bebekte kaka problemi

sayın doktor bebeğimiz 35 günlük. ilk günler kakasını günlük düzenli olarak yapıyordu.15 günden sonra araya gün koymaya başladı. ilk zamanlar 2 gün olan bu ara şimdi 6 güne kadar çıktı.kakasını yaptığında kabız gibi değil ama normal sıvı olarak normal renginde papıyor.bunun nedeni ne olabilir. bazen çok huzursuz oluyor kaka yapamaması sancıya neden olur mu.problemimiz gaz damlasına ve d vitaminene başladıktan sonra basladı bu damlalar yapıyor olabilir mi.birde gaz çıkardığında bayağı kokuyor bir bebeğin bu kadar kokutabileceğini düşünmüyorum bu koku bırkaçgun kaka yapmamasından mı kaynaklanıyor acaba. cevabınız için şimdiden teşekkürler

Cevap

Kabızlık sorunu çekiyor olabilir kontrol etmek gerekiyor. Annenin yediklerine dikkat etmesi ve ayaklarını üşütmemesi lazım

Çocuklarda bağırsak hareketleri çok değişkendir; kimi çocuk kakasını günde 2 kez yaparken, kimi çocuk da 2-3 günde bir yapabilir. Hep aynı düzende kaka yapan bir çocuk 2-3 günde bir de yapsa kabız demek değildir. Dışkının kıvamı sert değilse de, birkaç günde bir yapılması kabızlık değildir.

Çocuk sert kaka yaparken zorlanır. Makatta tahriş olur. Bu tahriş veya çatlak dışkılama esnasında acıya yol açar. Çocuk bu nedenle dışkılamak istemez. Bu da kabızlığı artırır. Bu şekilde bir kısır döngü oluşur.

Bebekler oturmayı ya da emeklemeyi öğrenirken ve yürümeye başlamadan önce hafif kabızlık çekebilirler. Çocuğun tuvalet eğitiminde baskıcı olmak da çocuğun kaka yapmayı reddetmesine yol açar. Bunun sonucunda da kabızlık oluşabilir.

 

 

 

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?

♦ Çocuğunuz kısa süreli kabız olmuşsa telaş etmeyin. Kesinlikle müshil ilacı vermeyin. Biberonuna şeker katmayın. Özellikle sıcak havalarda bol bol su ve meyve suyu içirin.

♦ Kabız olan çocuğunuzu uzun süre oturakta bekletmeyin. Oturakta çocuğa acele ettirmeyin. Oturağa oturmadan önce, makat çevresine biraz nemlendirici sürerseniz, kaka yapmasını kolaylaştırırsınız. Oturma banyoları da çocuğunuzun dışkı yapmasını kolaylaştırır.

♦ Çocuğunuza bol bol lifli gıdalar yedirin. Lifli besinler, bağırsak hareketlerini artırarak kabızlığı giderir. Lifli besinler; taze meyve ve sebzeler, özellikle erik, kayısı, incir, üzüm, karpuz, gibi meyveler yedirin. Yeşil yapraklı sebzeler ve az haşlanmış karnıabahar, kereviz ve pırasa verebilirsiniz.

♦ Kabız olan çocuğa bazı besinleri yasaklamak gerekir. Bunların arasında süt en önemlisidir. Kabızlığı olan bir çocuk süt içmemelidir. Ancak sabahları aç karnına ballı süt veya içine kuru inciri sekize bölerek kaynattığınız sütü vermenizde fayda vardır. Şeker, çiklet, gofret gibi kimyasalları bol olan gıdalardan da sakınmalısınız. Saf çikolata yiyebilir. Bebe bisküvisi yerine sade bisküviyi tercih edin.

♦ Her gün iki çorba kaşığı keten tohumunu 12 saat suda beklettikten sonra, beklettiğiniz suyla kaynatıp çorbalarına katabilirsiniz. Bu yöntem kabızlığın tedavisi için önemli bir uygulamadır.

♦ Çocuğunuz kaka yaparken ağrı sızıdan söz ediyorsa, çamaşırında kan izleri varsa, karnının alt bölümünde ağrı ve sancı varsa hemen doktora götürün.

31 yorum “bebekte kaka problemi

 1. yüksel

  bebeğimiz 1 yaşından gün almaya başladı ama kilosu 6.500 gr standartların altında tüm tahlillerde sağlıklı görünüyor ancak çok aşırı hareketli ve sürekli kaka yapıyor günde bazen 6-8 arası olabiliyor bu normal mı yoksa sıkıntı var mıdır? kilosunun düşük olması da bu kaka sıklığından olabilir mi teşekkürler.

 2. filiz

  36gunluk bebeğim kanadını üç gündür yapamıyor ondan öncesinde rahatliklayapiyordu şimdi yapamadığı için inanılmaz sancısı oluyor benim Ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz

  • gaz sorunu yaşıyordur bunun için birşeyler kullanıyormusunuz

 3. nihal07

  doktor bey bebeğim sürekli yeşil sümüksü kaka yapıyo tahlil yaptırdık bişey yok dediler ama 2 aydır devam ediyo şimdide yaparken zorlanmaya başladıgünde 2 defa yapıyo süt alerjisi olabilir dediler ne yapmamız lazım 5 defa falan tahlil yaptırdı şu an 6.5 aylık ne yapmalıyım doktor bey

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>