amilaz ve kalsıyum yüksekliği

doktorum karın ağrısı şikayetiyle doktora gittim yapılan bıyo kımyamda amilazım 106 kalsıyumum 10.96 bunun nedenı nedır kalsıyum yukseklıgı taş mı demek bana safra taşı gibi gorunuyor dedıler mıde bulantısı ara ara mıde yanması yedıkten sonra sırtta agrı bunların hepsı safra taşınımı gosterıyor benı bu konuda bılgılendırırmısınız usgh cekılmeden anlasılmaz ama en azından kalsıyum tas demekmı amılaz yukselıgı nedır bunlar hakkında bılgı verırsenız çok mutlu olucam…….teşşekkürlerimle doktorum

4 yorum “amilaz ve kalsıyum yüksekliği

 1. ern

  meraba benim amilaz 386 pankreatit amilazım 249.60 3 aydır doktora gidiorum ve gittikçe artıyor. kreon verdi doktor ama yinede yükseldi ne yapmam gerekir?

 2. Mine

  Reflü şikayetim için yapılan kan tetkikinde Amilaz önce 154, bir ay sonra da 176 çıktı.Tüm batın,Troid,over ultrason tetkikleri ve pankreas MR tetkikleri normal.İdrar tahlili normal.Hepatit normal.Hiçbir şikayetim yok.Bu yükseklik neyi düşündürür, başkaca tetkik gerekli mi? Teşekkürler..

  • sevgili mine
   Amilaz başlıca vücudda şekerin sindiriminde rol oynayan bir enzimdir. En önemli oluşum yeri pankreasdır. Karaciğer, tükrük bezleri ve pankreasdan kaynaklanan az miktarda amilazda kanda bulunur.

   Pankreas ve tükrük bezleri amilaz aktivitesinin en yüksek olduğu organlardır. Overler, fallop tüpleri ve iskelet kasında da az miktarda aktivite gösterir. Yenidoğanda amilaz aktivitesi ilk 2 ayda düşüktür, zamanla artarak 1 yaşın sonunda erişkin düzeylerini yakalar.
   Akut pankreatit için sensitivitesi %72-92, spesifitesi %20-60´tır. Semptomların başlayışından yaklaşık 2-12 saat sonra yükselmeye başlar. 12-75 saat sonra pik yapar. Referans aralığın üst sınırının 3 katından yüksek olan sonuçlar akut pankreatit için %60 sensitif ve %98 spesifiktir. Karın içi inflamatuar olaylar dışında özellikle parotis bezinin iltihabi durumlarında artar.

   Normal değeri otoanalizörde:10-130 U/L dür.

   Amilaz Düzeyinin Artmasına Yol Açan Bazı Sebepler:

   – Akut pankreatit
   – Kronik pankreatitin akut atağı
   – Afferent-loop obstrüksiyonu
   – Posteriyor gastrektomi
   – Kolesistitis
   – Pankreas duktus taşında
   – Peptik ülser perforasyonlarının özellikle pankreas tutulumu ola durumlarında
   – İlaçlar
   – Diyabetik koma
   – Akrep sokması
   – Makroamilazemi
   – Tükrük bezi hastalıkları: (Süppüratif parotitis, Kabakulak, Tükrük bezinin taş ile obstrüksüyonu)
   – İlerlemiş böbrek yetersizliği
   – Akut safra kesesi taşları
   – Barsak obstrüksüyonu ve strangülasyonu
   – Metanol zehirlenmesi
   – Akut alkolik entoksikasyon
   – Akciğerin küçük hücreli karsinomu
   – Mezenter arter trombozu
   – Tübüler gebelik

 3. Amilaz, amilaz yüksekliği nedir ? Amilaz yüksekliği Nişastanın yıkımında etkili olan bir enzimdir. Tükürük bezi pankreas’da bulunmaktadır ve bu enzimin pankreastan geçiş yolu olan plankreas yolunun tıkanması hallerinde, serum ve idrardaki amilaz düzeyi yükselir. Bu duruma amilaz yüksekliği denir.

   

  kalsiyumun anlık olarak yüksek doz alınmasının ciddi bir zararı olmaz. Bu emilmeden barsaklardan ve böbreklerden atılır.

  Belirli bir süre yüksek doz alınması bazı sorunlara yol açar.

   

  Eğer magnezyum yetersizliği de varsa fazla kalsiyum ve D Vitamini doku kireçlenmeleri ve böbrek taşı oluşumunu kolaylaştırır.

  Beslenmede kalsiyum fosfor oranı 2 / 1 geçerse D Vitamini etkisi ile çocuklarda uzun kemiklerde normal dışı kemikleşmeler olur.

  Hiperkalsemi denilen kan kalsiyumu yüksekliği meydana gelir.

  Özellikle Paratiroid Hormonu yetersiz ise kalsiyum daha da artarak sorunları ağırlaştırır.

  Damar duvarlarına çökerek damar sertliği oluşumuna yol açar.

  Bu yazılan olayların meydana gelmesinde tek başına kalsiyumun fazla alınması çoğunlukla yeterli değildir. Kalsiyumun metabolizmasında da bazı sorunlar olması olasıdır.

   

  Kan kalsiyum yüksekliği farklı sistemlerle ilgili bir çok belirti verir.

   

  Zihinsel işlevlerde bozulma , yakın zaman hafızasında kayıp, duygusal dengesizlik, depresyon, uyku hali, eklem ağrıları, hazımsızlık, iştahsızlık, bulantı, kabızlık, mide ülseri, sık ve fazla idrara çıkma, gece idrara çıkma, tansiyon yüksekliği kalsiyum artışı belirtileridir.

   

  Kalsiyum yüksekliğinde böbreğe kalsiyum çökebilir ve buna bağlı böbrek fonksiyonları bozulup böbrek yetmezliği gelişebilir.

  Gene böbrek taşları kalsiyum yüksekliği sonucu oluşabilir.

   

  Kemik ağrıları, kemik üzerinde hassasiyet, kemik erimesi, kırıklar, diş problemleri gelişebilir.

   

  Tanı koymak için aynı anda kan kalsiyum, fosfat, parathormon, idrarda kalsiyum düzeylerine bakılır.

   

  Kan kalsiyum ve parathormon seviyesi yüksek, fosfor düşükse, idrarda kalsiyum artmışsa paratiroid bezinin fazla çalıştığı anlaşılır.

   

  Parathormon yüksekliği olan hastalarda beraberinde barsak emilim bozukluğu, böbrek yetmezliği, D vitamini eksikliği varsa kan kalsiyum düzeyleri normal bulunabilir.

   

  Başka bir hastalığa bağlı kalsiyum yükselmişse hastalığın tedavisi kalsiyumu düşürür.

  Kalsiyumu düşürmek için bazı ilaçlar kullanılır, eğer yeterli gelmezse diyaliz de uygulanabilir.

   

  Ağır kalsiyum yüksekliğinin tedavisinde hastayı hastaneye yatırmak gereklidir. Paratiroid bezinde parathormon salgılayan bir tümör olup olmadığı da ultrason ve sintigrafi adı verilen görüntüleme yöntemleri ile araştırılır. Eğer bir tümör bulunursa bunun bir operasyonla çıkarılması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.