Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > bacak ağrısı,uyuşma,yanma Hastalığı ve Tedavisi

bacak ağrısı,uyuşma,yanma

Soru :

merhaba.
benim sağ bacağımda bilhassa ayakta biraz durunca veya yürüyünce ağrı ve hissi oluyor.çeşitli dr.lara gittim.noroloji.beyin cerrahisi ve fizik tedavi uzamanlarına göründüm.gerekli tetkikler yapıldı.ancak her hangi bir şey çıkmadı.ayağımda varis var acaba etkisi olabilirmi? çeşitli ilaçlar kullanmama rağmen sıkıntılarım bir türlü geçmiyor.bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?
tşk.ederim

Aranan Kelimeler:

Etiketler: , , ,

17 Mart 2010

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“bacak ağrısı,uyuşma,yanma” için 94 Yorum

 1. sema diyor ki:

  2 senedir yakındıgım bir durum.17 yaşındayım yürüyünce bacaklarimda agrı,acı,yanma,batma oluyor. Yürümeye devam edincede uyuşmaya başlıyor. Sebebi nedir cevaplarsaniz sevinirim

 2. edanurum diyor ki:

  sevgili doktor bnim yüzdükten sonra sağ ve sol bacaklarım ağrımaya başllıyo

 3. sagopa diyor ki:

  Merhaba hocam benim annemle ilgili bir sorum olacak annem 58 yaşında ve sağ bacağında bilğinin hemen 1 karış üstünde bundan 2 yada 3 ay önce yanna var demeye başladı. O zaman pek ilgilenmedi şim ise 20 gündür ayağı o yanma yapan yeri özellikle çok ağrıyor ve beline vuruyor yürümekte zorluk çekiyor kilosu vardı ama şimdi ii kilop bakımından 1 yılda 20,25 kilo verdi doktora gittik bel fıtığı olabilir dedi ilaç verdi 15 gün sonra gel dedi ama hiç bir faydası olmadı ve yürürken ayağımda kasılma oluyor diyor bununla ilgili ne yapmamız lazım bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

 4. Emine diyor ki:

  Hocam benim 9 yasinda kizimin kemiklerinde buyume oluyor ceviz buyuklugunde diz kapaginin altinda ve koltuk altinda normalmi

 5. Emine diyor ki:

  Tesekkur ederim ama distan olmazmi mantar benim bacagim icten hissediyorum yanmayi

  • Deva diyor ki:

   sevgili emine içten bir çekme varsa nörolojik bir sorun olabilir bel fıtığı olabilir kontrol etmemiz gerekiyor

 6. Emine diyor ki:

  Hayirli gunler benim bacak arasinda icten yanma oluyor nedenini ogrenebilirmiyim

 7. fthy diyor ki:

  Merhaba benim şikayetim sağ bacağımda diz kapağım ım sağ tarafımda sanki sıcak su torbası koymuş gibi ateş gibi yanıyor. yanma kesildikten sonra sızı oluyor. neden olabilir hangi bölüm doktoruna gitmem gerek?

  • Deva diyor ki:

   sevgili fthy fizik tedaviye başvurun bel fıtığı yönünden araştıralım gerekirse nörolojik durumlar araştırabilir

 8. tıp bilgileri diyor ki:

  ayak ve bacaktaki uyuşmalar için dr.ümit hazarın görüşleri

  1- BEL FITIĞI: (%66)

  Bel omurları arasında bulunan ve disk adı verilen yapının fıtıklaşarak kalça ve bacağa giden sinir köklerine bası yapmasıdır. Tedavisinde istirahata ve kas gevşetici ilaçlara rağmen hastanın şikayetleri devam ediyorsa fizik tedavi uygulanmalıdır. Fizik tedaviye rağmen hastanın ağrıları devam ediyorsa veya geriletilmeyen bir güç kaybı, bacakta incelme, dayanılmaz ağrılar varsa veya çekilen tomografi veya MR filmlerinde diskten bir parça koptuğu tespit edilirse çözüm cerrahi müdahaledir. Ameliyatla omurilikten çıkan sinirlere olan mekanik bası giderilmelidir. Eğer cerrahi müdahale yapılmaz ve sinire bası devam ederse hastada idrarını tutamama, seksüel gücün kaybı, ayaklarda felç gibi sorunlar gelişebilir. Maalesef halk arasında ameliyat olursam sakat kalırım, uzun süre yataktan kalkamam, korse takmak zorunda kalırım veya fıtığım tekrarlar, tekrar ameliyat olurum gibi inanışlar mevcuttur. Ancak Mikrocerrahi sayesinde bu tip korkulara gerek kalmamıştır.

  2- OMURİLİK KANAL DARALMASI: (%10)

  Tıpta lomber spinal stenoz denilen kanal darlığı omuriliği çevreleyen kemik ve bağ dokusu kireçlenmesiyle omuriliğe bası oluşması olayıdır. Bu bası sonucu her iki bacakta ağrı yanma karıncalanma ve yürüme güçlüğü gibi belirtiler gözükür. Kişi kısa bir mesafe yürümeye çalışsa bile sık sık durup dinlenme ihtiyacı hisseder.
  Otururken vücudunu öne doğru eğer, anacak böyle rahatlar. Hastalık ilerlerse bacaklarındaki uyuşukluk ve yanmalar gece hastayı uyandırır, uyandığında bacaklarını bir kütük gibi hisseder, bacaklarını nereye koyacağını bilemez. Hastalığın ilerlediğini gösteren diğer bir belirti de bacaklara sık sık kramp girmesidir. En ileri safhada ise cinsel güç kaybolur, hasta idrar kaçırmaya başlar. Sadece uyuşmanın veya yanmaların olduğu dönemde hastaya fizik tedavi, yüzme ve eksersizler önerilir. er bu darlık ileri derecedeyse yani hasta yürürken sık sık dinlenmek ihtiyacını duyuyor veya geceleri uyuşukluk nedeniyle uyanıyorsa mutlaka ameliyat gerekir.

  3- BEYİN KANAMALARI, DAMAR TIKANMALARI: (%2)

  Halk arasında felç de denilen bu rahatsızlığın belirtileri:

  Vücudun bir tarafında halsizlik Bu his eldeki bir eşyayı tutamayıp düşürmekten, kolu bacağı kaldıramamaktan tam paralize olmaya kadar türlü türlü biçimlerde olabilir. Diğer belirtiler gibi bu da bazen geçici olur ve birkaç dakika, bir kaç saat, hatta bir kaç gün kadar sürer ve sonra kaybolur. Bu nedenle kişiler olayın üzerinde fazla durmaz ve ihmal ederler. Vücuttaki bu halsizliğin belki yatakta biçimsiz bir pozisyonda uyumuş olmaktan kaynaklandığını sanırlar, Vücudun bir kısmında uyuşma veya hissizlik Ayağın uyuşması gibi, Eşyayı çift görme, Ayak üstünde dururken sendelemek Bazen bununla birlikte bulantı hissi de olabilir, Gözün tamamen veya kısmen görme yeteneğini yitirmesi, Konuşmakta veya konuşulanları anlamakta güçlük çekmek, Şiddetli ve nedeni bilinmeyen başağrısı. Bu ağrı gerginlikten veya migrenden kaynaklanan baş ağrısına benzemez. Ağrı aniden ve gök gürlemesi gibi gelir,oldukça şiddetli ve diğer bütün baş ağrılarından daha kötüdür. Gerek kendinizde gerekse ailenizin bireylerinde bu tür belirtileri gördüğünüz zaman göz ardı etmeyiniz. Belirtiler felcin her an gelebileceğinin habercisi olabilir. En iyisi hemen ya doktora veya bir hastanenin acil servisine gitmektir. Yerinde müdahale ile felç önlenebilir veya etkileri hafifletilebilir.

  4- BEYİN VEYA OMURİLİK TÜMÖRLERİ: (%1)

  Yukarıda sayılan tüm belirtiler tümörlerde de görülür.

  5- BEYİN VEYA OMURİLİĞİ TUTAN ENFEKSİYONLAR: (%1)

  Felç belirtilerine yüksek ateş, lökosit sayısında ve sedimantasyon hızında artış da eklenir.

  6- ŞEKER HASTALIĞI: (%5)

  Şeker hastalığı, kan şekerinin çok yüksek olmasıyla kendini gösteren kronik bir hastalıktır. Dünyadaki en yaygın hastalıklardan biridir. Vücut glikozu enerjiye dönüştüremediği zaman ortaya çıkar. Glikozun enerjiye dönüştürülmesi pankreastan salgılanan insülin hormonu yardımıyla olur. Eğer pankreastan insülin salınımı azalır veya kaybolursa, glikoz kanda kontrolsüz bir şekilde yükselir ve şeker hastalığına yol açar.

  7- HUZURSUZ BACAK SENDROMU: (%2)

  Huzursuz bacak sendromu olan kişiler genellikle yatağa girip hareketsiz kaldıklarında bacaklarında fark ettikleri ancak tam olarak da tarif edemedikleri rahatsız edici hislerden yakınırlar. Bu hisler kişiler tarafından “baldırlarım ağrıyor”, “bacaklarıma derinden bir şeyler batıyor”, “yanıyor”, “uyuşuyor”, “bacaklarımla böcekler yürüyor”, “küçük bıçaklar saplanıyor” gibi çok farklı şekillerde tarif edilirBu hislerin ortak özelliği istirahat halinde ortaya çıkıp, hareket ile kaybolmalarıdır. Bu nedenle bu hisler sadece yatarken değil gün içinde özellikle uzun süre hareketsiz kalındığında da (televizyon, sinema seyrederken, seyahat sırasında) ortaya çıkar ve kişi bacaklarını hareket ettirme ihtiyacı duyar.Huzursuz bacak sendromu kalıtsal geçişi olan bir durumdur. %95 oranında sebebi belirsiz olarak ortaya çıkar, %5 oranında da demir eksikliği, şeker hastalığı, üremi, vitamin B12 eksikliği, kalsiyum veya magnesium eksikliği, bel fıtığı, bacak varisleri nedeni ile de ortaya çıkabilmektedir.

  8- KANSER METASTAZLARI: (%1)

  Akciğer kanseri, uzak organlara yayıldığında şu belirtilere sebep olabilir: Kemik ağrısı, Nörolojik belirtiler (bir bacak veya kolun uyuşması, baş dönmesi, göz kararması), Sarılık (deri ve gözlerin sararması).

  9- BACAK KIRILMALARI: (%1)

  Eğer kırılan kemiklerin arasında sinirler sıkışırsa uyuşma hissedilir.

  10- VİTAMİN EKSİKLİKLERİ: (%3)
  Özellikle akşam saatlerinde hissedilen bacaklardaki uyuşmaların demir ve folik asit yetersizliğinden kaynaklandığı biliniyor.

  11- HEMATOLOJİK HASTALIKLAR: (%1)

  Özellikle myelodisplastik sendromda görülür. Myelodisplastik sendromda kemik iliğinde yapılan kan hücrelerinin olgunlaşamaması yanında kemik iliğindeki kan hücrelerinde normal hücrelerden farklı olan gelişim bulunur. MDS’li hastalarda kan yapımında azalmanın sonucu olarak kan hücrelerinde azalma (anemi) ve kan hücrelerinin kalite bozukluğu vardır.

  12- DONMA: (%1)

  Donma olayında en önemli belirti el ve ayak parmak uçlarının uyuşması ve karıncalanmasıdır. Derhal ayakkabı bağlarını gevşetip sert darbelerle ayaklarınızı yere vurun ve ellerinizi birbirine vurarak uyuşmanın geçmesini sağlayın. Böyle bir durumda aşırı ısı kaynağına uyuşan bölgenizi yaklaştırmayın. Uyuşmadan sonraki en tehlikeli belirti, artık iyice hissizleşen çimdikleme veya sert uçlu darbelere tepki vermeyen organlardır. Böyle bir durumda donan kısım battaniye ile sarılmalı, eller mümkünse koltuk atlarına sokulmalıdır.Büyük donmalarda 37 dereceye ısıtılmış su ile donan bölge ovulmalıdır. Ancak bu şekilde çözünen doku tekrar donma tehlikesi ile karşılaşırsa donan bölgede büyük hücre kayıpları olur ve organ kangren olabilir. O nedenle bu işlem açık arazide yapılmamalıdır.

  13- MULTİPL SKLEROZ: (%1)

  Nörolojinin en önemli hastalıklarından biri olan ve son yıllarda görülme sıklığı artan MS hastalığı, doktorların tabiriyle sinsi bir hastalık. Daha çok 15-40 yaşlarındaki yetişkinlerde görülen, baş dönmeleri, uyuşmalar ve bacaklarda halsizlik gibi birtakım belirtiler gösteren MS hastalığının ne yazık ki kesin bir tedavisi de yok.

  14- DİĞER: (%1)

  Tuzak nöropatiler, kronik böbrek yetmezliği, romatizmal hastalıklar, varis gibi hastalıklar da bacaklarda uyuşmaya yol açar.

 9. Mustafa diyor ki:

  İyi günler. Son bir ayda sol ayağımın diz kapağı ile sol kalça kemiği arasında bir uyuşma meydana geliyor. Belimin sol tarafında da ufak bir ağrı başlıyor. Yanma veya ağrı sızı iğnelenme yok. 10-15 dakika yürürken veya otururken oluyor sonra geçiyor. Bacak içine doğru hiç bir şey yok fakat sol dizin dış kısmı hep böyle oluyor. Uyuşma geçtikten sonrada buz gibi oluyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

 10. emel diyor ki:

  sol bacağımın dizden aşağısı çok ağrıyor

 11. Bilal diyor ki:

  merhabalar benım 2 gundur sol bacak dız kapagının ust kısmında yanma elektrıklenme gıbı bısı var neden olabılır acaba bu aklıa huysuz bacan sendromu gelıyor ama..??

 12. necip diyor ki:

  merhaba ben 47 yaşındayım sol ayak parmaklarımde arada bir uyuşma hısı oluyor genelde oturunca oluyor masabaşı işim devamlı oturuyorum bu konuda aydınlatırsanız tşk

  birde kolumda damadaitimce dişa doğruşilikoluyor tortu gibi bir made oluyor yağ tabakasımı yoksa sağkolumda bilekle dirsek arasındaki kısımda olutor tşk

  • Deva diyor ki:

   sevgili necip bacak uyuşmaları genelde bel fıtığına bağlı olabilir ama bu durumu ancak grekli tetkikler yapıldıktan sonra söyleyebiliriz. diğer nedenler romatizmal durumlar kireçlenmeler ve nörolojik sorunlar bunlar için bir fizik tedavi uzmanına başvurabilirsiniz

 13. Songül diyor ki:

  Sol bacagımda yaklaşık 1 aydır uyuşma ve agrı var diz kapagım oturup ayaga kalktıgım zaman agrıyor ve uyuşuyor son zamanlarda da sürekli çıtlıyor. Bunun sebepleri ne olabilir. bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler

 14. Derya diyor ki:

  Merhabalar, son üç gündür ayak parmaklarımda başlayan ve belime kadar devam eden bir yarı uyuşukluk hissi içerisindeyim. Fıtık diyorlar fakat belimde veya bacağımda herhangi bir ağrı yok. Sol gözümde de hafif bulanık görme durumu mevcut bu uyuşuklukla birlikte, et yemem, B12 eksikliğinden olabilir mi bu sorunlarım? Yaşam kalitem çok düştü, şimdiden teşekkür ediyorum.

 15. Canan diyor ki:

  Benim alt bacağımın ortası ağrıyor. kemiğimin içi yanıyor sanki. ve bu durum normal oturunca hissediliyor. Varis gibi bir sıkıntım yok. Önceden de böyle bir şikayetim yoktu son 1 yıldır hep böyle. Son zamanlar dahada sıklaştı. Hangi ilacı almamı yada ne yapmamı önerirsiniz.

  • Deva diyor ki:

   sevgili canan buradan ilaç öneremem ama baca ağrısının bir çok sebebi vardır ilk mesajda görebilirsiniz ayrıntılar için muayene olmanız gerekiyor bir fizik tedavi uzmanına muayene olabilirsiniz

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva