Ani gaz sıkışması yaşadım

Öncelikle iyi çalışmalar sayın hocam;

19 Yaşındayım Ramazan ayında masada orucumu açarken birden bire gaz sıkıştırdı beni ve hastaneye kaldırıldım. O günden sonra yemek yerken korkuyordum hemen sıkıştığımı hissediyordum kalp çarpıntılarım oluyordu şükürler olsun bunu atlattım. Velhasıl hocam eylül ayında tırnak batmasından ameliyat oldum ve eve geldim sol kolumda serumun takıldığı yerden aşağı bir kaşınma oldu ama çok şiddetli bir kaşınmaydı “KAFAYI MI YİYORUM” diye korku oldu bende ve o an istemediğim şeyler geçti aklımdan intihar etmek bağırmak çağırmak gibi ve o günden sonra bu korku kaldı bende delirme korkusunu yendim fakat şuan sadece birşey yapmak istediğim zaman ilk başta çok istekli oluyorum sonra isteğim azalıyor içimden bir ses yapma etme nede olsa öleceksin bişey olacakmıs gibi hisler veriyor. 4-5 aydır böyleyim hocam ama cesaretliyim üniversite okuyorum tek kalıyorum yolculuğa çıkabiliyorum ama korkum hep bişey olacak kendime bişey yapacam intihar edecem gibi korkular. Allah’a inancım sonsuz intihar etmeyeceğimi biliyorum ama bu korku oluyor yinede. Bazen gelecekle ilgili hayal kurarkende ya böyle olursam diye düşünüp korkuyorum (Not normal hayatta da çok takıntılı ince düşünen bir insanım) ne yapmam gerektiğini ve bunun ne olduğunu söylerseniz sevinirim. İlaça karşıyım ilaç kullanmak istemiyorum.
Cevap
Aşağıda

Online Doktora sor

One thought on “Ani gaz sıkışması yaşadım

 1. Yuttuğumuz hava ile ve bağırsak bakterilerinin yediğimiz besinleri fermente etmesi sonucunda mide ve bağırsaklarda gaz oluşur. Oluşan gaz miktarı çok olursa veya dışarı atılamazsa gaz sıkışması görülür.

  Gaz sıkışması ile birlikte şiddetli sancı ve şişkinlik hissedilebilir.

  Gaz Sıkışmasının Nedenleri
  1) Kabızlık
  Bağırsak hareketliliğinin azalması gaz sıkışmasına neden olur. Kabızlık halinde gaz sıkışmasının sancısı alt karında, kalın bağırsakta hissedilir.

  2) Hazımsızlık
  Laktoz intoleransı gibi gıda hazımsızlıkları gaz sıkışmasına neden olur. Alt karında kramp şeklinde sancı hissedilir. Süt içtikten sonra ortaya çıkabilir.

  Glüten proteininin sindirilememesine neden olan Çölyak hastalığını da bu başlıkta değerlendirebiliriz.

  3) Hava Yutmak
  Nefes alırken ve yemek yerken bir miktar hava yutmak son derece doğaldır. Ancak aşağıdaki nedenlerle yutulan hava miktarı çok artarsa gaz sıkışması kaçınılmaz olabilir:

  Sakız çiğnemek
  Sigara içmek
  Kalem vb. nesneleri emmek
  Yemek yerken çiğnemeden yutmak
  4) Bazı Gıdalar
  Yediğimiz gıdaların birçoğunda karbonhidrat bulunur. Bu karbonhidratların bir kısmını biz sindiremeyiz ancak bağırsaklarımızda bulunan 500 farklı tür bakteri sindirir. Bu sindirme işlemi esnasında çıkardıkları gaz miktarı çok artarsa gaz sıkışması yaşanabilir.

  Sindirilemeyen karbonhidrat içeren bazı gıdalar:

  Kuru fasulye, soğan
  Lahana, karnabahar, brokoli, enginar
  Kuru üzüm
  Bakliyat, mercimek
  Erik kurusu, elma
  Ayrıca makarna, patates gibi nişastalı yiyecekler; gazlı içecekler, düzensiz öğünler, ikinci kez ısıtılan yiyecekler de gaz sıkışmasına neden olabilir.

  5) Bağırsak İltihapları
  E. Coli ve Salmonella gibi bakteri ve virüslerin neden olduğu bağırsak iltihapları gaz sıkışmasına ve mide ağrısına neden olabilir. Ağrı üst karında (midede) ve alt karında (kalın bağırsakta) hissedilir. Gaz sıkışması ile birlikte bulantı, halsizlik, ishal ve ateş görülebilir.
  Spastik kolon olarak da bilinen iritabl bağırsak sendromu da gaz sıkışmasına neden olur.

  6) Kadınsal Nedenler
  Bazı kadınlar adet olmadan birkaç gün önce, rahim ve vajina civarında gaz sıkışması sancısı hissederler. Adet başladıktan sonra sancı azalır. Bazı kadınlar ise yumurtlamadan hemen sonra şişkinliği hissederler.

  Gaz sıkışması bazen de erken hamilelik dönemi belirtisi olabilir. Progesteron hormonunun yükselmesi bağırsak düz kaslarını gevşettiği için gaz sıkışmasını netice verebilir.

  Gaz Sıkışması Nasıl Geçer?
  1) Yardımcı Besinler
  Aşağıda sıraladığımız yiyecek ve içecekler etken maddeleri ve içerikleri ile gaz sıkışmasını rahatlatacak, bağırsak hareketliliğini sağlayacak ve sindirim sistemi sağlığına yardımcı olacaktır:

  Nane çayı
  Mide gurultusunu yok eder ve gaz sancısını alır. İçerdiği mentol sayesinde sindirim sistemini ferahlatır.

  Zencefil
  İçerdiği gingerol ve shagol ile mide bulantısını giderir, mide nezlesine ve hazımsızlığa iyi gelir.

  Kimyon
  Kimyon tohumu çiğneyin, yemeklerde baharat olarak kullanın.

  Papatya çayı
  Rahatlatıcı etkiye sahiptir. Kramp önleyici, iltihap gidericidir. Hazımsızlığa ve gaz sıkışmasına iyi gelir.

  Balkabağı
  İnsan vücudu bal kabağı ve türevi yiyecekleri rahat sindirir.

  Limonlu Su
  Bir bardak ılık suya üç dört tane limon sıkarak için

  Anason Tohumu
  Anason tohumu çiğneyin.

  Hazmı Kolay Karbonhidratlar
  Patates, pirinç, muz, marul, üzüm, turunçgiller ve yoğurt gibi besinler hazmı kolay karbonhidratlar içerir. Daha çok tüketin.

  2) Aktivite ve Yaşam Tarzı Önerileri
  Yürüyüş ve Egzersiz
  Yürüyüş yapın. Gazı bekletmek durumun iyice kötüleşmesine neden olur, olabildiğince çabuk tuvalete çıkın.
  Yiyecekleri güzelce çiğnedikten sonra yutun.

  Düzenli egzersiz yapın.

  Düzenli Yemek Saatleri
  Yemek saatleriniz düzenli olsun. Tuvalete çıkma zamanları da düzenli olursa gaz sıkışması problemi yaşanmamasını sağlayacaktır.

  Tek seferde büyük öğünler yerine sık sık ve azar azar yiyin.

  Stresi Azaltın
  Stresten uzak kalın.

  Bazı İçeceklerden Uzak Durun
  Gazlı içecek, kahve ve alkol tüketimini azaltın.

  3) İlaç Tedavisi ve Gıda Takviyeleri
  Probiyotikler
  Bağırsaklarınızdaki bakteri dengesini sağlamak için probiyotik ilaçlar kullanabilirsiniz. Kabızlık halinde laksatifler önerilir.

  Alfa-galaktosidaz
  Alfa-galaktosidaz içeren gıda takviyeleri karbonhidrat sindirimini kolaylaştırır ve gaz sıkışmasını giderir. Uygun gıda takviyeleri için eczacınıza danışın.

  Kömür Hapları
  Kömür hapları (Eucarbon) da sindirim sistemindeki gazı emerek sönümleyip gaz sıkışmasını giderir. Ancak başka tür ilaçlar kullanıyorsanız veya kronik rahatsızlıklarınız varsa kömür hapı kullanmak zararlı olabilir, eczacınıza danışmalısınız.

  Mantar Önleyiciler ve Antibiyotikler
  İltihap tedavilerinde ise hastalık kaynağı mikroplara göre mantar önleyiciler veya antibiyotikler tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.