ayak altı iğnelenmesi ve yanması

merhaba iyi günler efendim annemin sağ ayağının altına biranda iğne batması oluyor ve felaket bağırıyor kendisi yedikleriyle alakalı olduğunu düşünüyor doktora götürdük tahliller temiz çıktı bilemediler ne olduğunu çok zayıfladı hiç bişey yiyemez oldu sebep ne olabilir lütfen yardıım edin her evlet gibi annemin yürümesini gezmesini sağlıklı olasını istiyorum üzülüyorum şeker çıkmadı herşeyi temiz sadece tansiyonu var ne yapmak gerekiyor iyileşmesi için annem 70 e geldi yaşı ve yıllardır silifke dışına çıkamadı bu hastalık yüzünden neolur yardım edin şimdiden çok teşekkür ediyorum cevabınız için

Sorunuzun Cevabı

Ayak tabanında acıya sebep olan en önemli rahatsızlık tendinitis veya Capsulitis olarak bilinen rahatsızlıktır.
Bu rahatsızlıkta ayak parmaklarının etrafını kuşatan( bacaktan gelip ayak parmaklarına kadar uzanan) tendon ve ligamentler iltihaplıdır….

Tendon ; kasların kemiklere bağlandığı kısımlardır ve hareketlerde zorlanmaya maruz kalırlar.Ağrı ve zonklar tarzında acı duyarsınız ..

ayak tabanı ağrılarının temel tedavisi ; dinlenme,buz,baskı ve yükseltmedir..

Bunun yanında doktora müracaat ederek non-steroidal enfeksiyon giderici ilaçlar almalısınız. ayağınızı belli süre darbelerden korumalısınız.

Yüksek topuklu ayakkabıyı mümkün mertebe az giymeye çalışın.
Eğer işe giderken giymek zorundaysanız ya da giymek istiyorsanız, yanınızda topuksuz bir ayakkabı götürüp oturduğunuz zaman değiştirin.
Eğer iş yerinde giymek zorundaysanız o zaman iş yerine gidiş-gelişlerde topuksuz ayakkabı kullanmaya çalışın. İş yerindeki molalar esnasında bacak ve ayak kaslarınızı esnetin.
Akşamları ayaklarınızı ılık suda 5-10 dakika dinlendirin ve yapabiliyorsanız masaj uygulayın. Bu ayağınızdaki dolaşımın düzenlenmesine yardımcı olacaktır.
Ayak ve bacak kaslarına yönelik esnetme ve germe egzersizleri yapın.

Bazı olgularda kendiliğinden iyileşme olur. Ağrının kontrolünde ise ağrı kesiciler kullanılır.

Kilo verilmesi ve ayak kaslarının kuvvetlendirilmesi yararlıdır. lokal anestetik ilaçlarla ayak tabanına yönelik girişimlerde faydalıdır…Semptomların tekrarlaması halinde fizik tedavi uygulanabilir.

17 yorum “ayak altı iğnelenmesi ve yanması

 1. Özge

  Merhaba benim eşimin her Aksam ayağının altı yandigini ve ağrı yani batma olduğunu söylüyor ve sürekli masaj yapıyorum. Kendisi sabahtan aksama kadar işinden dolayi ayakta nöbet tutmak zorunda birer saat arayla, fazla ayakta kalanın bir nedeni olabilirmi? Bu durum neden olabilir ve hastaneye gitsek hangi bölüme gitmemiz en doğrusu olur? İlginiz için şimdiden çok teşekkürler.

  • fazla ayakta durmaya bağlı olabilir kullandığı ayakkabının ortopedik olmasına dikkat edin

 2. feride

  Merhaba ayakkabi giydigim zaman sol ayagimin yan iç kisminda yanma batma ve birsey surtuyonus hissiyati oluyor ve ayyakkabimin icinde buna neden olacak hiç bir metaryel yok son gunlerde bu hissiyat ayakkabi gigmedigim zamanlarda b da olmaya başladi. Nedenini merak ediyorum yardimci oursaniz sevinirim tesekkurler

  • topuk dikeni olabilir kontrol için doktora başvurun

 3. hulya

  Merhaba 3-4 senedir ayaklarım da özellikle yanma hissi ve son bir ikiaydir da sanki sürekli bir iğne batma hissi oluyor. Geceleri uyutmayacak derece de oluyor doktora gittim vitamin değer lerime bakıldı normal ama halen devam ediyor. Bunun yanında arada bir bacaklarimda istemsiz hareket ediyor engel olamıyorum bununla ilgili bilgi verirseniz sevinirim İyi günler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>