bebeğin kaka yapamıyor

bebeğim günlük kakasını yapamıyor dr fitil verdi ama vermek istemiyorum bugün vermeden yapmasına yardımcı oldum çok ağladığı için.bunun dışında ne yapabilirim.zeytinyağı içirsem olur mu ve nekadar vermeyelim sizce yardım lütfen.ayrıca emziriyorum sadece 1 2 kez gece ağlamasın diye ölçüsünden dha az mama veriyorum( aptamil pre )o yapabilir mi değiştirsem mi acaba

Sorunuzun Cevabı

Bebeğinizde gaz sancısı varsa , bu konuda benim size önerilerim şunlar olacaktır :

1- Bebeği dik ve yüzü omuza gelecek şekilde tutup sırtına masaj yapın.
2- Gerginlik bebeğinizi çok etkiler. Bu yüzden mümkün olduğunca eşinizle çok büyük tartışmalar yaşamayın.
3- Bebeğiniz aşırı gazlıysa doktorunuza danışarak bir takım gaz önleyici ilaçlar kullanabilirsiniz.
4- Bebeğinizin gaz sancısı akşamları tutuyorsa beslenmesinden bir süre sonra yıkamak, bebeğinizin daha rahat uykuya dalmasına yardımcı olabilir.
5- Bebeğin yanlış beslenmesi de gaza neden olacağından gereğinden fazla emzirmeyin. Beslenme sırasında ağzının hava almamasına dikkat edin.
6- Ayrıca ritmik olarak kucakta veya beşikte sallamak, karnına ılık havlu koymak veya ılık yağla masaj yapmak, arabasıyla gezdirmek, banyo yaptırmak, şarkı söylemek, hafif hafif sallamak, arabasında gezintiye çıkarmak, emzik vermek gibi teknikler de bebeğinizin rahatsızlığını dindirmeye yardımcı olur.
7- Bütün bunların yanında kuru fasulye, nohut, brokoli, lahana, karnabahar, çikolata, baharatlı gıdalar ve çay, kahve gibi yiyecek ve içecekler de bebeğin gazını etkiler. Bu yüzden en az bebeğiniz kadar siz de yediklerinize dikkat etmelisiniz.

Gazlı bebekleri rahatlatan bazı pozisyonlar vardır.
1) Bebeğinizi kucağınıza yüzü size bakacak şekilde tutup başını omuz hizasında tutarak sırtına masaj yapmanız. Poposundan bir kolunuzla destekleyerek tuttuğunuz bebeğinizin sırtına diğer elinizle yuvarlak ve çok sert olmayan hareketlerle masaj yapın. Bu sırada bebeğinizle göğüs göğüse kurduğunuz temas ve sizden hissettiği sıcaklık bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olur.
2) Dizüstü masaj yöntemi:
Bebeğinizi karın üstü dizlerinizin üstüne, yüzünün bir yanı bir bacağınızın üzerinde midesi de diğer bacağınızın üzerinde olacak şekilde yatırarak, sırtına yuvarlak hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Bu arada bir elinizle bebeğinizi sıkıca kavramayı unutmayın. Bazı bebekler karın bölgelerine dizlerinden gelen baskıyla daha çok rahat ediyorlar.
3) Bebeğinizi en rahat ettiği biçimde tutarak, ritmik hareketlerle bağırsak bölgesine masaj uygulayın. Bunun için bebeğinizin sırtını göğsünüze yaslayarak karnına ya da dizlerinizin üzerinde oturur pozisyonda yan tutarak sırtına masaj yapabilirsiniz. Dik oturma pozisyonunda bebeğin kafası en eğik olacak biçimde kucağınıza oturtun. Bir elinizle koltuk altından tutarken göğsünüzden de destek verin. Diğer elinizle sırtını ovalayın ya da hafifçe vurun.

Eğer bebeğinizde ateş, kusma, kanlı dışkılama gibi durumlar varsa hemen bir uzmana götürmeniz gerekir.
-İdrar yolu enfeksiyonu,
-orta kulak enfeksiyonu,
– fıtık veya bağırsak problemleri,
– besin alerjileri gaz sancılarıyla karışabilecek ağlama nöbetlerine neden olabilir.

Bu hastalıklara yönelik bulgular yoksa doktorunuzun önerdiği bitkisel çaylar veya damla kullanabilirsiniz. Bu ilaçların etkileri kişisel farklılıklar gösterebilir. Bu yüzden sadece doktorların önerisine göre kullanın.

Son olarak yapılan ilginç bir araştırmaya göre bebeğin rahatlamasında en etkili çözümlerin başında,
1- bebeğinizle otomobil seyahati yapmak
2- fön makinesi sesini duyurmak
3- elektrik süpürgesi sesi duyurmak geldiği tespit edilmiştir.

Bunun nedeninin bebeğin kendini bu sayede anne karnında hissetmesi olduğu görüşü hakimdir.

24 yorum “bebeğin kaka yapamıyor

 1. selda

  2 aylik bebegim once 5 gun kakasini yapamadı lavman yaptilar sonra 7 gun bekledim yapsın diye yine yapmadi fitil kullandim ne yapmaliyim fitil kullnmak istemiyorum kendi yapsin istiyorum ..

 2. ceylin

  35 günlük bi kızım var 1 hafta önce hem doyuyor hem rahatça kakasını yapıyordu ama simdi hem sütüm az hem kakasını yapamıyo günde 7 8 kere yapıyordu şimdi 2 yada 3 çok ta sancı çekiyo kızım için ne yapmalıyım hemdoyması hem kakası içim humama içiyosum her türlü konposto içiyorum yemek te iyi yiyiyorum rezene cayı da içiyorum bulgur sut yapar taze soğan ye dediler neler yapmadım ama sütüm yine az bana yardımcı olurmusunuz ltf

  • gaz sorunu yaşıyor o yüzden emmiyor olabilir gazını çıkartın

 3. esin

  benim bebeğim 2 aylık ve 6 günden belli kakasını yapamıyor en son yaptığında katı bir şekilde yaptı ve bebeğim kakasını yapması için ne yapmalıyım

 4. ayda

  ıkı aylık kızım gazını cıkarıor fakat tuvaletını yapamıo zınco dıe bı ılac kullanıoruz. karnı agırdındaa aglammaya baslıoo uyurken rahat ama karnına sancı gırdıgınde gozunden yas aka aka aglıoo

  • gaz damlası kullandınız mı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>