Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > ayak parmağı şişmesi Hastalığı ve Tedavisi

ayak parmağı şişmesi

Soru :

bir haftadan beri sol ayak baş parmağım şiş hala inmedi şişliği bir iki gün öncede küçük parmağın yanındaki parmağım şişti .neden olduğunu bilmiyorum.rahatça oynatabiliyorum şiş parmaklarımı kırılmadığından eminim.cevap verirseniz sevinirim

Sorunuzun Cevabı

özellikle el bilek ve ayak bilek eklemleri ile parmak eklemleri gibi ufak eklemlerde meydana gelen şişlik , ağrı , sıcaklık ve hareket kısıtlığı gibi şikayetler ; sizde tıpta “romatoid artrit ” olarak bilinen iltihaplı romatizmal bir hastalığın varlığını göstermektedir.
Romatoid artrit eklemlerin iç yüzlerini etkileyen iltihabi bir hastalıktır. Uzun süreli ve tekrarlayıcı bir hastalık olan romatoid artrit zamanla ilerleyerek kötüleşme gösterebilir. Romatoid artrit yalnız eklemleri değil bütün vücudu da etkileyebilir. Şekil bozukluğuna neden olabildiği için çeşitli sakatlıklara yol açabilir. Hastalık bütün eklemleri etkileyebilir, ancak en çok el ve ayak bileklerinin küçük eklemlerinde gözlenmektedir.

Romatoid artrit genelde aniden başlar ve hastalığın erken döneminde, genel yorgunluk, eklemlerde hassasiyet, ağrı, şişkinlik ve sıcaklık (inflamasyon/iltihap) vardır. Ağrı ve şişlik vücudun her iki tarafındaki aynı eklemlerde gözlenir. Romatoid artrit uzun süreler boyunca devam eder ve bu sebeple etkilenen eklemlerde kalıcı bozukluklara yol açabilir. Romatoid artitin diğer bir özelliği ise, dirsek gibi daha çok basınca maruz kalan bölgelerde deri altında yumruların oluşmasıdır.

Doktorlar hastalığın teşhisini, belirtilere, hastaların tıbbi geçmişine, muayene sonuçlarına ve yapılan tahlillerin neticelerine göre koyar.

Romatoid artrit tanısı koymada dikkat edilen yedi nokta vardır:

1) Sabah sertliğinin olması; hastalar uyandıktan sonraki en az bir saat boyunca ellerini rahatça kullanamazlar. Hastalara sabahları avuçlarını yumruk yapıp yapamadıkları sorulur.
2) Üç ya da daha fazla eklem bölgesinde aynı zamanlı artrit (eklem iltihabı)
3) El eklemlerinde artrit
4) Artritin görüldüğü eklemlerin vücudun her iki tarafında da simetrik olması
Bu dört kriterin en az 6 hafta boyunca devam etmesi gerekmektedir.

Ayrıca;

5) Doku yumruları
6) Kan tahlillerinde RF (romatid faktör) bulunması
7) Röntgende eklemlerde değişikliklerin gözlenmesi

Bu yedi kriterden en az dört tanesinin var olması durumunda romatoid artrit tanısı konabilir.

Romatoid artrit hastalığının belirtileri eklemlerde iltihaplanma, şişme, harekette zorluk ve ağrıdır. Hastalık sürecinde gözlenen diğer belirtiler ise:
• İştah kaybı
• Ateş
• Güç kaybı, yorgunluk
Kansızlık
• Elleri kullanmada zorluk
• Bazen deri altında doku yumruları

Hastaların %70’inde hastalığın ilerleyişi yavaş olurken %10-15’inde daha hızlı bir gidiş söz konusudur. En fazla etkilenen eklemlerse eller, ayaklar, dizler, omuzlar ve dirseklerdir.Dünya nüfusunun %1’ini etkilemektedir. Daha çok 35 yaş hastalığı olsa da en sık 35-55 yaşları arasında görülür. Romatoid artritin 16 yaşın altındaki gençlerde de görülebilen bir türü de vardır. Altmış yaşına kadar kadınlarda, erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülür. Bu yaştan sonra risk eşitlenir.

Son yıllarda birçok çalışma yapılmasına rağmen, romatoid artritin sebebi bilinmemektedir. Ancak romatoid artritin bağışıklık sistemindeki bir bozukluk sonucunda ortaya çıktığı bilinmektedir. Diğer bir deyişle vücut kendi dokularını (örneğin eklem dokularını) tanıyamaz ve bağışıklık sistemi vücuttaki sağlıklı dokulara (eklem dokularına) saldırarak hasar verir. Bunun sonucunda eklemlerde iltihaplanma ve eklem hasarı meydana gelir.

Araştırmacılar, virüslerin ve bakterilerin bazı hastalarda hastalığın başlamasını kolaylaştırdığından şüphelenmektedir.

Romatoid artrit genelde aniden başlar ve hastalığın erken döneminde, genel yorgunluk, eklemlerde hassasiyet, ağrı, şişkinlik ve sıcaklık (inflamasyon/iltihap) vardır. Ağrı ve şişlik vücudun her iki tarafındaki aynı eklemlerde gözlenir. Romatoid artrit uzun süreler boyunca devam eder ve bu sebeple etkilenen eklemlerde kalıcı bozukluklara yol açabilir. Romatoid artitin diğer bir özelliği ise, dirsek gibi daha çok basınca maruz kalan bölgelerde deri altında yumruların oluşmasıdır.

Günümüzde romatoid artritin etkin tedavisi vardır. Ancak erken tedavi çok önemlidir. Kullanılan tedavi yöntemleri ağrının ortadan kaldırılması, iltihabın azaltılması, eklem harabiyetinin durdurulması ya da yavaşlatılması ve hastanın günlük işlerini rahatça yerine getirmesi üzerine odaklanmaktadır. Tedavi başlatıldığında hastanın bu konuda eğitilmesi, hastalığın aktif olduğu dönemde eklemlerin soğuk tutulması, kronik dönemlerde ise hareket ve sıcaklığın artırılması önemlidir.

İlaç tedavisi iki gruba ayrılabilir:

1) NSAI (Steroid olmayan anti-inflamatuvar) sınıfı ilaçlar, analjezikler ve glukokortikoidler semptomatik tedavi sunarlar ve eklem ağrılarının, sertliğinin ve şişliğin azaltılmasını sağlarlar.

2) Hastalığı düzenleyici ilaçlar metotreksat, D-penisilamin ve sulfasalazin gibi ilaçlardır.
Romatoid artrit, hastaların vücudunda bıraktığı hasarların dışında, ruhlarında da yaralar açmaktadır. Hastalık öncesinde günlük işlerini kolaylıkla yapabilen hastalar, hastalık sonrasında bu konularda zorlanmakta ve alışagelmiş oldukları yaşam tarzından uzaklaşmak zorunda kalmaktadırlar. Hastaların yeni yaşam tarzlarına kolayca adapte olabilmeleri için hasta eğitimleri, egzersizler ve fizik tedavi yarar sağlamaktadır.

Önlem alarak sağlıklı kalabilirsiniz..
• Fazla kilolarınızdan kurtulmaya gayret edin! Çünkü fazla kilo taşıyan kişilerde eklemler aşınır ve bu yüzden de kendilerini yenileme (regenerasyon) yeteneğini önemli ölçüde yitirirler.
• Haftada en azından 3 kere olmak üzere, düzenli spor veya egzersizler yapın ki, güçlü kaslar, sağlıklı eklemlerin üstündeki baskıyı azaltabilsinler. Aniden yön değiştirmeyi gerektiren ve bu yüzden de eklemleri zorlayan sporlar,eklem sağlığı bakımından tehlikeli sayılabilecek spor türleridir. En doğrusu, yürümek, yüzmek, bisiklete binmek veya aletli jimnastikte kasları ve eklemleri güçlendirmek ve güçlü tutmaktır.
•Yeterli miktarda C vitamini almaya özen gösterin.Yapılan araştırmalar sonucunda, artrit hastalarının çoğunda C vitamini eksikliği saptanmıştır. Bu vitaminin koruyucu etkisi belki de bağışıklık sistemimizi doğru hedeflere yönlendirmektir! C vitaminini öncelikle,kivi, portakal, greyfurt, limon, yeşil biber, kuşburnu, domates,maydanoz ve kiraz, çilek gibi yumuşak meyvelerden alabilirsiniz.
•Yeterli miktarda A vitamini almaya özen gösterin!Çünkü A vitamini, bağırsak mukozasını sıkıştırarak, mikroorganizmaların besin yoluyla kana karışıp eklemlere ulaşmasını önler. A vitamini öncelikle havuçta ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.
•Eğer ailenizde artrit gerçeği yaşanıyorsa, bitkisel yağların tüketimini kısın!
Bitkisel yağların yoğunlukla içerdiği Omega-6 elemanlarının eklem iltihaplarının oluşumunda etken olabileceği varsayılmaktadır. Ama bu tür elemanlar içermeyen zeytinyağını gönlünüzce kullanabilirsiniz.
•Artrit bir öz bağışıklık hastalığı olduğuna göre, eğer ailenizde birden fazla artrit hastası varsa, bağışıklık sistemini C vitamini ile güçlendirmenin ötesinde, echinacea / Ekinazya preparatları veya çayları ile de güçlendirmek çok doğru bir davranış olacaktır.
•Uyarıcılardan uzak durun! Alkolü ve kahveyi çok aza indirin ve sigara ile ilişkinizi kesin.
Romatoid artrit ; sistemik , enflamatuar , ilerleyici ve kronik bir hastalıktır ve düzenli olarak takip ve kontrolü gerektirir.
hastalığı özellikle stres-depresyon gibi psişik nedenlerin tetiklediği ve şikayetlerin artarak hastalığın ilerlemesine neden oldukları biliniyor..
bu nedenle Romatoid artritli hastaların fiziki istirahatleri yanında , psişik ruhsal istirahatte de bulunması zorunludur.

hastalığın durumunu kendi kendinize anlayabilirsiniz..
eğer , gece ağrınız varsa ve sabah tutukluluğunuz uzun süre devam ediyorsa hastalığınız ağır bir dönemde demektir. bu durumda mutlaka doktora gidip gerekli tetkikleri yaptırdıktan sonra verilen ilaçları almanız gerekmektedir.

eğer , gece ağrınız yoksa ve sabahları rahat uyanıyorsanız , sabah tutukluluğunuz çok az sürüyorsa hastalığınız rahat ve iyi bir durumdadır. doktora acil olarak gitmenize gerek yoktur.

şikayetlerinizin devamı halinde bir fizik tedavi uzmanına bizzat muayene olmanız gerekmektedir.

Aranan Kelimeler:

Etiketler:

09 Mart 2011

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“ayak parmağı şişmesi” için 25 Yorum

 1. oğulcan diyor ki:

  Halısaha maçından sonra ayak baş parmağım ağrıyodu üstünden 1 Gün geçti Gece şişmiş Ne yapmalıyım.

 2. prenses diyor ki:

  Merhaba ayak parmağımın sonuncusu yani küçük olanı şişti ve kıpkırmızı olmuş. Dokunduğumda acıyor.4 gün felan oldu hala geçmedi neden??

 3. ahmet diyor ki:

  meraba kolay gelsin sağ ayak baş parmağım az bi şişlik vardı pek önemsiz gözüküyodu şimdi bayabi şişti ve yürürken aşırı derecede bana rahatsızlık veriyo görselllerde baya bişilere baktım aynısı görsellerde var çok ağrıyo ve yürümemi etkiliyo bazen kızarıyo acil bana bi bilgi ve yardımcı olurmusunuz ne yapmamlazım

 4. didoda diyor ki:

  merhaba 24 yasındayım. iş makine tamircisiyim genellikle hep iş makinesinden aşağıya atlayarak iniyorum ( 1 metre ile 1.5 metre arası ) ve 2 gündür sol ayak parmaklarım sis ve ayakkabı giyince rahatsız edip kasıntı yapıyor (başparmak ve serçe parmak hariç). şimdiden teşekkür ederim.

 5. BİRSEN diyor ki:

  Merhaba. Benim ayak sağ serçe parmağım ile sol serçe parmağım ayakkabıdan dolayı parmaklarım şişti. Doktora gittiğim de Fast-Jell Kremi verdi.Faydasını gördüm.Biraz indi. Ama hala şişlik var. Acaba Ayak Parmaklarına şişkinliğe Kantaron yağı iyi gelir mi? Bana önerebileceğiniz bir tavsiye var mıdır?
  Teşekkür ederim.

 6. ECMEL diyor ki:

  MERHABALAR BENİM DÜN AKŞAM SOL AYAK BAŞPARMAĞIM ŞİŞTİ VE GECE AĞRISINDAN UYUYAMADIM ÜZERİNE BASARKENDE AĞRIYOR ACABA NEDEN OLABİLİR TEŞEKKÜR EDERİM..

 7. ali diyor ki:

  hayır bir yere çaprmadım ağrı sabah başladı
  belki lazım olacak diğer bilgileride yazayım
  16 yaşındayım geçen sene bu zamanlarda şağ baş ayak parmağım ağrımıştı aynı bu şekilde olmuştu sabah ağrı başlamıştı 1 hafta sonra geçmişti ayğımı hareket ettirmekte zorluk çekiyorum ısı ve aşırı şişlik var ağrı baldırıma ve dizimin arkasını uyuşturmuş durumda …

 8. ali diyor ki:

  Baş ayak parmağım sabah kalktığımda çok ağrıyordu şişmişti eklemin olduğu yere dokununca tatlı ama fazla bir acı oluyordu bunun nedeni ne olabilir

 9. Tuba diyor ki:

  benim ayak serçe parmaklarım uzun zamandır şiş ve gayet rahat olan ayakkabılarım bile şu an sıkıyor bu şişlik yüzünden. rahatça yürüyemiyorum. Sizce ne yapabilirim?

 10. alican diyor ki:

  Hocam benim ayak parmaklarım küçüklügümden beri hiç gelişmedi çok küçük gelişir dedim ama aynı hiç gelişme büyüme yok. Acaba bir hastalık mı var ? Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

 11. kader diyor ki:

  hocam birden el parmagım şişti kalp gıbı atıyor yanıyor ne yapmam lazım acil cevap

 12. Dolunay diyor ki:

  Hocam benimde Sağ ayak baş parmağımda kanama oluyor.Kabuk bağlıyor bende soyunca kanıyor.Siz dicenizki şimdi soyma kanatma fakat et kırmızı hale gelmıs artık ıcındekı kandan aksın dıye yapıyorum.ayagımda acı yok tırnak batması olabilir mi ? sağlık ocağına gittim Rifamisin SV sodyum diye bakterıyel bir ilaç verdı onu kullanıoyrum fakat gelişme göremiyorum.Lütfen yardımcı olun ben futbolu sevıyoru bu yara yüzünden oynıyamıyorum.

 13. ahmet diyor ki:

  benimde ayak parmaklarımdan 2.ler küçük olanlar şişti baş parmaklarımın da üstünde yumru vari tepecikler çıktı şimdilik ağrısı şiddetli değil belki geçer diye şu ana kadar bekledim ancak yazıları okuyunca romatoid artrid olabileceğini düşündüm yarın ilk işim doktora gitmek olucak
  hocalarıma saygılar

 14. gülşat diyor ki:

  merhabalar hocam benim bir aydır ayakta 2. parmağım şiş yürümekte güçlük çekiyorum ısı şişlik kızarıklık aşırı zonklama var emar çektirdim kötü birşey çıkmadı romatizmayla ilgili bütün tahlillerim yapıldı ama hepsi negatif dr yinede seni romatizmalı kabul edip romatizma ilacı vereceğiz dedi ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 15. veys mese diyor ki:

  merhabalar hocam uzun zamandan beri sağ ayak parmaklarımdan biri şişik durumda sıcak ortamlarda ,fazla yürüdüğüm zaman ,dar ayakkabı giydiğim zaman ağrısını çekiyorum daha önce bir sağlık personeline sorduğumda kist olabileceğini söyledi ve bende hastaneye gitmeye korkuyorum kötü bi şey çıkar diye bu durumda ne yapmam gerektiğini bilmiyorum bir de bu arada unutmadan ağıdığı zaman soğuk su döküyorum ağrısını bir süreliğine dindiriyor vereceğeniz cevap için şimdiden çok teşekkür ederim :(

  • Deva diyor ki:

   sevgili veys bu kullandığınız ayakkabıya bağlı olabilir yumuşak ve rahat ayakkabılar seçmelisiniz ve muayene olmanız gerekiyor görmeden yorum yapmak güç

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva