ayakta yanma(sıcaklık)

sag ayagımda degısık bolgede sıcaklık hıssı oluyor sebebı nedır bilgi verırsenız sevınırım.teskkurler

Cevap

huzursuz bacak ( veya ayak ) sendromu ; bacaklarda ortaya çıkan, tam olarak tarif edilemeyen ve uykuya dalmaya engel olan garip duyu hissi, huzursuz bacak sendromu olarak tanımlanır.
Hastalar bu garip hissi anlatamamaktan şikâyet ederler.

Oldukça sık görülse de romatizmalı hastalıklarla karıştırıldığından hastalığın teşhisi bazen uzun sürmektedir. Daha çok romatizmal hastalıklarla karışmaktadır. Ağrının hareketle azalması ve istirahat ile tekrardan başlaması bu hastalığın ayırıcı özelliğidir.

Her üç hastanın birinde ailevi geçiş yani genetik bir geçiş vardır.
Demir eksikliği (Kansızlık), şeker hastalığı, gebelik ve kanser sebep olarak belirlense de hastaların yüzde doksan beşinde bir neden bulunamamaktadır. Huzursuz bacak sendromu kalıtsal geçişi olan bir durumdur. %95 oranında sebebi belirsiz olarak ortaya çıkar, %5 oranında da demir eksikliği, şeker hastalığı, üremi, vitamin B12 eksikliği, kalsiyum veya magnesium eksikliği, bel fıtığı, bacak varisleri nedeni ile de ortaya çıkabilmektedir.

Hastalar akşamları TV seyredemezler, misafirliğe gidemezler ve en önemlisi yattığında bacaklarındaki huzursuzluk hissinin harekete zorlaması nedeniyle uykuya dalamazlar,yataklarından kalkıp dolaşmak isterler. Aynı his gece yarısı uyanmalara ve uykuya dalma zorluğuna da yol açabilir. Bu hastalar uzun süreli istirahattan ve yolculuktan çok rahatsızlık duyarlar.

Her yüz kişinin biri ile beşinde rastlanacak kadar sık görülen rahatsızlıktır. İleri yaşla birlikte, sıklığında artış görülmektedir.

“tedavisi mümkün mü ?” sorusuna cevabım :
Allah her hastalığın çaresini ve tedavisini vermiştir. günümüzde en ağır kanserlerin bile tedavileri yapılabiilmektedir..
her hastalığın çaresi vardır…Ölümün çaresi ise yoktur… her nefis muhakkak surette bir gün ölümü tadacaktır.

hastalığın tedavisine gelince ;
Altta yatan bir neden varsa (kansızlık, şeker hastalığı gibi) öncelikle onun tedavisi gerekmektedir. Sebebi belirsiz olan durumlarda ilaç tedavisi verilebilir.
Son zamanlarda ulaşılan bilimsel sonuçlarda demir eksikliğinin huzursuz bacak sendromu için önemli bir etken olduğunu gösterilmiştir..
Adı geçen yakınmalar üzerine Huzursuz Bacak Sendromun dan şüpheleniliyorsa kan demir seviyesi mutlaka kontrol edilmelidir.

Eksik demir’ in yerine konulmasıyla pek çok hastanın süratle iyileştiği ya da yakınmaların büyük ölçüde azaldığı bilinmektedir.

Demir eksikliği bulunmayan Huzursuz Bacak Sendromlu hastaların tedavisinde ise çok etkili olmasa da nörolojik içerikli ilaçlar denenmektedir..
ayrıca ;Kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum gibi vücudun diğer minerallerinin seviyesi de hastalığın kontrol ve tedavisinde önem taşımaktadır.

huzursuz bacak sendromu ; genellikle kronik seyirlidir ve tedavi edilmezse hayat boyu devam eden bir hastalıktır.
% 40 oranında 20 yaşından önce çıkan hastalık , yıllar itibariyle şiddetlenir.

benim size önerim ; fizik tedavi ve psikiyatri uzmanlarına muayene olarak tedavi olmanızdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>