bağırsakta aşırı gaz

dr bey ben yaklaşık 4 senedir bu rahatsızlığı çekiyorum bağırsağımda aşırı gaz ve ses oluyor çok aşırı hemde gastrolojiye gittim bütün tahlillerden geçtim bana sinirsel dediler sitede gördüm birde size danışayım dedim bu rahatsızlıktan dolayı toplumlara giremiyorum aç karınla ses olmuyor yemekden yaklaşık 2 saat sonra başlıyor karın ağrısıda oluyor

One thought on “bağırsakta aşırı gaz

 1. karnında şişkinlik olan , midesinde guruldama ve geğirme olan kişilerde bu tip rahatsızlıklar olabilir..

   

  bunun nedenlerinin başında gazlı yiyecekler gelir. ayrıca ; sindirim sorunu , hava yutmak kötü beslenmek , diyafram fıtığı , laktoz dayanıksızlığı aşırı duyarlı bağırsak sendromu , kolon iltihabı , Giardia , midenin yavaş boşalması gibi nedenler yellenmeye ( aşağıdan gaz çıkarmaya ) neden olurlar.

   

  genellikle kuru fasulye, kepek gibi yüksek lifli yiyecekler veya lifli sebzeler ya da (bira gibi) maya içeren içecekler veya karbonatlı maddeler alındıktan sonra barsaklar guruldar.

   

  Kendi kendine tedavi yöntemlerini deneyin.

   

  örneğin ;

   

  1) Yavaş yiyin ve elma, kuru fasulye, kepek, brokoli, lahana, karnabahar, fındık, soğan, şeftali, patlamış mısır, kuru erik ve soya fasulyesi gibi gaz yapan yiyecekleri azaltın.

   

  2) Çiklet çiğnemeyin ve kamışla bir şey içmeyin.

   

  3) gazlı yiyecekleri, birayı, süt ürünlerini ve karbonatlı içecekleri azaltın.

   

  Bir hocamın derste söylemiş olduğu, benim de hekimlik yaşamımda doğruluğuna şahit olduğum “bağırsak çok duygusal bir organdır” sözüyle başlamak istiyorum cevaba.

  Bahsetmiş olduğunuz şikayetleri ortaya çıkarabilecek hafifinden ağırına onlarca sağlık sorunu olabilir. Bunun için yapılacak olan şey, en ciddi olanlarından başlayarak araştırma yapmaktır. Daha önce doktorlara başvurup tetkiklerinizi yaptırdığınıza ve anormallik saptanmadığına göre ağır bir hastalığınız yok. Buradan hareketle sizde, tüm tetkiklerin normal çıktığı durumlarda şişkinlik, gaz, karın ağrısı, ishal ve kabızlık ataklarının birbirini izlediği “spastik kolon” diye adlandırılan barsak hastalığının bulunduğunu düşünüyorum. Bu hastalığın tedavisindeki en önemli – ilaçlardan bile etkili olan – etken ise stresin azaltılmasıdır.

  Tüm tetkikleriniz normal geldiyse bu yönde (hayatınızdaki stresi azaltma yönünde) yardım alabileceğiniz bir uzmana (psikiyatri) başvurmanızı tavsiye ederim.

   

  Öncelikle hipotiroidi için periyodik olarak kanda tiroid hormon düzeyinize baktırmalısınız. Bunun dışında gaz probleminiz için ileri tetkiklerin (karın ultrasonografisi ve kolonoskopi gibi) yapılması için bir gastroenteroloğa başvurabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>