asabiyet

saygılar..bu aralar kendimi her an çıldıracakmış gibi hissediyorum.2,5 yaşında kızım var onun her yaptıgına sinirleniyorum.önceden çok sabırlı bir insandım o ne yapsa kızmazdım ama şimdi a dese gözüme batıyor.eşimlede hiç birşey yapmak istemiyorum.hep nefesim daralıyor.kendimi kaybedip kızıma zarar vermekten korkuyorum.nefes alamıyorum.ben ne yapacagım lütfen yardım edin.sagolun….

2 yorum “asabiyet

 1. Vermek İstemiyorum..

  Hala cecvap alamadım..Lütfen çok çaresizim 🙁

 2. aşırı sinirlenmenin en iyi tedavi yolu ; moral aşılamaktır.

   

  Öncelikle siz de kendinize böyle olumlu telkinlerde bulunun.Herşeye rağmen,kalben ” bu da elbet geçer ” deyin.

   

  kilo probleminiz yoksa ; bal ve pekmez gibi besinleri sabah ve akşam 1 er kaşık yutun.

  Sıcak “bitki çayları”(ıhlamur,kuşburnu,elma çayı gibi)alın ..ama normal seviyede.

   

  Bedeninizde uyku ve yorgunluk varsa uyuma saatlerinizi düzene koyun.Aşırı uyku dinlenmek değildir,düzenli uyumak dinlendirir.Tabii az da uymamak gerekir.

  aşırı sinir ; bedenen yorgunlukta görüldüğü gibi beynin yorgunluğundan da kaynaklanır.Bilgisayarın başında çok fazla vakit geçirmek,fazla çalışmak en önemlisi de bazı durumları fazla dert edip,kafaya takmak bedenen yorar insanı,kişinin direncini de düşürür.Bir de sabah kahvaltısını mutlaka ama mutlaka yapmak gerekiyor,güne iyi birşekilde başlarsa kişi gün içerisinde fazla sinirlenmez , sakin ve huzurlu olur.

   

  Bu anlamda mekan değişikliği de önemlidir..Oksijen alabileceğiniz yerlere (park,yeşil alanlar,varsa deniz kenarı vs.)gidin sık sık.

   

  hülasa ; öncelikle psikolojik olarak kendinizi rahat hissetmeniz lazım.

   

  Hayattan bezmişlik ve aşırı sinir zaman zaman herkesin yaşadığı bir problem olabiliyor.Problemi aşmanın en önemli noktalarından biri de onun normal olduğunu düşünmektir.Sürekli garip ve anormal bir insan olduğunu düşünmek insanı daha bir çıkmaza sürükler.Bu yaşanılan strese,ya da başa gelen bir musibete karşı hep kendisinin böyle şeylere maruz kaldığını düşünmemek gerekir.

   

  Bunun için de güzel meşguliyetleri arttırmak,özellikle kitap okumak en doğrusudur..Ve inanın, bu kişiyi sakin yapar,siniriniz ve stresiniz de bu ölçüde azalır.Daha sakin,merhametli ve olumlu bir bakış açınız olur.

   

  aşırı sinirli haliniz şiddetli oluyor ve uzun sürüyorsa herşeyden önce psikiyatrik muayene gerekir.İlgili uzman gereken tetkikleri size yaptırarak tedavinizi düzenler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>