Akciğer Lenf Nodülü – Toraks MD BT İncelemesi

Babam 62 yaşındadır ve yaklaşık 40 senedir sigara içmektedir. Birkaç gün önce çekilen akciğer tomografisine ilişkin rapor sonucu aşğıdaki gibidir.
*Akciğer parankim alanlarında fokal veya diffüz infiltrasyon lehine değerlendirilebilecek bir görünüm saptanmamaıştır.
*Aortikopulmoner pencere lokalizasyonunda en büyüğü 6mm çapında ölçülen lenf nodülü görülmüş, sağ ana bronş anterior komşuluğunda en büyüğü 10mm uzun aksta ölçülen lenf nodülü izlenmiş, prevaskilör lokalizasyonlarda mm’lik boyutlu lenf nodülleri dikkati çekmiştir.
*Sol ana koroner arter trasesinde sirkumfleks ve sol ön inen kroner arter başlangıç düzlemlerinde yaygın ateromatöz plak kalsifikasyonları görülmüştür.
*Bilateral aksillada solda en büyüğü yaklaşık 14mm uzun aksta ölçülen lenfadenopatiler saptanmıştır.
Bu özetlediğim rapor doğrultusunda doktoru kendisine bir işleme gerek duymamaış, 3 ay bekleyerek tekrar bir tomografi çekilerek nodüllerde bir büyüme olup olmayacağını takip etmek istemiştir. Herhangi bir noktayı atlamamak ve zaman kaybetmemek açısından sizdende bir görüş almak istedim.Sayg,

2 yorum “Akciğer Lenf Nodülü – Toraks MD BT İncelemesi

  1. elfgrcn

    Merhab; babamın toraks bt inceleme sonuçlarını sizinle paylaşıp sizden de bilgi almak istedim. sonuçlar şöyle:
    sağ akciğer alt lob posterobazal segmentte düzensiz konturlu konsolide alan mevcuttur. doktor bu maddenin altını çizerek araştırılması gerektiğini söyledi ve babamı fakülteye sevketti.Ciddi bir durum var mı? tedavi edilebilir mi?Sizden yardım bekliyorum teşekkür ederim.

  2. İlgili doktorumuz en kısa sürede size ayrıntılı bir cevap verecektir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.