Ameliyat Sonrası Damar Yolunda Şişlik

Merhaba
Yaklaşık 6 ay öncesi plastik carrah tarafından ameliyat oldum. ve elimin üstünden damar yolu açtılar ağrım olduğu için antibiyotik verdiler günün belirli saatleirnde fakat sanıyorum ki ontibiyotik çok yanıcı olduğundan elim pek kaldırmadı. ve hastaneden çıktıktan sonra damar yolu açılan bileğimde iğne ucunun bittiği yerde bir şişlik meydan geldi damar morarmış gibiydi acıyordu ve ağrı yapıyordu. işlerimin yoğun olması sebebi ile doktora gitmeye fırsat bulamadım derken ben unuttum. ve 6 ay sonra aynı yer tekrar şişti yolculuk esnasında sanıyorum ki valiz taşırken zorlandı ve ağrı devam ediyor bi arkadşaım biraz korkuttu açıkcası doktora gitmekten hep korkarım şimdi ise tehlikeli bişi olabilir mi diye merak ediyorum…
bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. hayırlı çalışmlar dilerim..

44 yorum “Ameliyat Sonrası Damar Yolunda Şişlik

 1. Ahmet

  İyi günler 10gün önce ameliyat oldum sağ elimden takılan serum bölgesi aşağı bileğime ve parmaklarıma kadar şiş ve ağrı çok ne olmuş olabilir

  • kontrolden geçtiniz mi

 2. Özge

  Merhaba hocam damar yolum zor bulunduğu için derim kalın olduğu için kan vermekte çok zorluk cekiyorum 1 bucak ay önce rahatsızlığımdan dolaya hastaneye gittim kan Almaların gerekti çok zor buldular o bi hemşire cagırdıno gitti diyeri geldi sıkıntı yaşadım en sonunda hemşire ignegi koluma soktu ve çevirmeye başladı canım çok acıdı ağladım iğneyi soktu bildiğin kolunda gezdirdi dolaştırdı buldu ama çok uğraştı. Damarsız çekti kanı sanırım damarı bulamayınca 2 ay olacak canım çok acıyo omuzuna bileklerime bütün sol koluna ağrısı vuruyor sabahları özellikle kolumu jiletliyorlarmış gibi uykumdan uyanıyorum aglıyarak. Derin uykumdan uyandırıyor agrısı çok aglatıyo dayanamıyorum doktora gittim ilaç yaDı geçmişse emr cktir dedi. Geçmedi gitmedim doktora ilacı kullanıyorm anlık kesiyo ağrımı ama canım çok acıyo. Ben böyle bi ağrı görmedim kolum kopcakmış gibi morluk yok şişkinlik de yok iğneden sonra çioldu ama geçtiler ama agrım gitmedi ve çok agrıyo bükemiyorum üstüne yatamıyorum napmalıyım kötü bişiydir diye çok korkuyorum yardım edin ..

  • Sol Kol Ağrısı – Nedenleri ve Tedavisi
   25 Aralık 2014 By multiyaşam 29 Yorum

   61
   Sol Kol AğrısıKol ağrısından şikayetçi olan insanlar genellikle dirsek ve omuz arasındaki bir bölgeyi kastederler. Ama sol kol ağrısı olduğunu söyleyen birisinde bu ağrı genellikle göğüse, boyuna ya da omurgaya yayılmıştır. Sebebi, bu bölgedeki yoğun sinir, kas dokuları ve büyük damarlardır.

   Sol kol ağrısına sahip insanlar genelde endişelenirler, çünkü sol kol ağrısı genellikle kalp problemi ile ilişkilendirilir. Ama çoğu zaman, başlangıçta panik yapmanıza gerek yoktur. Fakat, sol kolda ağrıya eşlik eden diğer belirtileri de bulup altta yatan nedeni ortaya çıkarmanız gerekir.

   Sol Kol Ağrısı Nedenleri
   Sol kol ağrısına neden olan birçok problem vardır. Hastalıklar, duygusal durum, ilaçlar vs. gibi birçok neden sol kolda ağrı sebebi olabilir.

   Sol kol ağrısının başlıca nedenleri şunlardır:

   Kalp Rahatsızlığı
   Sol kol ağrısının en ciddi nedenlerinden birisi kalp problemidir. Anjina hastası olanlar genelde göğüslerinden omza ve sol kola yayılan bir ağrı hissederler.

   Daha ciddi durumlarda kalp krizleri sol kol ve göğüste ağrıya sebep olabilir. Bu ağrı göğüste sıkışma ve daralma gibi, kolda ise batma gibi hissedilir. Eğer bu ağrı aniden geldiyse ya da çok şiddetliyse kesinlikle bunu ciddiye almak gerekir. Eğer kol ve göğsünüzdeki ağrıya baş dönmesi, mide bulantısı veya aniden gelen bir bitkinlik eşlik ediyorsa, hemen bir yardım alın.

   Stres
   Stres sol kolda ağrı ve sıkışmaya neden olabilir. Eğer son zamanlarda aşırı stres altındaysanız, stres kendisini fiziksel bir belirti olarak ortaya çıkarıyor olabilir. Kronik stresin neden olduğu koldaki hafif ağrı, sonraları daha şiddetli bir ağrıya dönüşebilir.

   Ayrıca, panik atak da göğüste ve kolda sıkışmaya ve ağrıya neden olabilir. O anda kalp krizi ile karıştırılabilir. Panik atak ağrıya ek olarak hızlı nefes alıp vermeye ve tehlikeli derecede kalp atışının hızlanmasına neden olur.

   Dolaşım Bozukluğu
   Kan dolaşımının kötüleşmesi de kol ağrısına neden olabilir. Sol kol sağ kola göre daha fazla etkilenir. Bunun sebebi vücuttaki kan dolaşımının yönüdür. Ama eğer dolaşım bozukluğu problemi varsa bütün vücudunuz etkilenecektir.

   Eğer parmaklarınız çabuk uyuşuyorsa ve üşüyorsa, uzun süre hareketsiz kaldığınızda kollarınızda uyuşma ve hafif ağrı oluyorsa kan dolaşımınız olması gereken seviyede değil demektir.

   İlaçlar
   Bazı ilaçlar kan dolaşımını kötüleştirerek sol kolda zamanla ağrıya neden olabilir. Eğer yeni bir ilaca başladınız ve yukarıdaki etkilerden birini hissediyorsanız, ilacın prospektüsünü okuyun. İlacın yan etkilerinden birini tecrübe ediyor olmanız muhtemeldir. Bunun için doktorunuzla konuşun ve ilacın etkilerini anlatın.

   Fiziksel Zorlamalar
   Baze fiziksel zorlamalar kolda rahatsızlığa yol açabilir. Kolunuzu çok kullandıysanız ya da ağırlık kaldırma gibi bir antrenmanı iki veya daha gün üst üste yaptıysanız kolda bir ağrı oluşabilir.

   Eğer ağrı yoğun ve ciddiyse kas veya eklemlerinizi incitmiş olabilirsiniz. Son zamanlardaki aktivitelerinizi gözden geçirerek, kol ağrısının nedenini bulabilirsiniz.

   Duruş Bozukluğu
   Duruştaki bozukluk ve uyuma vücudu sağlıksız pozisyonlara sokabileceği için zamanla sol kolda ağrıya neden olabilir. Eğer uyuduğunuzda kolunuzda batma hissediyorsanız ya da kolunuzda zaman zaman ağrıya ek olarak uyuşma oluyorsa, kolunuzda bazı kaslar sıkışmış olabilir. Garip bir pozisyonda yatmak ya da vücudun bir bölgesini daha fazla kullanmak kol ağrısına neden olabilir.

   Sol Kol Ağrısı Tedavisi
   Sol kol ağrısının tedavisi öncelikle altta yatan sebebi bulmakla başlar. Daha sonra, bu rahatsız edici ve endişelendirici ağrıyı kolaylıkla çözebilirsiniz. Önlem olarak, ilk fırsatta doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

   Bu sorunu çözmenize yardımcı olacak yöntemler şunlardır:

   Tıbbi Yardım
   Kolunuzda ciddi kırmızılık ve şişme varsa, ağrı uzun süredir devam ediyorsa, kanama varsa ya da ağrı aniden ve yoğun bir şekilde gelmişse tıbbi bir yardım almak çok önemlidir. Eğer kolunuzu oynatırken çıtırdama sesi duyuluyorsa ya da kolunuzu oynatırken sıkıntı hissediyorsanız bir an önce doktorunuzu ziyaret edin.

   Spor Yapın
   Eğer kolunuzdaki rahatsızlık için kötü dolaşımını suçluyorsanız, o zaman bir fiziksel aktiviteye başlamanın zamanı gelmiş demektir. Kardiyo egzersizleri bütün vücudunuzdaki kan dolaşımını iyileştirir. Şınav ya da küçük ağırlık antrenmanları sol kolunuzdaki ağrı için faydalı olabilir.

   Evde Tedavi
   Eğer kolunuzu aşırı fiziksel aktivite sonrası incitmişseniz, genellikle evde yapacağınız biraz bakımla sorunu halledebilirsiniz. Sol kolunuzda kasılmaya neden olan tüm aktivitelere ara verin. Buz tedavisi uygulayarak kolunuzdaki herhangi bir şişliği indirebilirsiniz. Kolunuzu yukarıda tutmaya gayret edin.

   Masaj Yapmak
   Ağrıyan yere hafifçe masaj yapın. Böylece kan akışını artırarak, iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Eğer masaj daha fazla ağrıya sebep oluyorsa, masajı bırakın.

   Sigara İçmeyin
   Ayrıca kol ağrınız geçene kadar sigara içmeyin. Çünkü sigara kan dolaşımını bozarak ağrıya neden olabilir. Kan dolaşımının aksaması ayrıca iyileşme sürecini de yavaşlatır.

 3. Zehra

  Mrraba hocam bu gun amliyt oldum ve elimin ustune damar yolu actilar ve elim balon gbi oldu kotu bisi olurmu

 4. Ümit

  Merhaba hocam 6 gün boyunca say kolumdan damar yoluyla serum ve antibayotik aldim serum çikarildiktan bir gun sonra damarda sertlik ve ağri oluştu blood cloth yada damar tikanikliği olabilirmi teşekür ederim.

  • intraket takıldığı için bir müddet ağrı olabilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>