bacakta morluk sorunu ve hemotoloji

iyi çalışmalar
bacaklarımda çarpma sonucu oluşmayan morluklar nedeniyle doktora gittim. 2 hfta önce yaptırdığım kan tahlilinide götürdüm. kanda herşey normal. kansızlık ta yok.nerisona adında bir krem verdi dermatolojideki doktor. acaba hematolojiye mi gitmeliydim. morlukların sebepleri ne olabilir .teşekkür ederim

59 yorum “bacakta morluk sorunu ve hemotoloji

 1. zeynep

  Babamın vücudun da olusan morluklar siyah renge donusmeye basladi. Suan da daha cok kasiklar ve penisin ust bolgesinde yoğunlukta. Bunun icin hangi doktora gitmeliyiz?? Yardımcı olursanız sevinirim

  • Büyüklerin “Çocuklar düşe kalka büyür” ifadesi anne-babalar tarafından kabul edilse de çocukları düştüğünde yine de panik olabilirler. Düşmeye bağlı basit yaralanmalar kol ve bacak gibi bölgelerde özellikle yaralanmalara neden olur. Hatta dışarıda oyun oynayan pek çocuğun dizinde büyüyene kadar yara eksik olmaz. Düşme sonucu oluşan morarmalar zaman zaman aileleri endişeye sürükler.

   Bacakta morarma neyin belirtisi?

   Şayet bir travma olmaksızın bacakta morarma oluşmuşsa ve morarma uzun süre duruyorsa; bu durum gerçekten korkulması gereken bir kan hastalığının habercisi olabilir. Ayrıca travmanın şiddeti ve morarma derecesinin de orantılı olması gerekir. Ufak bir çarpma sonrasında büyük morarmalar meydana gelmesi de tehlikeli. Ailelerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta da morarmanın oluştuğu yer. Dizden aşağı oluşan morarma yaramazlık, dizden yukarıda oluşan morarma ise daha çok hastalık kaynaklıdır.

   Morarma dizden aşağıdaysa…
   Çocuklarda dizden aşağı olan morarmalar sıklıkla travma nedeniyle oluşur. Özellikle oyun ve okul çağı çocuklarında bu nedenle oluşan travmalar çok daha sık görülür. Ancak bu morarmaların hepsi travma nedeniyle oluşmaz. Bir travma olmaksızın kendiliğinden oluşan morarmalar anne babaları mutlaka alarma geçirmeli. Çünkü ekimoz diye tabir edilen bu morarmalar birçok kan hastalığının habercisi olabilir. Bu nedenle özellikle oyun ve okul çağı diye tabir edilen 2- 12 yaş arasında çocukların vücutlarında oluşan morarmaların dikkatle takip edilmesi gerekir.

   Hangi morarmalar tehlikeli?
   Altında kemik bulunmayan veya yumuşak doku katmanlarından zengin olan bölgelerde darbenin şiddeti görece daha az olur. Özellikle dizden yukarıdaki dokular darbenin hızını azaltma özelliği gösterir. Bu nedenle diz üstü bölgenin travmaya maruz kalması bacağa göre daha nadir. Tüm bu özelliklerden dolayı diz üstü morarmalar için biraz daha şüpheci davranmak, hematolojik hastalıkları akılda tutmak gerekir. Kandaki pıhtılaşma sistemi ile görevli trombosit denen hücrelerin azlığı ile seyreden immun trombositopenik purpura (ITP), pıhtılaşma faktörlerindeki eksiklikleri kapsayan hemofililer, trombositlerdeki işlev bozuklukları ve ender olarak lösemi gibi birçok hastalık bu morarmalara yol açabilir. Hatta bazen lösemilerde ilk bulgu trombosit düşüklüğüne bağlı gelişen bu morarmalar olabilir.

   Birden fazla olan,
   Kendi kendine gelişen,
   Travmanın şiddetiyle ters orantılı olan,
   Beraberinde burun ve diş eti kanamalarının eşlik ettiği morluklara, dikkat edin.

   Unutmayın, doktor muayenesinden sonra yapılacak basit bir kan sayımı, birçok hastalığın oluşmasına engel olur. Elbette ki çocuğunuzun vücudunda oluşan her morlukta doktora gitmeniz şart değil. Özellikle morarma oluşumunda travmanın rolü olduğundan eminseniz çocuğunuzu gözlemleyin. Gerekirse çocuğunuzu sorgulayın. Çocuklar travma öyküsünü rahatlıkla dile getirebilir. Bunların dışındaki morarmalarda ise çocuğun kan hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilmesinde fayda var.

   Esmer çocuklara dikkat!
   Öncelikle bacaklarda meydana gelen bu morarmaların nedeni hastalıksa; zaman içerisinde tüm vücuda yayılır. Özellikle çok esmer çocuklarda oluşan morarmalar zaman zaman gözden kaçabilir. Ailelerin bu durumu kesinlikle gözlemlemeleri gerekir.

   Yetişkinlerde morarma neden olur?

   Yetişkinlerde de kollar ile vücudun üst bölümünde meydana gelen morarmalar, diş eti kanamaları, adet kanamasının uzun sürmesi, nedensiz adet kanaması, göz içi kanamalar, dışkı ile kan atılması ve hemoroitten gelen kanamalar genellikle pıhtılaşma bozukluğuna işaret edebilir. Pıhtılaşma bozukluğu, hemofili gibi genetik geçişli olabildiği gibi bazen de sonradan ortaya çıkar. Bu nedenle bu tür morarmalarda hematoloji uzmanına başvurmak gerekir. Morarmalar pıhtılaşma sorunlarının yanı sıra karaciğer hastalıklarına, alerjilere ya da lösemiye de işaret edebilir.

 2. Dilek

  Merhaba benim sol bacgimda diz altı morluklarim var harita şeklinde izler kalıyor geçmiyor halsizlik yorgunluk kalbimde ara ara sikismalar mevcut sıcak basıyor geceleri uyuyamiyorum ağrılarım da oluyor ve 12 kilo birden verdim doktora gidiyo yorum dahiliye ye ve kalp damar bölümünede gittim bana net birşey soylemiyorlar cevabinizi bekliyorum Teşekkür ederim

  • Diz altında oluşan morarmalar yetişkin bir bireyde eğer bir yere çarpma ya da trafik kazası sonrası, spor sonrası olmadı ise ciddi bir hastalık belirtisi olabilir bu nedenle en kısa sürede uzman bir doktora danışılmalıdır.

   Diz Altında Morarmalar Neden Olur ?
   Diz altı morlukların geneli şiddetli bir darbe veya çarpma sonucu kan toplanmasıyla oluşur. Geneli travmadan olan bu morlukların gerekli pansuman ve soğuk uygulama ya da bandaj ile geçmesi çok kolaydır ve tedavisi zor değildir. Ancak diz altında hiç bir travma olmadan oluşan morluklar ciddiye alınmalıdır. Çünkü bu morarmaların sebebi ekimoz adı verilen hastalıktan ötürü olabilir. Ekimoz çocuklarda pek çok kan hastalığının belirtisi olabilir. Bunların başında lösemi gelmektedir.

   Morluklarda Dikkat Edilmesi Gereken ;

   Travmanın şiddeti ile orantılı olmayan morarmalar
   Kendiliğinden oluşan morluklar
   Bir anda ve birden fazla oluşan morluklar
   Burunda ve diş etlerinde kanamaların da görüldüğü
   Bu morarmalar ciddiyet taşımakta ve muhtemelen de bir kan hastalığının belirtisi olmaktadır. Bu nedenle gecikmeden uzman doktora danışılmalı. Unutulmamalı ki erken teşhis hayat kurtarır.

 3. emirhan

  arkadaşlar benim baldırlarımda bazen morluklar oluyo ve yemek yerken bazen zor yutkunuyorum neden olabilir?

 4. Morinek

  Bacagımdakı morluklar icin hangi bölüme gitmem gerekiyor ?

  • kalp damar servisine muayene olabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.