Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa     Doktora Sor     Kadınlara Özel
bacak ağrısı Neden Olur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

bacak ağrısı

Soru :

hocam kolay gelsin.eşim 24 yaşında 8 aylık evliyiz.yaklaşık 3 ay önce eşimin bacaklarında sızlama ve ağrı başladı.kalp ve damar hastalıklarına gittik.romatizma tahlili yaptılar doktor bey bişey yok dedi.ancak eşimin ağrıları hala devam ediyor.nöroloji doktorumuz ise antidepresan verdi.4 hafta onu kullandık ama şu günlerde ağrı ve sızlamalar arttı.eşim geceleri uyuyamıyor.ben sürekli masaj yaparak biraz rahatlatabiliyorum.ama masajı kesince ağrı devam ediyor.birde bacalarında diz arkasında yeşil damarların görüntüsü arttı.daha çık gözüküyor.yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler kolay gelsin…

Cevap

bacak ağrısı yapan nedenler :

1) Bacak ağrılarının başlıca nedenlerinden biri spor yapanlarda görülen aşırı zorlanma hasarlarıdır. Sert koşu zeminleri, uygun olmayan spor ayakkabıları, yeterince ısınmadan spor yapma veya aşırı egzersiz gibi nedenlere bağlı olan bu durumlarda, kasların ve kasları çevreleyen dokuların hasarlanması sonucunda ağrı ortaya çıkar.

2) Bacaktaki atardamar ve toplardamarların hastalıkları da önemli birer bacak ağrısı nedenidir. Toplardamarların iltihabı ve içlerindeki kanın pıhtılaşması ile ortaya çıkan tromboflebit tablosunda bacaklarda ağırlık, cildin altında yanma hissi vardır. Yüzeyel damarların tıkanmasında ciltte kızarıklık ve hassasiyet olabilir. Derin damarların tıkanmasında ise ciltte yaralar açılabilir. Toplardamarların içindeki pıhtılar yerinden koparak akciğere gittiğinde hayatı tehdit edebilirler.

3) Damar sertliği nedeniyle bacaktaki atardamarların daralması sonucunda yürüyüşle birlikte başlayan bacak ağrıları görülebilir. Bu hastalarda yürüyüş sırasında bacak kaslarında artan oksijen ihtiyacı karşılanamadığından bacaklarda ağrı meydana gelir ve ağrı dinlenmekle geçer.

4 ) Bacak ağrıları bacak dışındaki nedenlere, örneğin omurga kemiğinin rahatsızlıklarına bağlı olabilir. Bel omurları arasındaki daralmalar ve bel fıtıkları , bacaklara yayılan ağrıya yol açar. Siyatik ağrısı bu tipte bacağa yayılan bir ağrıdır. Uzun süre oturan ya da çömelen kişilerde bacaklardaki sinirlerin sıkışması sonucunda yanma, karıncalanma, his azalması ve güçsüzlükle birlikte ağrı meydana gelir.

5) Bacak kemiklerinin infeksiyonlarında ve tümörlerinde de ağrı duyabilir.

gecikmeden doktora başvurmanız gereken durumlar şunlardır :

1) Üç günden uzun süren bacak ağrıları
2) Bacaklarda güçsüzlük, soğuma veya his kaybı
3) Her iki bacağın alt ve üst parçalarında ağrı
4) Bacak cildinde cildin mavi renk alması, bacakta açılan yaralar veya cilt altında hassas şişlikler
5) Bacakta şişme veya ciltte renk değişmesine neden olan veya kırık şüphesi olan yaralanmalardır.

benim size önerim ; bizzat fizik tedavi , kalp damar cerrahisi ve dahiliye uzmanlarına muayene olmanızdır.

Etiketler:

14 Nisan 2011

“bacak ağrısı” için 3 Yorum

  1. ABOS diyor ki:

    baçaklarım ok sızlıyor gece uyuyamıyorum ne yapmam gerek

  2. pinar diyor ki:

    mrb hocam ben 1 ay once bacagima demir bir deynekle darbe aldim orasi biraz sisti kizardi morardi simdide hafif iz kaldi ama 1 ay sonra bacagim cok agriyor belime topuguma vuruyor ve diz arkam gergin agrili,birde 7 tane findiktan biraz buyuk mavi morluklar olustu kendiliyinden bu nedir napabilirim.tsk

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz