ayakların içe basması yetişkin

30 yaşında birinin ayakların içe dönük basmasının herhangi bir tedavisi varmıdır?
yeni oluşan bir durum değil ama belirgin bir şekilde içe dönuk basma mevcuttur.
bunun için özel bir ayakkabı kullanımı işe yarar mı ?

Sorunuzun Cevabı

Normalde ayaklar genellikle tam karşıya veya hafif dışa bakarlar.

Bazı kişilerde ise ayaklar içeriye doğru dönüktür. Bu duruma içe basma denir.
İçe basma küçük yaşta genellikle tedavisiz kendiliğinden düzelir. Çocukluk döneminde kendiliğinden düzelmezse tedavi gerekir.

İçe basma, kendiliğinden kaybolmasa bile genellikle önemli bir sorun yaratmaz , romatizma veya sakatlığa neden olmaz.

Bazan, içe basan kişiler, ayaklarının kavisi nedeniyle, uygun ayakkabı bulmakta zorlanabilirler ve bu nedenle tedavi edilmesini isteyebilirler. lakin özel ayakkabılar ve ortopedik cihazlar çok pahalıdır ve sorunu tam olarak çözmez.

Ayakkabılar ve çoraplar hakkında bazı temel tavsiyelerde de bulunayım.:

Asla yalınayak yürümeyin veya sandalet ve bantlı ayakkabılar giymeyin.
Ayakkabılarınızı dikkatli bir şekilde seçin ve giyin. Ayakkabılarınızı ayaklarınızın en büyük olduğu zaman, günün geç bir vaktinde satın alın. Etkinliklerinize ara vermediğiniz bir zamanda rahat ayakkabılar satın alın.
Ayakkabılarınızın genişliğini, uzunluğunu, arkasını, topuğunun ucunu (sonunu) ve tabanını kontrol edin. Sivri burunlu ve yüksek topuklu biçimli ayakkabılardan kaçının. Ayak parmakları ile ayakkabı arasındaki mesafesi derin olan ve üstü deriden yapılmış ayakkabıları satın almaya gayret edin. Yeni satın aldığınız ayakkabıları sadece iki saat veya daha kısa bir süre giyin. Her gün aynı ayakkabıları giymeyin. Giymeden evvel, her bir ayakkabının içini gözden geçirin. Ayakkabılarınızı çok sıkı ya da çok gevşek bağlamayın.
Kısa ve uzun çoraplarınızı dikkatli bir şekilde seçin. Her gün temiz ve kuru çoraplar giyin. Delik ve kırışık kısa çorap giymeyin. Yazın, ter emebildikleri için ince, pamuklu çoraplar tercih edilmelidir. Kare burunlu çoraplar ayak parmaklarınızı sıkmayacaktır.

hülasa ; yukarda açıkladığım önerilere dikkat etmenizi ve bizzat bir fizik tedavi uzmanına muayene olmanızı öneririm.

35 yorum “ayakların içe basması yetişkin

 1. Pelin

  24 yaşındayım çocukluğumda bu kadar değildi hatta içe basma gibi bir durumum yoktu son dört beş senedir daha belirgin hal aldı içe basiyorum ve sağ ayagimdaki içe basma durumu daha fazla belli oluyor ve bazen diğerine gore sağ bacağını kasildigini yorulduğunu hissediyorum düzeltmeye çalışıyorum yürüyüşüme dikkat etmeye çalışsamda olmuyor ne yapmam gerekir biraz olsun yuruyusumu düzeltmek için önerimiz nedir?

  • ortopediye başvurun bakalım duruma

 2. Sema

  Ayakkabılırım hep yamuluyor tabanlık dışında başka çözümü yok mu?
  Marka üstelik ayağımın sorunundan dolayi almıştım yamuldu..Lütfen yardım edin düzelmicek mi hep böyle mi kalacağım

 3. kaan

  iyi günler ben doktora gittiğimde eklemlerimin esnek olduğunu ve o yüzden içe basma olduğunu söylediler tabanlıkta kullanıyorum ama bir yararını göremiyorum başka çözümü yokmu ?

 4. sema

  arkamdan şu kıza bak nasıl yürüyor diyorlar bu benim pskoloji çok bozuyor sonradan gelişen durum öneden böyle bir sorunum yoktu geçme şansı yok mu tabanlık dışında..

  • tabanlık kullandınız mı ayrıca ayakkabı seçimi öne mli

   • Sema

    Tabanlık kullanıyorum evet ama tabanlık dışında geçiren birşey yok mu yaşım 23 düzelme ihtimali var mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>