bebek beslenmesi

merhablar hocam 6 ayını doldurmuş bebeği ek gıdaya başlamasıyla ilgili bilgi verir misiniz mesela başlanması gereken ilk ek gıda var mı yoksa yiyebileceği türden herşey karışık verilebilir mi ve su içirme şekli ne zamanlar olmalı teşekkür ederim

Online Doktora sor

One thought on “bebek beslenmesi

 1. Ancak yeni bir ek gıda verilmeye başlandığında ben az miktarda ve 1-2 gün ara ile verilmesini öneririm. Ek besinler; teker teker, az miktarlarda (1 – 2 çay kaşığı) başlanmalı, her gün miktarı artırılmalı, yeni bir ek besin 1 – 2 gün ara ile eklenmeli, kaşık ve bardak ile verilmelidir. İlk başlanacak ek besinler elma veya şeftali suyu ve püresi ile yoğurttur. Meyveler sıkılır sıkılmaz verilmelidir. Bunları izleyerek diyete sebzeler, diğer meyve suları, yumurta, etler eklenir. Sebze ezmeleri ve çorbaları her gün taze olarak pişirilir. İçine un ve yağ da eklenerek zenginleştirilir. 

  Yoğurda gelince ben sütü kendinizin alıp mayalamanızı öneririm. Güvendiğiniz bir süt üreticisi yada en azından günlük süt alıp mayalayın. 

  Pirinç unu, buğday unu, pirinç, bulgur, ekmek içi, yoğurtla çorba yapılarak verilir. Tarhana çorbası da bebek için uygun ek besindir. Tahıllar 4. aydan itibaren verilebilir. 
  Yumurta, katı pişmiş ise sarısından az miktarda verebilirsiniz. Beyazı ancak 8. aydan sonra verilebilir. 

  Tatlı asla vermeyin. Damak tadını tatlıya alıştırmayın. 8. aydan itibaren bebeğiniz için özel yemek pişirmenize gerek yoktur. Çok baharatlı, acı ve fazla tuzlu olmayan kendi yemeklerinizi çocuğunuza verebilirsiniz. 

  Son olarak bisküvi vermenize gerek yok. Bir çoğu zaten şeker ihtiva ediyor. Çocuğunuzu şekerli gıdalardan uzak tutunuz.

  Daha detalı bilgiyi çocuğunuz takip eden çocuk hekiminden sağlık ocağı yada ana çocuk merkezlerinden edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.