asiri heyecan ve kendini sıkma

3.5 yasindaki oglum olaylara karsi kendini sikarak titreyerek heyecanlaniyor hani sanki onu bisey sikiyomus gibi
acaba bu bi rahatsizlikmidir veya onun kendini tahat hissetmesini nasi saglayabilirim simdiden tesekkurler

Online Doktora sor

14 yorum “asiri heyecan ve kendini sıkma

 1. bonzak

  Merhaba,10 aylık bir kızımız var.Bir kaç aydan beridir,yere sırt üstü yatırdığımızda kendini sıkıyor,yakasını asılıyor,ayaklarını yukarı doğru çaprak kitleyip sıkıyor,bunları yaparken, aşırı terliyor ve kızarıyor.
  Çocuk uzmanına götürdük fakat;bir şeyi yok sevmediği şeyleri yaparken olabilir dedi.Ne yapmalıyız endişelenecek bir şey var mı acaba?

  • sevgili bonzak gaz sorunu yaşıyormu

 2. zeynep

  benim 1.5 yaşında kızım var bebekliğinin belli döneminden beri ellerini yumruk yapıp bi bacağınıda yukarı kaldırıp kendını sıkıyo takıp edişime göre daha küçükken onu kuçağıma aldığımda heycanladığında yapıyodu şimdi ise genelde uykusu geldiğinde ve bazen tv izlerkende yapabiliyo kendını sıktığı için herhalde çok terliyo ve nefes alışı bile farklı oluyo normal çocuk doktoruna götürdüm bişe yok dedi ama hala devam etmekte araştırma hastanelerine çaabalıyorum ama randevu almak zor çok kafama takılıyor yardımcı olabilirseniz çok teşekkür ederim

 3. Erkan

  Aşırı heyecanlar da midem çok yanıyor ve heyecanım günlük olaylarda ve düşüncelerimde de oluyor bunu nasıl azalta bilirim .. birde bende sıkıldığım zaman baş dönmeleri oluyor heyecanla alakası var mıdır ?

  • sevgili erkan panik atak o labilir bu yönde muayene olup tedavi alabilirsiniz

 4. Yüzünüz kızarıyor, elleriniz titriyor, ne söyleyeceğinizi şaşırıyor musunuz? Aslında insanların aşırı heyecanlanmaları doğaldır. Bu heyecan günlük hayatı olumsuz etkileyecek duruma geliyorsa bu noktada bazı tedbirler alarak heyecanınızı yenebilirsiniz.

  Heyecan duygusu kişinin günlük hayatında önemli bir yer tutar. İlk defa araba kullanma, yeni bir işe başlama, tanımadığı fakat onun için önemli olan kişiler arasına katılma vb. kişilik farklılıkları olsa da hemen herkeste belli bir heyecan meydana getirir. Heyecan belli bir ölçüde olduğu takdirde kişinin daha dikkatli olmasına yardımcı olan, yaptığı işten zevk almasını sağlayan bir duygudur. Sosyal alanda başarılı olmuş kişiler, büyük sanatkârlar, diğer insanlardan biraz daha heyecanlı veya ataktır. Her insan aynı derecede heyecana sahip değildir. Bazı insanların diğerlerine göre daha heyecanlı olduğunu davranışlarına bakarak söyleyebiliriz. Bazı kişilerin ise heyecanı dışarıdan belli olmaz. Her iki durumda da heyecan belli ölçüde kişinin yararınadır. Kişi duyarlı ve heyecanlı olmasını bir avantaj olarak görmelidir.

  Aşırı Heyecan Hata Yapmaya ve Psikolojik Problemlere Yol Açabilir

  Bununla beraber aşırı heyecan kişinin davranışlarını kontrol etmesine engel olarak hata yapmasına sebep olduğundan zararlı olmaktadır. Ayrıca heyecanın normalden fazla olması bazı psikolojik problemlere de yol açmaktadır. Sosyal fobi, asansör, yükseklik fobisi gibi fobiler, panik atak, konuşma bozuklukları ve kekemelik, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklar, heyecanı kontrol edememe ile yakın ilişkilidir.

  Doğru Solunum ve İç Konuşmalar Kişilikle İlgili Kaygıyı Azaltır

  Heyecanın fazla olması bazıları için bir kişilik özelliği olsa da bazı tedbirlerle kişinin heyecanını kontrol edebilmesi mümkündür. Bu tedbirlerden en önemlisi doğru solunum yapmayı bilmektir. Yeterli ve doğru solunum kaygıyı azaltır. 2. tedbir gevşeyebilmektir. Bunun için gevşeme tekniklerini bilmek gerekir. Bu konuda stresle ilgili kitaplardan yararlanılabilir. Bir uzmandan da öğrenilebilir. Heyecan veren durumla daha sık karşılaşmak kişide alışkanlık meydana getireceğinden heyecan azalır. Bu sebeple sınav heyecanı olan kişinin sık sık sınavlara girmesi, sosyal fobisi olan kişinin kalabalıkta görevler alması, heyecanını azaltabilir. Yine kişinin yaşama gayesi olması, hayata olumlu bakabilmeyi mutlu olmayı bilmesi de heyecanını azaltabilir.

  Heyecana yola açan sebepler ve bununla başa çıkma yöntemleri:

  Heyecanı Kompleks Haline Getirmeyin

  Eğer kişinin heyecanlı olması onun verimliliğine insanlarla ilişkisine zarar vermiyorsa kişi heyecanını bir problem olarak görmemelidir. Zira kişi heyecanından rahatsız oldukça kaygı durumu arttığı için heyecan normal olarak artar. Kalabalıkta sık sık yüzü kızaran kişi yüzüm kızaracak diye endişe ettikçe daha çok yüzü kızarır. Halbuki hafif bir kızarıklık normaldir ve kişiye canlılık verir.

  Güven Eksikliğinizi Aşın

  Güven duygusu kişide 2–3 yaşlarında gelişir. Bu sebeple anne baba tutumu ve aile içi iletişim çok önemlidir. Kişi eğer güven duygusunun gelişimine zarar veren bir durumla karşılaşmışsa bu ileride streslere ve hayat zorluklarına karşı daha dayanıksız olmasına yol açabilir. Bununla beraber kişi istediği takdirde iç konuşmalar yaparak olumlu yönlerini daha çok görmeye çalışarak güven duygusunu büyük ölçüde artırabilir. Bu mümkün olamazsa profesyonel yardımla da kazanılabilir.

  Hata Yaparım Endişesine Kapılmayın

  Kişinin heyecanını en çok artıran sebeplerden biri hata yapma endişesidir. Çocukluklarında devamlı aşağılanan kişilerde olduğu kadar ailesinin beklentileri yüksek olan veya mükemmeliyetçi kişilerde hata yapma endişesi çoktur. Yine zeki fakat yeterli eğitim alamayan ve kendini gerçekleştirme imkanı bulamayan kişilerde hata yapma endişesi çok görülmektedir. İnsan hayat boyu gelişen bir varlıktır. Kişi aşağılık kompleksine kapılmadan eksikliklerinin farkında olmalı ve onları kendisine zaman tanıyarak düzeltme yoluna gitmelidir.

  Geçirilen Bir Travma Sorun Olabilir

  Travma sonrası stres bozukluğu aşırı heyecanın en önemli sebeplerindendir. Bu sebeple büyük travmalar (ani kazalar, felaketler, taciz vb.) geçirmiş kişilerin profesyonel yardım alması gerekir. Aksi takdirde yaşanan stres zamanla beden kimyasında değişiklik yaparak heyecanın normalden fazla olmasına yol açabilir.

  Organik Bir Rahatsızlığınız Olabilir

  Psikolojik rahatsızlıklarla organik rahatsızlıklar arasında genelde çift yönlü bir ilişki vardır. Yaşanan sıkıntılar, üzüntüler, hastalıklara ve beden kimyasına etki yaptığı gibi organik rahatsızlıklar da psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir.. İç salgı bezleri kişinin pek çok fonksiyonunu olduğu kadar heyecan duygusunda da etkili olan kimyasalları üretir. Tiroid bezi rahatsızlıkları, şeker hastalıkları, anemi, demir eksiklikleri, vitamin ve mineral eksiklikleri gibi bazı organik problemler, heyecanın fazla olmasına yol açabilir. Bu problemler ancak gerekli tıbbi ve psikolojik tedavilerle düzelebilir.

  Doğal Yaşayarak Sorunu Çözebilirsiniz

  Psikolojik hastalıklar ve organik problemler hafif düzeyde olduğu takdirde doğal yaşanarak önlenebilir veya tedavi edilebilir. Doğru solunum yapmak, spor yapmak, gevşemeyi bilmek, yeşillik, temiz havalı yerlerde dolaşmak, aşırı yorgunluklardan kaçınmak, çalışmak kadar dinlenmeye de zaman ayırmak, dost ve arkadaş çevresini geniş tutmak, düzenli uyumak, düzenli ve çeşitli beslenme, yiyecek ve içecekte tek yönlülük ve aşırılıktan kaçınmak, yeterli miktarda su içmek, beden kimyasının dengede olmasına ve heyecanın kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

 5. Küçük çocuklarda aşırı heyecan normal koşullarda pek sık gördüğümüz bir problem değildir. Eğer fizyolojik bir hastalık yok ise çocuğun kaygısının, özgüven zayıflığının  ve güvensizliğinin çok fazla olduğuna işaret eder. Ebeveyn arasından yaşanabilen uyumsuzluklar da hem çocuğun endişe ve güvensizliğini pekiştirebilir, hem de disiplin sorunları yaratabilir. Altta yatan kaygının nedeninin ve şiddetini anlamaya çalışmanızı öneririm, çünkü böyle durumlar erişkinlerde görülen Panik Bozukluk, Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Obsesif Kompülsif Bozukluk gibi birçok psikiyatri hastalığın gelişimi için zemin hazırlayıcı olabilmektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.