Bayılacak gibi oluyorum

merhabalar.ben 2o yaşındayım.3-4 yıldır bayılacakmış hissi yaşıyorum.5 ay önce dahiliye doktoruna gittm.kalp kapakçığında yetersizlik olabilir dedi.ve bir çok tahlil yaptı ve kan tahlillerimin normal çıktı. beni kalp doktoruna sevk etti.ekg çekildim ve kalbimi doktor bilgisayarda inceledi.kalp doktoru kalbinde bişi yok, hızlı devir daimden dolayı biraz üfürme var dedi.ciddiye alınacak birşey midir?ya da şikayetim bundan dolayı olabilir mi?doktor fobim olduğu için biraz heyecanlandım ondan dolayı olabilir mi?doktor bişi yok dedi ama yine de üfürme deyince kafama takıldı size de sorayım dedim.şimdiden teşekkürler.

Cevap

 

Normal kalp sesleri olan “lup dup” seslerinin arasında duyulan uğultu veya fısıltı şeklindeki seslerdir. Anormal deliklerden veya daralan kapaklardan kanın geçmesiyle ortaya çıkarlar. Bazen kalpte delik veya damar hastalığı olmadığı halde üfürüm duyulabilir. Buna masum üfürüm denir. Masum üfürümlerde kalpten “lup dup” dışında üfleme sesleri de gelmekte ancak hastalık, delik vs bulunmamaktadır. Masum üfürümlerin bir kısmı ağır kansızlıktan kaynaklanırken bir kısmında kalp karıncıkları içinde embriyonsal önemsiz bir doku artığı ses nedeni olmaktadır. Birçok masum üfürümde ise neden bulunmamaktadır.

Belirtileri: Kalp üfürümlerinin belirtisi yoktur. Ancak üfürüme neden olan kalp hastalığı ağır ise buna ait çarpıntı, morarma, nefes darlığı belirtileri görülebilir.

Üfürüm sadece muayene sırasında doktor tarafından fark edilebilir. Eğer masum üfürüm dışında kalp hastalığı düşünülüyorsa EKG veya ekokardiyografi çekilmesi için çocuk kardiyologunun görmesi gerekir.

Masum üfürüm nedir?

Masum üfürüm kalpte herhangi bir bozukluk olmadan duyulan üfürümdür ve bazen ‘fonksiyonel üfürüm’ veya ‘fizyolojik üfürüm’ olarak da adlandırılır. Adından da anlaşılacağı gibi bu üfürümün duyulması tamamen normaldir ve bir kalp hastalığına bağlı değildir. Bütün çocuklarda belirli dönemlerde masum üfürüm duyulabilir.

Masum üfürüm neden oluşur?

Kanın, kalpte veya büyük damarlarda dolaşırken yaptığı türbulans (titreşim) sonucu oluşur.

Masum üfürümün kalbe zararı var mı ?

Hayır

Masum üfürüm çocukları nasıl etkiler ?

Masum üfürümün çocuklara hiçbir zararlı etkisi yoktur ve bu çocuklara kendilerinde kalp hastalığı olmadığı anlatılmalıdır.Çocuklar normal günlük aktivitelerini yapmalıdır.

Masum üfürüm düzeltilebilir mi ?

Kalpte bozukluk olmadığından düzeltilecek bir şey de yoktur. Bazen üfürüm çocuk büyüdüğü zaman kaybolabilir, bazen de erişkin yaşa kadar devam edebilir. Üfürümün kaybolup kaybolmamasının hiçbir önemi yoktur.

One thought on “Bayılacak gibi oluyorum

  1. burcu

    Merhabalar , 34 yaşındayım.yaklaşık 8-9 aydır belimden ( ya da karnımdan da yukarıya doğru diyebilirim) yukarıya başıma doğru doğru aniden bir sıcaklık hissi gibi bir his geliyor ve bayılacak gibi oluyorum. Ancak baş dönmesi yada göz kararması gibi bişey olmuyor. birkaç saniye önceden farkediyorum artık olacağını. bu durum yaklaşık 1 dk sürüyor ve düzeliyorum. Ayrıca bu sırada sol gözüm seyiriyor ve hatta kapanıyor gibi oluyor. Sorunumun çözümü için hangi bölüme gitmeliyim ? kalp mi nörolojimi ? dahiliye ye gittim 15 gün önce birsürü kan testi yapıldı ancak herhangibir açıklama getirilmedi. sadece demirim düşük ve kollestrolüm yüksek çıktı. kollestrol yaparmı bu durumu ? bu arada boyum 1.63 kilom 59 kg.
    yardım rica ediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>