Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva
Anasayfa > Bacak kası ağrısı Hastalığı ve Tedavisi
Sponsor Bağlantılar

Bacak kası ağrısı

Soru :

Merhaba;
Yaklaşık 1 aydır kaslarımda ufak capta ağrılar oluyor. Önceleri sabah kaldığım zaman bacaklarım hamlamış gibi ağrıyor. Ağrılar azalmaya başladı ama tam olarak geçmedi. Eklemlerimde de ağrılar var. Çalışırken rahatsız olmuyorum. Dinlenmeye çekilince iyice hissediyorum.
28 yaşındayım yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekürler

Cevap

Kas ağrıları (miyalaji) kas bozukluklarının en çok görülen belirtilerindendir. Çoğunlukla aşırı ve yıpratıcı beden hareketlerinden kaynaklanır. Kol ve bacak kasları yeterli derecede kasılmadıklarından kas yorgunluğu duyulur. Sürekli bir şekilde uyarılan bir kas giderek daha az kasılır, kasılma gücü azalır. Bunun nedeni kasın yorulmasıdır. Yorgunluğa ve kasılma yeteneğindeki bu azalmaya ise hareket eden kas hücrelerindeki potasyum iyonlarının çevreye yayılması neden olur.

 

Kas faliyeti sırasında kan , patasyumu kas dışına taşır ve yorulan kasta potasyum yetersizliği gösterdiğinden kasılma engellenir. Dinlenme sırasında potasyum kana geri döneceğinden kasılma yeniden gerçekleşebilir. Uzun zaman kullanılmamış kaslar zayıflar ve yeterli çalışmazler. Kullanılması gerektiği zaman sertleşir ve ağrımaya başlarlar. Kaslarda laktik asit birikimi bu belirtilere neden olur. Kasları sıcak tutarak ağrılar önlenebilir. Bu suretle kan dolaşımı daha etkin hale getirilip laktik asit hızla atılabilir.

 

Lumbogo ve boyun tutulması , kas ağrılarının zararsız şekilleridir. Ağrıyan kaslar herhangi bir bozukluk göstermezler. Kas lifleri büyük bir zorlama veya başın ani bir hareketle arkaya döndürülmesinin boyunda neden olduğu aşırı gerilme gibi nedenlerle yırtılabilir.

 

Romatizmal artirittede kas ağrıları görülür.

 

Belirtileri

 

·Bacak cildinde cildin mavi renk alması, bacakta açılan yaralar veya cilt altında hassas şişlikler

 

·Bacakta şişme veya ciltte renk değişmesine neden olan veya kırık şüphesi olan yaralanmalar

 

·Bacak ağrılarının başlıca nedenlerinden biri spor yapanlarda görülen aşırı zorlanma hasarlarıdır. Sert koşu zeminleri, uygun olmayan spor ayakkabıları, yeterince ısınmadan spor yapma veya aşırı egzersiz gibi nedenlere bağlı olan bu durumlarda, kasların ve kasları çevreleyen dokuların hasarlanması sonucunda ağrı ortaya çıkar.

 

·Bacaktaki atardamar ve tohplardamarların hastalıkları da önemli birer bacak ağrısı nedenidir. Toplardamarların iltihabı ve içlerindeki kanın pıhtılaşması ile ortaya çıkan tromboflebit tablosunda bacaklarda ağırlık, cildin altında yanma hisis vardır. Yüzeyel damarların tıkanmasında ciltte kızarıklık ve hassasiyet olabilir. Derin damarların tıkanmasında ise ciltte yaralar açılabilir. Toplardamarların içindeki pıhtılar yerinden koparak akciğere gittiğinde hayatı tehdit edebilirler.

 

·Damar sertliği nedeniyle bacaktaki atardamarların daralması sonucunda yürüyüşle birlikte başlayan bacak ağrıları görülebilir. Bu hastalarda yürüyüşsırasında bacak kaslarında artan oksijen ihtiyacı karşılanamadığından bacaklarda ağrı meydana gelir ve ağrı dinlekle geçer. Bacak ağrıları bacak dışındaki nedenlere, örneğin omurga kemiğinin rahatsızlıklarına bağlı olabilir. Bel omurları arasındaki daralmalar bacaklara yayılan ağrıya yol açar. Siyatik ağrısı bu tipte bacağa yayılan bir ağrıdır. Uzun süre oturan ya da çömelen kişilerde bacaklardaki sinirlerin sıkışması sonucunda yanma, karıncalanma, his azalması ve güçsüzlükle birlikte ağrı meydana gelir. Bacak kemiklerinin infeksiyonlarında ve tümörlerinde de ağrı duyabilir.

 

Aranan Kelimeler:

Etiketler: ,

04 Haziran 2011

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“Bacak kası ağrısı” için 4 Yorum

 1. topçu diyor ki:

  ben futbol oynuyorum 2 bacağımın arka adelesınde sertlesme ve agrı var.Bazı arkadaşlar gelişmektedır dıyor bende lif kopmasından korkuyorum ya çekme gibi durumla karşı karşıya kalabılırmıyım ?

 2. furkan diyor ki:

  merhaba
  ben 16 yaşındayım ve kalecilik yapıyorum antremanlarda kalede köşelere sıçrıyorum ve sol üst bacak kaslarımda sertleşme oldu ve herhangi bi küçük temasda bile acıyo ne yapmam lazım

 3. furkan diyor ki:

  merhaba
  ben 16 yaşındayım ve kalecilik yapıyorum antremanlarda köşelere sıçradığım için sol üst bacağımın oralarda sertlerşme oldu ve dokununcada çok acıyo ne yapmamm lazımm

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz