ayak parmağı şişmesi

bir haftadan beri sol ayak baş parmağım şiş hala inmedi şişliği bir iki gün öncede küçük parmağın yanındaki parmağım şişti .neden olduğunu bilmiyorum.rahatça oynatabiliyorum şiş parmaklarımı kırılmadığından eminim.cevap verirseniz sevinirim

Sorunuzun Cevabı

özellikle el bilek ve ayak bilek eklemleri ile parmak eklemleri gibi ufak eklemlerde meydana gelen şişlik , ağrı , sıcaklık ve hareket kısıtlığı gibi şikayetler ; sizde tıpta “romatoid artrit ” olarak bilinen iltihaplı romatizmal bir hastalığın varlığını göstermektedir.
Romatoid artrit eklemlerin iç yüzlerini etkileyen iltihabi bir hastalıktır. Uzun süreli ve tekrarlayıcı bir hastalık olan romatoid artrit zamanla ilerleyerek kötüleşme gösterebilir. Romatoid artrit yalnız eklemleri değil bütün vücudu da etkileyebilir. Şekil bozukluğuna neden olabildiği için çeşitli sakatlıklara yol açabilir. Hastalık bütün eklemleri etkileyebilir, ancak en çok el ve ayak bileklerinin küçük eklemlerinde gözlenmektedir.

Romatoid artrit genelde aniden başlar ve hastalığın erken döneminde, genel yorgunluk, eklemlerde hassasiyet, ağrı, şişkinlik ve sıcaklık (inflamasyon/iltihap) vardır. Ağrı ve şişlik vücudun her iki tarafındaki aynı eklemlerde gözlenir. Romatoid artrit uzun süreler boyunca devam eder ve bu sebeple etkilenen eklemlerde kalıcı bozukluklara yol açabilir. Romatoid artitin diğer bir özelliği ise, dirsek gibi daha çok basınca maruz kalan bölgelerde deri altında yumruların oluşmasıdır.

Doktorlar hastalığın teşhisini, belirtilere, hastaların tıbbi geçmişine, muayene sonuçlarına ve yapılan tahlillerin neticelerine göre koyar.

Romatoid artrit tanısı koymada dikkat edilen yedi nokta vardır:

1) Sabah sertliğinin olması; hastalar uyandıktan sonraki en az bir saat boyunca ellerini rahatça kullanamazlar. Hastalara sabahları avuçlarını yumruk yapıp yapamadıkları sorulur.
2) Üç ya da daha fazla eklem bölgesinde aynı zamanlı artrit (eklem iltihabı)
3) El eklemlerinde artrit
4) Artritin görüldüğü eklemlerin vücudun her iki tarafında da simetrik olması
Bu dört kriterin en az 6 hafta boyunca devam etmesi gerekmektedir.

Ayrıca;

5) Doku yumruları
6) Kan tahlillerinde RF (romatid faktör) bulunması
7) Röntgende eklemlerde değişikliklerin gözlenmesi

Bu yedi kriterden en az dört tanesinin var olması durumunda romatoid artrit tanısı konabilir.

Romatoid artrit hastalığının belirtileri eklemlerde iltihaplanma, şişme, harekette zorluk ve ağrıdır. Hastalık sürecinde gözlenen diğer belirtiler ise:
• İştah kaybı
• Ateş
• Güç kaybı, yorgunluk
• Kansızlık
• Elleri kullanmada zorluk
• Bazen deri altında doku yumruları

Hastaların %70’inde hastalığın ilerleyişi yavaş olurken %10-15’inde daha hızlı bir gidiş söz konusudur. En fazla etkilenen eklemlerse eller, ayaklar, dizler, omuzlar ve dirseklerdir.Dünya nüfusunun %1’ini etkilemektedir. Daha çok 35 yaş hastalığı olsa da en sık 35-55 yaşları arasında görülür. Romatoid artritin 16 yaşın altındaki gençlerde de görülebilen bir türü de vardır. Altmış yaşına kadar kadınlarda, erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülür. Bu yaştan sonra risk eşitlenir.

Son yıllarda birçok çalışma yapılmasına rağmen, romatoid artritin sebebi bilinmemektedir. Ancak romatoid artritin bağışıklık sistemindeki bir bozukluk sonucunda ortaya çıktığı bilinmektedir. Diğer bir deyişle vücut kendi dokularını (örneğin eklem dokularını) tanıyamaz ve bağışıklık sistemi vücuttaki sağlıklı dokulara (eklem dokularına) saldırarak hasar verir. Bunun sonucunda eklemlerde iltihaplanma ve eklem hasarı meydana gelir.

Araştırmacılar, virüslerin ve bakterilerin bazı hastalarda hastalığın başlamasını kolaylaştırdığından şüphelenmektedir.

Romatoid artrit genelde aniden başlar ve hastalığın erken döneminde, genel yorgunluk, eklemlerde hassasiyet, ağrı, şişkinlik ve sıcaklık (inflamasyon/iltihap) vardır. Ağrı ve şişlik vücudun her iki tarafındaki aynı eklemlerde gözlenir. Romatoid artrit uzun süreler boyunca devam eder ve bu sebeple etkilenen eklemlerde kalıcı bozukluklara yol açabilir. Romatoid artitin diğer bir özelliği ise, dirsek gibi daha çok basınca maruz kalan bölgelerde deri altında yumruların oluşmasıdır.

Günümüzde romatoid artritin etkin tedavisi vardır. Ancak erken tedavi çok önemlidir. Kullanılan tedavi yöntemleri ağrının ortadan kaldırılması, iltihabın azaltılması, eklem harabiyetinin durdurulması ya da yavaşlatılması ve hastanın günlük işlerini rahatça yerine getirmesi üzerine odaklanmaktadır. Tedavi başlatıldığında hastanın bu konuda eğitilmesi, hastalığın aktif olduğu dönemde eklemlerin soğuk tutulması, kronik dönemlerde ise hareket ve sıcaklığın artırılması önemlidir.

İlaç tedavisi iki gruba ayrılabilir:

1) NSAI (Steroid olmayan anti-inflamatuvar) sınıfı ilaçlar, analjezikler ve glukokortikoidler semptomatik tedavi sunarlar ve eklem ağrılarının, sertliğinin ve şişliğin azaltılmasını sağlarlar.

2) Hastalığı düzenleyici ilaçlar metotreksat, D-penisilamin ve sulfasalazin gibi ilaçlardır.
Romatoid artrit, hastaların vücudunda bıraktığı hasarların dışında, ruhlarında da yaralar açmaktadır. Hastalık öncesinde günlük işlerini kolaylıkla yapabilen hastalar, hastalık sonrasında bu konularda zorlanmakta ve alışagelmiş oldukları yaşam tarzından uzaklaşmak zorunda kalmaktadırlar. Hastaların yeni yaşam tarzlarına kolayca adapte olabilmeleri için hasta eğitimleri, egzersizler ve fizik tedavi yarar sağlamaktadır.

Önlem alarak sağlıklı kalabilirsiniz..
• Fazla kilolarınızdan kurtulmaya gayret edin! Çünkü fazla kilo taşıyan kişilerde eklemler aşınır ve bu yüzden de kendilerini yenileme (regenerasyon) yeteneğini önemli ölçüde yitirirler.
• Haftada en azından 3 kere olmak üzere, düzenli spor veya egzersizler yapın ki, güçlü kaslar, sağlıklı eklemlerin üstündeki baskıyı azaltabilsinler. Aniden yön değiştirmeyi gerektiren ve bu yüzden de eklemleri zorlayan sporlar,eklem sağlığı bakımından tehlikeli sayılabilecek spor türleridir. En doğrusu, yürümek, yüzmek, bisiklete binmek veya aletli jimnastikte kasları ve eklemleri güçlendirmek ve güçlü tutmaktır.
•Yeterli miktarda C vitamini almaya özen gösterin.Yapılan araştırmalar sonucunda, artrit hastalarının çoğunda C vitamini eksikliği saptanmıştır. Bu vitaminin koruyucu etkisi belki de bağışıklık sistemimizi doğru hedeflere yönlendirmektir! C vitaminini öncelikle,kivi, portakal, greyfurt, limon, yeşil biber, kuşburnu, domates,maydanoz ve kiraz, çilek gibi yumuşak meyvelerden alabilirsiniz.
•Yeterli miktarda A vitamini almaya özen gösterin!Çünkü A vitamini, bağırsak mukozasını sıkıştırarak, mikroorganizmaların besin yoluyla kana karışıp eklemlere ulaşmasını önler. A vitamini öncelikle havuçta ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.
•Eğer ailenizde artrit gerçeği yaşanıyorsa, bitkisel yağların tüketimini kısın!
Bitkisel yağların yoğunlukla içerdiği Omega-6 elemanlarının eklem iltihaplarının oluşumunda etken olabileceği varsayılmaktadır. Ama bu tür elemanlar içermeyen zeytinyağını gönlünüzce kullanabilirsiniz.
•Artrit bir öz bağışıklık hastalığı olduğuna göre, eğer ailenizde birden fazla artrit hastası varsa, bağışıklık sistemini C vitamini ile güçlendirmenin ötesinde, echinacea / Ekinazya preparatları veya çayları ile de güçlendirmek çok doğru bir davranış olacaktır.
•Uyarıcılardan uzak durun! Alkolü ve kahveyi çok aza indirin ve sigara ile ilişkinizi kesin.
Romatoid artrit ; sistemik , enflamatuar , ilerleyici ve kronik bir hastalıktır ve düzenli olarak takip ve kontrolü gerektirir.
hastalığı özellikle stres-depresyon gibi psişik nedenlerin tetiklediği ve şikayetlerin artarak hastalığın ilerlemesine neden oldukları biliniyor..
bu nedenle Romatoid artritli hastaların fiziki istirahatleri yanında , psişik ruhsal istirahatte de bulunması zorunludur.

hastalığın durumunu kendi kendinize anlayabilirsiniz..
eğer , gece ağrınız varsa ve sabah tutukluluğunuz uzun süre devam ediyorsa hastalığınız ağır bir dönemde demektir. bu durumda mutlaka doktora gidip gerekli tetkikleri yaptırdıktan sonra verilen ilaçları almanız gerekmektedir.

eğer , gece ağrınız yoksa ve sabahları rahat uyanıyorsanız , sabah tutukluluğunuz çok az sürüyorsa hastalığınız rahat ve iyi bir durumdadır. doktora acil olarak gitmenize gerek yoktur.

şikayetlerinizin devamı halinde bir fizik tedavi uzmanına bizzat muayene olmanız gerekmektedir.

64 yorum “ayak parmağı şişmesi

 1. Huseyin

  Sol ayak serçe parmağım da kızarma ve top oynarken odasıyla oynayamiyorum açıyor antrenmanlara cikamiyorum yardim edin lutfennnn

  • tırnak batması olabilir tırnağın ucuna bakın

 2. Asli

  Sol ayak bas parmagimin altinda bir şişlik var iki gundur acaba nedeni nedir ve hangi hekimden randevu almam gerekiyor lutfen cevap yazarmisiniz acil.

  • batma oluyormu bir yabancı cisim varmı

 3. mustafa

  Sag ayak baspar magimin yanindaki parmagim dibinde agri ve sişlikoluştu elimle yokladigimda parmagin dibinde altinadogru ödemgibi bişeyler hisediyorum baski yapinca agriveriyor neolabilir teşekur ederim

  • Ayak ağrısı ve ayak parmağı ağrısı yaygın bir problemdir. Gerek dengesiz ayakta durma, gerekse de konforsuz ayakkabı kullanımı ayak ve ayak parmağındaki ağrıların başlangıçtaki iki sebebidir. Fakat ayak denilen karmaşık organda kemikler (falanks), eklem, kas, tendon, bağ, sinir ve kan damarları olmak üzere çeşitli kısımlar mevcuttur. Bunlardan biri yada bir kaçında meydana gelen düzensizlik, yaralanma yada bir enfeksiyon ayakta ağrıya neden olarak rahatsızlık hissi uyandırır. Elbette yukarıda bahsedilen ortopedik sorunların dışında başka nedenler de ayak parmağında ağrıya yol açabilir.

   Sponsorlu Bağlantılar
   Ayak parmağındaki ağrı kısa süreli ya da sürekli olabilir. Zonklama, delici veya karıncalanma hissi gibi belirtiler çoğu ayak parmağı ağrısının genel belirtileridir. Bu üçlem parestezi olarak isimlendirilir. Ayak parmağındaki bu ağrı nedeni ile sekebilir, yürümekte zorlanabilir ve ayakkabı giymekte güçlük çekebilirsiniz. Ayak ağrısı bir bunyon gelen sinir koşullarına değişen koşulları çeşitli ortaya çıkabilir.
   Bazı durumlarda, ayak ağrısı gibi bir enfeksiyon veya periferik arter hastalığı gibi ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Eğer ayak parmağı ağrısına eşlik eden ayak şişmesi, kızarıklık ve sıcaklık ilaveten sürekli ayak ağrısı çekiyorsanız hemen bir doktora görünmenizde yarar var.
   AYAK PARMAĞI AĞRISI İLE BAŞKA HANGİ BELİRTİLER ORTAYA ÇIKAR?
   Ayak parmağı ağrısına diğer belirtiler eşlik edebilir. Farklı belirtiler ağrının altında yatan nedene, hastalığa yada bozukluğa göre değişebilir. Örneğin, ayakta bir enfeksiyon veya inflamasyon varsa ağrıya ilave olarak ayakta kızarıklık veya yanma eşlik edebilir. Bunun dışında;
   Yanma hissi
   Ayak üşümesi
   Ayak parmağının zorlukla hareket ettirilmesi
   Grip benzeri semptomlar (halsizlik, ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, öksürük)
   Eklem ağrısı
   Uyuşukluk
   Deride şişlikler
   Morarma gibi cilt renginde değişiklik
   Şişme
   HAYATI TEHDİT EDEN BELİRTİLER NELERDİR?
   Bazı durumlarda, ayak parmağı ağrısı en kısa zamanda tedavi edilmesi gereken acil bir durumun varlığına işaret edebilir. Bu durumda uynaık olunması gerekir ve hemen acil tedavi almanız gerekir.
   Bilinç düzeyinde değişim
   Nefes darlığı, hırıltılı solunum veya nefes darlığı
   Yüksek ateş
   Ayak üzerine bastıramama
   Boğazda kırmızı çizgiler görünmesi
   Ayak parmağında yanma, şişme ve kızarıklık
   Ayak parmağı üzerinde iyileşmeyen yaralar
   AYAK PARMAĞI AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR?
   Ayak parmağındaki bir ağrı çeşitli sorunların habercisi olabilir. En basit nendeler arasında ayakkabı vurması yada yaralanmalar yer alırken daha da ciddi boyutlarda bir sorundan da kaynaklanabilir. Sorunun basit yada güçlüğünü sizde anlayabilirsiniz.
   Ayak parmağındaki bir ağrı yaşa bağlı olarak meydana gelen yıpranma yada aşınma neden ile yada ayaktaki yapıların herhangi birinin düzeninin bozulması sonucu da ortaya çıkabilir. Yanı sıra özellikle topuklu ayakkabı kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan ve bunyon adı verilen ayak baş parmağı çıkıntıları da ciddi ağrılara neden olur.
   Diğer yandan ayak parmağındaki nasırlar, enfeksiyon, nörolojik durumlar, periferik arter hastalığı ve artrit adı verilen eklem rahatsızlıkları da ayak parmağında ağrılara neden olabilir. Düzgün ve zamanında iyileşmeyen ayak yaraları ayak parmağında ağrılara neden olabildiği gibi hayatı tehdit edici olabilir.
   YARALANMA İLE İLGİLİ NEDENLER
   Amputasyon (ayak parmağı yada tırnağının çıkarılarak alınması)
   Kırıklar
   Çıkıklar
   Yanmalar
   Laserasyon veya kontüzyon
   Donma
   Kıymık batması
   Gerilme veya burkulma
   ENFEKSİYON İLE İLGİLİ NEDENLER
   Ayak mantarı (mantar enfeksiyonu)
   Selülit (cilt enfeksiyonu)
   Osteomyelit (kemik enfeksiyonu)
   Septik artrit (eklemlerin enfekte olması)
   DEJENERATİF, İNFLAMATUAR VE NÖROLOJİK NEDENLER
   Bunyon
   Bursit (eklemleri saran bursa kese iltihabı)
   Gut (akut inflamatuar artrit)
   Halluks rigidus (ayak başparmağı eklem artriti)
   Çekiç parmak veya tokmak parmak (ayak deformitesi)
   Morton nöroma (sinir sıkışması kaynaklı)
   Sinir sıkışması
   Osteoartrit
   Diyabetik nöropati gibi periferik nöropati
   Romatoid artrit
   Tendinit (tendon iltihabı)
   DİĞER NEDENLER
   Kemik tümörü (malign veya benign)
   Tırnak batması
   Periferik arter hastalığı
   NASIL TEŞHİS EDİLİR?
   Doktorunuz size ayak parmağınızdaki ağrının nedenini öğrenebilmek için çeşitli sorular soracaktır. Bunlar sıklıkla;
   Ağrınızın tam yeri neresidir?
   Ağrıyı tarif edin. Ne zaman başladı? Yavaş yavaş mı veya aniden mi gelişti? Bu sürekli mi veya aralıklı mıdır?
   Herhangi bir şişlik var mı?
   Başka belirtileri yaşıyorsanız musunuz?
   Tüm tıbbi durumlarınız, ameliyatlar, tedaviler, aile öyküsü ve kullandığınız ilaçlar nelerdir, kullandığınız diyet takviyeleri var mı? Gibi farklı sorular soracaktır.

 4. abdurrahman

  15 senedir ayak serçe parmağımda şişlik ve agrı var ayakkabı giyemiyorum doktora gitti ayakkabını değiştir dedi fakat hangi ayakkabıyı denesemde sonuç değişmiyor birde son zamanlarda ayak parmak araları yara oldu bunun tedavisi nedir

  • kemik büyümesi olabilir film çekildimi

 5. Saime

  Babam bir hafta önce patlak apandisit ameliyatı oldu gece sol ayak parmağı şiddetli ağrıya başadı dokundurmadi bile sabah parmak ve alt kısmı şişkinlik ve morarma vardinedeni ne olabilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>