Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > bebekte kaka problemi Hastalığı ve Tedavisi

bebekte kaka problemi

Soru :

sayın doktor bebeğimiz 35 günlük. ilk günler kakasını günlük düzenli olarak yapıyordu.15 günden sonra araya gün koymaya başladı. ilk zamanlar 2 gün olan bu ara şimdi 6 güne kadar çıktı.kakasını yaptığında kabız gibi değil ama normal sıvı olarak normal renginde papıyor.bunun nedeni ne olabilir. bazen çok huzursuz oluyor kaka yapamaması sancıya neden olur mu.problemimiz gaz damlasına ve d vitaminene başladıktan sonra basladı bu damlalar yapıyor olabilir mi.birde gaz çıkardığında bayağı kokuyor bir bebeğin bu kadar kokutabileceğini düşünmüyorum bu koku bırkaçgun kaka yapmamasından mı kaynaklanıyor acaba. cevabınız için şimdiden teşekkürler

Cevap

Kabızlık sorunu çekiyor olabilir kontrol etmek gerekiyor. Annenin yediklerine dikkat etmesi ve ayaklarını üşütmemesi lazım

Çocuklarda bağırsak hareketleri çok değişkendir; kimi çocuk kakasını günde 2 kez yaparken, kimi çocuk da 2-3 günde bir yapabilir. Hep aynı düzende kaka yapan bir çocuk 2-3 günde bir de yapsa kabız demek değildir. Dışkının kıvamı sert değilse de, birkaç günde bir yapılması kabızlık değildir.

Çocuk sert kaka yaparken zorlanır. Makatta tahriş olur. Bu tahriş veya çatlak dışkılama esnasında acıya yol açar. Çocuk bu nedenle dışkılamak istemez. Bu da kabızlığı artırır. Bu şekilde bir kısır döngü oluşur.

Bebekler oturmayı ya da emeklemeyi öğrenirken ve yürümeye başlamadan önce hafif kabızlık çekebilirler. Çocuğun tuvalet eğitiminde baskıcı olmak da çocuğun kaka yapmayı reddetmesine yol açar. Bunun sonucunda da kabızlık oluşabilir.

 

 

 

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?

♦ Çocuğunuz kısa süreli kabız olmuşsa telaş etmeyin. Kesinlikle müshil ilacı vermeyin. Biberonuna şeker katmayın. Özellikle sıcak havalarda bol bol su ve meyve suyu içirin.

♦ Kabız olan çocuğunuzu uzun süre oturakta bekletmeyin. Oturakta çocuğa acele ettirmeyin. Oturağa oturmadan önce, makat çevresine biraz nemlendirici sürerseniz, kaka yapmasını kolaylaştırırsınız. Oturma banyoları da çocuğunuzun dışkı yapmasını kolaylaştırır.

♦ Çocuğunuza bol bol lifli gıdalar yedirin. Lifli besinler, bağırsak hareketlerini artırarak kabızlığı giderir. Lifli besinler; taze meyve ve sebzeler, özellikle erik, kayısı, incir, üzüm, karpuz, gibi meyveler yedirin. Yeşil yapraklı sebzeler ve az haşlanmış karnıabahar, kereviz ve pırasa verebilirsiniz.

♦ Kabız olan çocuğa bazı besinleri yasaklamak gerekir. Bunların arasında süt en önemlisidir. Kabızlığı olan bir çocuk süt içmemelidir. Ancak sabahları aç karnına ballı süt veya içine kuru inciri sekize bölerek kaynattığınız sütü vermenizde fayda vardır. Şeker, çiklet, gofret gibi kimyasalları bol olan gıdalardan da sakınmalısınız. Saf çikolata yiyebilir. Bebe bisküvisi yerine sade bisküviyi tercih edin.

♦ Her gün iki çorba kaşığı keten tohumunu 12 saat suda beklettikten sonra, beklettiğiniz suyla kaynatıp çorbalarına katabilirsiniz. Bu yöntem kabızlığın tedavisi için önemli bir uygulamadır.

♦ Çocuğunuz kaka yaparken ağrı sızıdan söz ediyorsa, çamaşırında kan izleri varsa, karnının alt bölümünde ağrı ve sancı varsa hemen doktora götürün.

Aranan Kelimeler:

Etiketler:

07 Haziran 2011

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“bebekte kaka problemi” için 24 Yorum

 1. nisanur diyor ki:

  merhaba , benim kizim 3aylik sadece anne sutu aliyor 7 kilo bizim kaka problemimiz var
  5 gun oldu gazi kokulu geliyor ama cok ikinmasina ragmen yapmiyor bazi gunler
  cok huzursuz oluyor uyku problemi yasiyoruz ne yapmaliyim? ben yemeklerimie dikkat
  ediyorum onerilerinizi bekliyorum simdiden tesekkur ederim ..

  • Deva diyor ki:

   Dışkılama söz konusuyken sayılarda takılıp kalmayın.  Daha önemli olan şey kakanın sertlığı ve yaparken yarattığı ağrıdır. 

    

   Bebeklerde zorlu dışkılama anne babaların yanında beni de çok üzen bir durumdur.  Bu örneği belki çok veririm ama işin gerçeği şu:  bebeğiniz keyifle dokuz ay boyunca anne rahmindeki jakuzide sıcak suyun içinde keyifle yattı.  Ne beslenme, ne dışkılama ne de nefes alıp vermekle uğraştı.  Dünyaya geldi ve bir sürü işle uğraşmak zorunda kaldı; buna kaka yapmak da dahil.  Daha karın kasları bir zar kadar inceyken neresini ıkındırıp da kakasını yapsın yavrucak.  Ama zamanla o bu işin üstesinden gelecektir.  Kakasını zorlanarak yapıyor olması onun şüphesiz kabız olduğu anlamına gelmez.  Belli bir müddet kaka yapmasa bile, yaptığında gaitası yumuşak ise, beslenmeleri etkilenmiyorsa, kusmaları artmadıysa ve genel anlamda keyfi yerindeyse o halde çoğu zaman sorununuz yok anlamına gelmektedir.  Şüpheli durumlarda doktorunuza danışmanızı ve son sözü ondan duymanızı tavsiye ederim.

    

   Ancak bebeğinizin gaitası gerçekten sertse ve yaparken zorlanıyorsa o zaman kabızlık söz konusudur.  Haftalar, aylar hatta bazen yıllar sürebilen bu sorun belki o anda geçici sıkıntılar yaşatabiliyor ancak uzun süreyle devam ettiği takdirde yaşam kalitesini oldukça bozan bir sorundur. 

    

   Kabızlık nedir? 

   Kabızlık, bebeğinizde ya da çocuğunuzun dışkılamasının sayıca azalması ve çok sert ve kuru gaita yapmasıdır.  Bu durum bebeğinizin dışkılama esnasında çok acı ve zorluk çekmesine neden olur. 

    

   Kabızlık genelde neden olur? 

   Bazen herhangi bir neden bulunamayabilir ancak genelde beslenme alışkanlığı ve duygusal sorunlar kabızlığa neden oluyor. Yeterince su ve sıvı gıdaların alınmaması, liften yoksun gıdalarla beslenilmesi kabızlık sorununu yaratıyor. Bazen de bazı metabolik rahatsızlıklar ya da bazı ilaçlar kabızlığa neden olabiliyor. Bebeğin ya da küçük çocuğun yetersiz, az beslenmesi ve hareketsizlik de kabızlığa neden olan diğer etmenlerdir. 

    

   Kabızlık neden bir sorundur?  

   Kabızlık başlayınca olumsuz kısır bir döngü başlar.  Kalınbarsağın sonundaki dışkı sertleştiği ve kakanın normal geçişi engellendiği için kaka barsakta kalır.  Bu duraksamada ne kadar uzun sürerse gaita sıkılaşıp kurur ve vücuttan atılması zorlaşır.  Sert, kuru dışkıların vücudu terk etmesi son derece ağrılı olduğundan anüs çevresinde ağrılı çatlaklar oluşur.  Bu acıyı yaşamamak için küçük çocuk ve bebek tuvaletini yapmak istemeyebilir.  Bu da daha sert kakalara ve daha ağrılı dışkılamalar anlamına gelmektedir.  Yani bir kötü, kısır döngü. 

    

   Sadece anne sütü alan bebeklerde kabızlık görülür mü? 

   0-12 ay arasındaki dönemde yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklere baktığımızda kabızlık genelde söz konusu değildir. Yeni doğan bebeklerde kabızlık çok daha az görülür. Bebeğin kaka yaparken yüzünün kızarması normaldir, kabız olduğu anlamına gelmez. Genelde anne sütü alan bebekler daha sık aralıklarla kaka yaparlar.  İnek sütü alan bebekler ya da formül mama ile beslenen bebeklerde kabızlık görülme olasılığı daha fazladır.  Anne sütü kabızlığı diye bir durum vardır.  Bu durumda saf anne sütü ile beslenen bebek bazen 14 günde bir bile dışkılama yapabilir ancak kural olarak bebek sağlıklıdır, keyfi yerindedir ve dışkı yumuşaktır. 

    

   Anne sütüyle birlikte mamayla da beslenen bebeklerde kabızlık görülür mü? 

   Hemen, hemen her anne bebeğine anne sütü vermek ister ancak bazen bu mümkün olmayabiliyor. Bu durumda mama vermek durumunda kalınıyor. Mama veya anne sütü ve mama ile beslenen bebeklerde, dışkı yine tamamen sulu olabilir ve kabızlık yönünden bebek herhangi bir sorun yaşamayabilir. Ancak bazen dışkı daha yapışık, şekilli ve daha az sayıda olabilir. Dışkılama sayısı günde veya birkaç günde bir kere olabiliyor. Bu yine de kabızlık gelişti anlamına gelmiyor, yalnızca mama beslenmede yer aldığından şekil ve özellik farklılığı söz konusu oluyor. Bunların yanı sıra üç aylık olan bebeklerde dışkılama alışkanlığında değişiklikler başlar. Daha düzensiz, birkaç günde bir veya bir günde birkaç kere dışkılama gerçekleştirebilirler. Bu da kabızlık anlamına gelmemektedir. Kabızlık durumunda dışkının tanımı çok iyi yapılmalıdır. Anne sütü alan bebeklerde dışkılamanın haftada bir, hatta iki bir olması normaldir. Yeter ki huzursuzluk, karında şişlik, aşırı kusma, beslenmeyi ret etme gibi sorunlar da eşlik etmesin.  İnek sütü alan bebekler ya da formül mama ile beslenen bebeklerde kabızlık görülme olasılığı daha fazladır. Annenin beslenmesinin, süt yoluyla çocuktaki kabızlığa bir etkisi yoktur. Bu durumda anne bebeğine fitil vermeden önce mutlaka doktoruna danışmalıdır.  

    

   Tedavide yaklaşım nedir? 

   Bebeğinizin dışkıyla dolu olan bağırsakları, boşalması gerekiyor. Doktorunuz bu durumda  bebeğiniz için bazı ilaçlar verebilir.  Dışkı çok ileri boyutta barsak içinde kaldıysa lavman gerekebilir.  Genelde tüp şeklinde olan bu sıvılar kayganlaştırıcı ve uyarıcı niteliği taşırlar.  Bazı şuruplar ise dışkının sulu kalmasını sağlar.  Bunların uzun süreyle, kullanımları söz konusu olabilir. Dışkılama esnasında olası ağrının giderilmesi genelde iki şekilde ele alınır.  Birincisi a**l bölgeye doğrudan uyuşturucu özellikli kremlerin sürülmesidir.  Bu şekilde dışkılama esnasında a**l mukoza uyuştuğundan bebeğin ağrı hissetme olasılığı azaltılmaktadır ve dolayısıyla bir sonraki sefere daha korkusuz bir şekilde boşaltım gerçekleşecektir.  İkincisi ise gaitanın yumuşak olmasıdır.  Böylece gaitanın çeşitli şuruplarla yumuşatılmasıyla anüs çevresi daha az acıyacak ve bebeğin acı çekme korkusunu yenmesinde faydalı olacaktır. 

    

   Kabızlık problemi olan 6 ay üstündeki bebeğiniz nasıl beslenmeli? 

   Günlük tüketilen sıvı miktarı artırılmalıdır ancak tek başına sadece bunu uygulamak etkili değildir.  Diyet lifi ile sıvı miktarı orantılı olmalıdır.  Her 60 ml sıvı için 1 gram lif şeklinde ayarlanmalıdır.  Yapılan çalışmalarda besinlerden alınan sıvının, içeceklerden alınan sıvıya göre, dışkı kıvamı ve sıklığı üzerine daha etkili olduğu saptanmıştır.  İkinci adımda, fiziksel aktivitenin artırılması, barsak hareketlerini de artırır ve dışkının barsak cidarında ilerlemesini kolaylaştırır.  Yürümeye başlamış süt çocuklarında hareketin arttırılması faydalı olabilir.  Ancak bu da tek başına etkili değildir.  Diğer değişikliklerle birlikte kombine edilmelidir.Üçüncü adımda, barsaktan vücuda geçebilen ve geçemeyen karbonhidrat tüketiminin artırılmasıdır.  Bu tür karbonhidrat tüketimi özellikle bir yaş altındaki bebekler için faydalıdır. Özellikle taze elma, erik ve armut suyu gibi meyve suları bebeklerde kabızlık durumunda etkilidir. 

    

   Diyet lifinin artırılması küçük çocuklarda ve bebeklerde kilo kaybına neden olabiliyor. Bu konuda nelere dikkat edilmesi gerekiyor? 

   Diyet lifinin artırılması çocuklarda kilo kaybına neden olabilir.  Çünkü lifli besinler genellikle az ya da orta düzeyde kalori içerirler.  Örneğin tahıllarda 4 gram lif sağlayan miktar ortalama 90 kaloridir, kuru baklagillerde 5 gram lif sağlayan miktar 95 kaloridir.  Et, süt ve yağda ise lif yoktur.  Dolayısıyla eğer çocuk kabız diye lif içermeyen besinler kaldırılıp sadece lifli besinler diyette artırılırsa çocukta büyüme ve gelişme süreci olumsuz yönde etkilenir.  Bu sebeple öncelikle çocuğun, temel besin maddelerini normal düzeyde tüketmesi sağlandıktan sonra tedavi için gerekli eklemeler yapılmalıdır. 

    

   Doktorunuza ne zaman başvurmalısınız?

   • Üç haftayı aşan kabızlık süresi varsa,
   • Dışkılama için normal ıkınma yeterli gelmiyorsa,
   • Anüs çevresinde küçük ağrılı çatlaklar varsa,
   • Hemoroid (basur) gelişirse doktorunuza mutlaka başvurmalısınız.
 2. ilk anne diyor ki:

  Merhabalar benim oğlum prematüre olarak doğdu suan 7 aylık düzeltilmişi 4 aylık kabiz değil ama kakasini yapmakta çok zorlanıyor bazen çok rahat yapıyor.ek gıdaya henüz tam geçmedik ama ben ara ara su çok nadir rezene çayı veriyorum çok çok nadirde elma suyu veriyorum bir yada iki çay kaşığı….kakasina çok zorlandığı zaman poposuna kulak çöpü ile zeytinyağlı masaj ve ayaklarına masaj yapıyorum buna rağmen bazen çok zorlanıyor ne yapabilirim?çok bağırarak ağlıyor dayanamıyorum lütfen yardım edin :(

 3. ŞEHİRLİOĞLU diyor ki:

  Bebeğim 15 aylık 5.ayında ek besine geçtikten sonra kaka problemimiz başladı.10 aydır sıkıntı yaşıyoruz çok cidda boyutta 5,6,7 günü buluyor doktor ilaç tedavisi verdi 1 aylık fakat ay bitmek üzere düzene giremedik.ayrıca bundan dolayı çok ciddi yeme problemide oluştu.yaptığı zaman 2,3 gün çok güzel besleniyor.3 günün sonunda yapamadımı yemeğide kesiyor ne yapabilirim?lütfen yardımcı olun.teşekkür ederim.

 4. kader diyor ki:

  peki gunde n ekadar verebilirim acaba

 5. kader diyor ki:

  evt aptamil ha veriyorum emzirmiyorum

 6. kader diyor ki:

  sevgili doktor.. bebegim 2 aylim ama kakasini yapamiyor anca benim yardimimla bu durumda ne yapmaliyim acaba yardimci olurmusunuz

 7. selma diyor ki:

  bebegim 4 ayını bitirdi 1 gün de 3 sefer kaka yapıyor bu normal mi ne yapmam lazım

 8. gttemur diyor ki:

  benim bebeğim 4 aylık ve kabız olmadığı halde en az bir hafta kakasını yapamıyor.Bu sorunu nasıl halledebilirim tavsiye edeceğiniz şeyler nelerdir? bir de bu sorun ortalama olarak ne zamana kadar sürer?

 9. lolita diyor ki:

  bbegım 7 gunluk anne sütü içiyor içerken hemen kakasını kapıyor sutum yaramıyomu acaba

 10. hatice diyor ki:

  bebegim 1 aylık ilk günlerde kakasını düzenli yapıyordu şimdi ise yapamıyor sancısı var bunun için ne yapaliriz

 11. bebek 777 diyor ki:

  15 aylık bir bebeğim var kilo 9.8 boy 78 ve günde 4-5 kez kaka yaptığı oluyor çölyak hastalığından şüphelenmemiz gerekir mi

 12. tgb diyor ki:

  doktorun önerdiği şekilde. vitaminimiz acd3 günde 10 damla, gaz damlamız metsil gunde 2 kere 5 er damla ama 1 haftadır gaz damlasını vermiyorum

 13. tgb diyor ki:

  peki bu durum d vitamini veya gaz damlasından dolayı olur mu?

 14. tgb diyor ki:

  doktorum, bebeğimiz 35 günlük sadece anne sütü alıyor. ve kakası kabız değil gayet sıvı ve yapma esnasında da ağrı çekiyor gibi görünmüyor. ama 5. günden sonra huysuz oluyor çok.yani 7 8 günde bir kaka yapma normal mi . ağrısı olunca bebeğin ayaklarına ılık su koyuyoruz bir zararı olur mu

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva