunun için ne yapabilirim bana yardımcı olursanız çok sevinirim

Online Doktora sor

9 yorum “ağız kokusu

 1. Yusuf

  bn 17 yaşındayım ağız kokusu için dahiliye çıkacaktım 18 yaş ve üstü alabiliyoz dedi beni çocuk doktoruna yönlendirdi tedavi için ne yapmam gerekiyor

 2. serap

  tükürüğüm kokuyor. Dilime elimi sürdüğümde çok kötü koku oluyor. Ağzımda öyle kokuyor. Ne yapmalıyım.

 3. gülsüm

  benım kendımı bıldım bıle ağiz kokusu problemım var bende karacıgerımde bı rahatsızlıktan billirubinim yüksek cıkıyor bu nefes kokusuna ol acar mı bıde bogazımdakı balgam hıc bıtmıyor tukurugumde bazen sıyahımsı bı sey oluyor neden kaynaklanıyor bılmek istıyorum

  • sevgili gülsüm sinuzit olabilir bir kbb uzmanına başvurun lütfen

 4. ağız kokusunun nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

   

  1) Burun ve ağızla ilgili nedenler:

  Geniz akıntısına yol açan sinüzit gibi hastalıklar, burunda tıkanıklık, burunda yabancı cisim, bademcik iltihabı ( tonsilit / anjin ), bademcik ( tonsil) taşları. En sık neden burun tıkanıklığıdır. Çeşitli nedenlerle burnu tıkanan hasta ağızdan nefes alacak, bu da ağız kuruluğuna ve kötü bir kokuya yol açacaktır.

   

  2) Sistemik hastalıklara bağlı nedenler :

  Şeker hastalığı ( diyabet), böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, akciğerlerin iltihabi hastalıkları ağız kokusunun nadir görülen sebepleridir.

   

  3) Dişlerle ilgili nedenler:

  Dişlerde yetersiz bakım sonucu oluşan plak tabakası, gıda kalıntıları, diş çürükleri, diş eti hastalıkları ağız kokusuna yol açar.

   

  4) Yenilen gıdaların yol açtığı ağız kokusu

   

  yeni protez yaptırmış olmanız ; muhtemelen ağız kokusunun nedenidir.

   

  ayrıca özellikle geniz etleri büyükse ağız kokusunun olması kaçınılmazdır.

  geniz etinde büyüme varsa ;

  1) ağızdan nefes alınır , burun daima tıkalıdır.

  2) Ses genizden gelir.

  3) Gece yüksek sesle horlar, uykuda da rahat nefes alamaz.

  4) Sabah yorgun kalkar, bu da gün içinde hırçınlığa yol açabilir.

  5) Ağızda koku olabilir.

  6) Tekrarlayan boğaz enfeksiyonları veya kulak enfeksiyonları görülebilir.

   

  ayrıca beyaz un, beyaz şeker, glukoz/fruktoz şurubu ile tatlandırılmış tüm hazır gıdaların ağız içindeki bakteriler için inanılmaz bir hazine olduğunu belirtmek isterim..

  bakteriler bu tür şekerleri çok kolay kullanarak hızla çoğalırlar. Basit şekerler (atıştırmalık tüm şekerli gıdalarda olduğu gibi) diş çürüklerine neden olur ve ağız sağlığını büyük bir süratle bozarlar.

   

  Bu nedenle basit şeker tüketimini azaltmalısınız.

  Bu da su içmek gibi onlarca yararın yanında ağız kokunuzun azalmasına da yardım edecektir.

  Çok su içmek onlarca diğer yararının yanında dilin kurumasını da önleyerek ağız kokusu ile mücadelede önemli bir silah olarak kullanılabilir.

  Su ; ağız içindeki bakterilerin minimumda tutulması için direkt yardımcıdır. Ayrıca tükrük salgısını artırarak da yardımcı olur.

   

  Diş çürükleri, diş eti iltihapları ağız kokusunun önemli nedenlerindendir. Ağız içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini artıracağı için daima ağız kokusuna neden olur.

   

  Sinüzit gibi hava yolu rahatsızlıkları ve burun tıkanmasına neden olan diğer durumlar geceleri ağızdan nefes almanıza neden olur. Bu durum ağızı ve boğazı kurutarak bakterilerin üremesi için ideal bir ortam oluşturur. Azalan tükrük salgısı durumu daha kötü hale getirir. Bu nedenle kesinlikle burnununuzun tıkalı olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

   

  bir diğer önemli nokta ; lokmaları iyi çiğnemenizdir..

  Bu sayede yiyeceklerle tükrük salgısı iyice karışır ve ağızda yemek parçası kalma olasılığı düşer. Daha çok çiğneme hareketi daha çok bakterinin yerinden koparak mideye gitmesine yardımcı olur.

   

  ayrıca sakız çiğnemekte önemlidir.

  Şekersiz sakız çiğnemek tükrük salgısını artırarak ağız temizliğinize yardımcı olur. Nane şekerleri ve tatlı sakızlar genellikle işe yaramaz ve durumu daha da kötüleştirir. Ancak xylitol içeren sakızlar da bu konuda yardımcı olabilir.

   

  hülasa ; benim size önerim ; eşinizi bir kbb uzmanı ile diş hekimine muayene olmasını sağlmanız bunun  dışında Endokrinoloji bölümüne de muayene olmanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.