Bağırsak yarası tedavsi ve kolonoskopi

İyi çalışmalar.ben22 yaşındayım ve geçen aylarda ishal şikayetiyle hastaneye yattım.doktorum kolonoskopi çekilmem gerektiğini söyledi.çünkü ailede kolon kanseri var.ince bağırsağımın 7-8yerinde yaralar tespit edildi fakat ne olduğunu bulamadılar.acaba bu yaralar tedavi görmeden geçer mi?veye tekrar kolonoskopi çektirmem gerek var mı?şuanda kabızlık problemi yaşıyorum ve karın bölgemde bazen çok şiddetli ağrılar oluyor ne yapmalıyım şimdiden teşekkür ederim.

7 yorum “Bağırsak yarası tedavsi ve kolonoskopi

 1. Batuhan

  Merhaba annem 48 yasında bagırsaklarında yara oldugunu soylediler 3 adet .iyi huylu veya kotu huylu diye bi bilgı vermediler.kolonoskobi ve endoskoniye de girdi doktor ilaç tedavisi bslattı 6 aylık suanda salofalk 500 mg günde 6 tane içiyor ama hiç bi faydası olmadı suana kadar kılo kaybı midede yanma şişkinlik halsizliği cok ne yapmalıyız lütfen yardımcı olun

 2. gamze

  iyi akşamlar benim annemde vajiansından gaita gelmeye başladı önceden rahim kanseri ameliyatı olmuştu şu an kemoterapi alıyor fakat bir anda vajinadan gelmeye başlayan gaita bizi tedirgin etti doktorla konuştuğumzda bize oksıjenli su ve batikon ile orayı temizlememizi söyledi kemoterapi aldığı için hiç bir ameliyat yapamıyorlar.fakat ben annemin bagırsaklarının dışarıya alınıp öyle yaşamını sürdürmesinden korkuyorum.bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim .teşekkürler.

 3. yener

  merhaba ben babam için rahatsız ettim babamın bagırsagında yara oldugunu söylediler ama bunu ultrasyonda gördüler daha sonra kolonoskobi ve endoskobi oldu endoskobi temiz çıktı ama kolonoskobi 30 cm den ileri kıvrımdan dolayı gitmedi çok halsiz iştahsız kilo kaybı var ne yapmalıyız lütfen yardımcı olun kendini çok kötü hissediyor,konyada yaşıyoruz tavsiye edebileceginiz bir doktor varmı cevaplarsanız seviniriz iyi günler

  • sevgili yener kolonoskopiyi tekrar etmek gerekiyor

 4. basak

  demin de göndermiştim hotmail açamadım bu adrese gönderirseniz cevabı sevinirim. ben 28 yasındayım bagırsaklarımda yara teşlhisi konuldu ama 4 aylık gebeyim tedavi olması gerekiyomus ama ben çocuguma zarar gelmesini isdtemiyorum bu konuyla alakalı tam bir bilgi alama dım beni aydılatırsanız seviniirim

  • sevgili başak İnflamatuvar barsak hastalıkları (İBH) görülme yaşı açısından fertilite Dönemine rastlamaktadır.Bu nedenle fertilite, gebelik periyodu,hastalığın fötüse etkileri, gebeliğin ülseratif kolit ve Crohn hastalığı prognozuna etkisi, gebelikte kullanılan ilaçların anneye ve fötüse etkileri sıkça tartışılan konulardır. 1950 yılından bu yana bu konularda araştırmalar yapılmaktadır.
   Ülseratif kolitli hastalarda fertilite, normal popülasyonla genellikle aynıdır. Crohn hastalığında ise,hastalık aktivitesi ile orantılı olarak fertilite azalmakta,yeterli İlaç tedavisi ile sağıtımdan sonra remisyona girince düzelmektedir.Crohn koliti olanlarda ileitise göre fertilite daha düşük bulunmuştur. (Hastalarda ve seksüel partnerlerinde perirektal, perianalve rektovaginal tutulum,dispareunia ve azalmış libido ile ilgili). Yine de muhtemelen genç kadınlarda fertiliteyi azaltan major faktör gebe kalma korkusudur.
   Erkeklerdeki infertilite sulfazalazin tedavisine bağlı oluşabilir,, ilaç kesildikten sonra düzelmektedir. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki, ülseratif kolit ve Crohnlu hastalarda sağlıklı doğum oranı, konjenital anomaliler,spontan abortus, ölü doğum ve preeklampsi/ eklampsi oranları normal popülasyon ile benzerdir.
   İBH’lı olgularda gebelik esnasında görülen ve cerrahi tedavi gerektiren alevlenmelerde fötal mortalite oranı yüksektir. Özellikle anorektal ve perirektal abseli, fistüllü Crohn hastalarında, fistül gelişiminin önlenmesi veya epizyotomi skatrizasyonunun uzamasını engellemek için sezaryen ile doğum tercih edilmelidir.
   Çeşitli çalışmalar göstermiştir ki, her iki hastalıkta, konsepsiyon sırasındaki hastalık aktivitesi gebelikteki prognozun belirleyicisidir. Eğer hastalık gebelik esnasında ortaya çıkarsa prognoz daha kötü olabilir, ancak, ilaç tedavisi yoğun olarak uygulanırsa,hastanın durumu düzelir.Ülseratif kolitli hastalardaki alevlenmeler genellikle birinci trimestirde, Crohn’da ise üçüncü trimestirde görülür.
   İBH’da kullanılan ilaçlardan Sulfalazin ve 5-ASA preparatları yapılan çalışmalarda emniyetli bulunmuşlardır. Steroidler de genellikle emniyetlidir. Fötal dolaşıma çok az geçerler ve hipofiz-adrenal aks supresyonu nadiren görülür. Azathiopirin ve 6-merkaptopürinin fetal toksisitesi çok az veya yok bulunmuşsa da, Çok gerekmedikçe diğer ilaç tedavileri uygulanmalı, önceden kullanılıyorsa, konsepsiyon öncesi ilaç kesilerek, daha sonra eğer gerekiyorsa, tekrar başlanmalıdır. Metatoraksat teratojenite nedeni ile kontrendikedir.

 5. Bu yaralar tedavi edilmeden geçmesi çok zor mutlaka tedavi olmalısınız. Ayrıca yaraların durumunu ancak kolonoskopi ile görebilir ve değerlendirebiliriz. Yani tekrar çektirme zorunda kalabilrisiniz. Kabızlık sorunu için beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Özelikle ailenizde bu tür bir rahatsızlık durumu söz konusu ise daha çok dikkat etmelisiniz. Düzenli spor yapmaya çalışın ve bol bol sıvı tüketin bu sizi rahatlatacaktır. Sağlıklı günler dilerim. Ayrıntılar ilgili linkte

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>