Bebeğimin kilo alması için ne yapmalıyım

Çocugun kilosunun yasina uygun olmamasi tek basina olabilecegi gibi boy kisaligi ile birlikte de olabilir. Ayrica ailesel büyüme gecikmesi veya genetik faktörler de az kilo ve boy kisaligina neden olabilir. Tüm sosyoekonomik düzeylerde görülmekle birlikte ekonomik geliri çok düsük ailelerin çocuklarinda daha sik olarak karsimiza çikmaktadir. Kilo alamama yakinmasi ile basvuran çocuklarin %80’inin 18 aydan küçük oldugu görülürken, %1’inin de zayiflik ve/ veya boy kisaligi ile çocuk polikliniklerine getirildikleri bilinmektedir.

 

Büyüme anne karninda baslayarak ergenlik döneminin sonunu kadar devam eden bir süreçtir. Büyüme sabit bir hizla devam etmez. Süt çocuklugu döneminde ve ergenlik döneminde yasamin diger periyotlarina göre büyüme hizi artmistir. Çogu bebek ilk sene sonunda dogum kilosunu üç katina ulasir.

 

Ikinci yil ise bu artis Dogum kilosunun dörtte bire iner. Dolayisiyla bebegin istahi da buna paralel olarak azalir. Oyun çaginda ise artmis aktiviteye bagli olarak enerji gereksinimi artar. Uygun kalori saglanamazsa kilo aliminda duraklama ve kilo kaybi olabilir.

 

Sigara kullanma, gebelik esnasinda hastalik geçirme gibi nedenlerle anne karninda yeterince gelisemeyen bebekler yasamin ilk yillarinda bu farki kapatmak için fazlaca kaloriye ihtiyaç duyarlar. Bu bebekler ilk yilda aldiklari fazla kilo artisini daha sonraki yillarda kendi normallerine göre sürdürürler.

 

Büyümedeki normaller tamamen bireysel olup, çocuklar uygun beslenme ve uygun sosyal, psikolojik kosullarda genetik olarak belirlenmis hedefe ulasirlar. Bu nedenle dogumdan itibaren hiç bir problemi olmayan, büyüme egrisinde sapma olmayan, boyu ve kilosu orantili olan ama zayif görünen çocuklari daha sisman ve daha uzun boylu yapma çabasina girmek gereksiz ve yanlistir. Her seyden önemlisi bu tür arayislar normal giden gelisimde sapmalara neden olur. Çocuklari kiyaslamak son derece hatali bir davranistir.

13 yorum “Bebeğimin kilo alması için ne yapmalıyım

 1. arzu

  mhrba kızım 9 aylık 7 kilo hiç güzel kilo almıyo ne yapmam lazım

 2. ümran

  kansızlıgı var sadece santafer damla kullanıyorum oda yuksetmıo hıc 4 aydır kullanıorum neredeyse

 3. ümran

  SLM BEBEGIM 16 AYLIK VE 10 KILO COK ZAYIF GELISIMI YUZDE 25 LERDE BIRAZ KILO ALSIN ISTIYORUM YEMEK YEMESIDE IYI SAYILIR AMA NIE HIC KILO ALMIO ANLAMIYORUM VE HERKES CANIMI SIKIO SEN BUNA IYI BAKMIYORMUSUN DIYEREK NE YAPCAGIMI BILEMIYORUM YARDIMCI OLUN LUTFEN NE YEDIRSEN KILO ALIR TOPARLANIR…..

  • sevgili ümran bazı bebekler zayıf olabilir farklı bir sorunu varmı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>