bebeğin kafasının büyük olması

merhaba ben 38 haftalık gebeyim bebeğimin kafası 1 hafta büyük görünüyor bu neden kaynaklanıyor ne yapmam gerekiyor

3 yorum “bebeğin kafasının büyük olması

 1. ahmet

  hocam yetıskın ınsanlarda kafa buyuklugunu kucultmeye tedavı yapılırmı

 2. fulya

  merhaba benim kızım şu an 22 aylık baş çevresi 51 cm ultrasyon çekildi ve beyin cerahı uzmanına götürdüm herhangi bir sorun olmadğını belirtiler yinede sizin fikrinizi almak isterim teşekkürler.

 3. Bu konuda ayrıntılı bir yazıyı sizinle paylaşmak isterim

  Hidrosefali nedir?

   

  Hidrosefali, beynin içinde ve çevresinde aşırı sıvı toplanması hastalığıdır.Beyin zarı ile omurilik çevresinde ve beynin “karıncık” adı verilen boşlukları içinde bulunan beyin – omurilik sıvısının genellikle bir tümör nedeniyle artış göstererek, kafatasında basınç oluşturması, beyin omurilik sıvısının dolaştığı yollarda bir tıkanıklık olması, ya da menenjit sonrası nedenleriyle gerçekleşir.

   

  Küçük yaşlardaki çocuklarda görülmesinde kemiklerin itilmesiyle kafatası büyür. İlerki yaşlarda kafatası kemiklerinin yerine oturması nedeniyle, kafa büyümeyeceği için beyin omurilik sıvısının basıncı, beyne zarar verir.Ayrıca beyiniçindeki kan dolaşımının olumsuz etkilenmesiyle noral dokularda yıkım gerçekleşebilir.

  Günümüzde modern teknolojiyle desteklenen cerrahi teknikler ile etkili bir biçimde tedavisi geröekleşmektedir. Kesin tanı koyabilmek için , bilgisayarlı tomografi ve MR (Manyetik rezonans) sonuçlaro incelenmelidir.

   

  Belirtileri :

  Çocuklarda en dikkat çeken özellik baş çevresindeki genişlemedir. Ancak çocuğun başının büyük oluşu her zaman hidrosefalisi olduğu anlamına gelmez. Başın büyüklüğünün nedeni hidrosefali ise, başın büyümesi çok hızlıdır ve kafatasının biçimi farklıdır: Alın çıkık ve düz, başın öteki bölümlerine göre küçüktür. Gözler aşağı itilmiştir, göz akı renkli tabakanın üstünden de belirgin biçimde görülür (bu belirti tıpta ‘batan güneş’ adını alır). Bu durum tedavi edilmezse çift görme ya da körlük yapabilir. Hidrosefali çok hızlı oluşursa zekâ geriliği, felç ya da kas sertliği olabilir.

   

  Çocuklardaki belirtilerini yaş gruplarına göre ayıracak olursak :

   

  0-2 YAŞ

  -Baş çevresinde büyüme

  -Bıngıldakta genişleme ve gerginlik

  -İnce- tiz bir sesle ağlama

  -Kafadaki damarlarda belirginleşme

  -Gözlerde batan güneş manzarası(gözlerin yukarıya doğru bakamaması)

   

  2-6 YAŞ

  -Kafa içi basıncın artmasına bağlı baş ağrısı

  -Kusma

  -Çift görme

  -Huzursuzluk, denge sağlamada problemler

  -Konuşma ve yürüme geriliği

   

   

  6 YAŞ

  -Kafa içi basıncın artmasına bağlı baş ağrısı

  -Kusma ve Kilo kaybı

  -Okul başarısında düşmeler

  -Görme bozuklukları

  -Dalgınlık, unutkanlık gibi davranış değişikleri

   

   

   

   

   

  Hidrosefali Tedavisi Nedir ?

   

  Hidrosefalinin bazı tipleri tedavi gerektirmezken, bir kısmı geçici uzun süreli olmayan bir tedavi gerektirir. Bununla beraber birçok hidrosefali tedavi edilmelidir ve bu tedavi genellikle cerrahidir. Tedavi için kullanılan ilaçlar yıllarca uygulanmıştır. Fakat bir çok yan etkilerinin olması ve her zaman başarılı yanıtlar alınmaması sonucu terk edilmişlerdir.

  Olağan tedavisi bir şant (shunt) elemanı yerleştirmektir.

   

  ŞANT: Silikon bir tüpten oluşur ve bunun kalınlığı tükenmez kalem içindeki mürekkep konulan plastik kısım kadardır. Şantüç bölümden oluşur:

   

  Ventriküler (karıncık içine yerleştirilen) kateter (tüp)

  Valf (pompa)

  Distal (valf veya pompadan sonra devam eden karın boşluğuna veya kalbe giden) kateter (tüp)

  Valf’in özelliği, tek yöne doğru BOSakışına izin vermesidir. Çocuktaki mevcut problemlere göre seçilebilecek değişik şant sistemleri vardır.

   

   

  Ancak bu tedavinin hidrosefaliyi iyileştirmediği, oluşmuş olan beyin dokusu hasarını düzeltmediğini hatırlatmak önemlidir. Şant takılması BOS’un drenajını düzenleyerek, basıncın artmasını ve hastanın durumunun kötüleşmesini engeller. Hastanın semptomları BOS basıncının artması ile genelde artar, ayrıca artan basınç yeni beyin hasarları oluşturabilir.

  Diğer bir tedavi şekli de 3.ventrikülün çıkarılması (ventrikulostomi adlı bir operasyon ) da yapılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.