bel ağrısı

iyi günler benim sıkıntım sağ kalçamın üstünden başlayarak bacak ve kasık bölgesine doğru uzanan zamzn zaman şiddetlenen bir ağrı çekiyorum.aynı zamanda karın bölgesinde de ara sıra ağrı oluyor.Cevap yazarsanız sevinirim tşk

One thought on “bel ağrısı

 1. Bel ağrısı, kas-iskelet sisteminde fonksiyon bozukluğu yaratan oldukça sık karşılaştığımız bir sorundur. Çalışan kesimi ileri derecede etkilediğinden, gelişmiş ülkelerde ve dünyada ücret, iş gücü kaybı ve tedavi maliyeti gittikçe artan bir problem olarak karşımıza çıktığı için önemi büyüktür.

  Bel ağrısının sınıflaması, semptomların süresi (Geçici, akut, tekrarlayan, kronik), patolojisi (disk protrüzyonu, osteoporoz, spondilit vb.) ve klinik bulgulara (faset eklem, sakroiliak eklem, myofasial vb.) göre yapılır.

  Altta yatan sebepler arasında disk hernisi (bel fıtığı), faset eklemler, sakroiliak eklemler, spinal sinir kökleri, bağlar, kaslar, iç organlar ve diğer non-spinal nedenlerden kaynaklanan ağrılar vardır.

  Tüm dünyada nüfusun % 60-90’ı yaşamlarının bir döneminde bel ağrısından yakınmaktadır. Bel ağrısı yakınması olan kişilerin % 40-50’si ilk l hafta içinde, % 90’ı ise 6-12 hafta içinde iyileşmektedir.

  Buna karşın akut atak geçirenlerin % 38’inin bir yıl içinde ikinci bir atak, kronik bel ağrısı olanların %81 ’inin bir yıl içinde tekrar başka bir akut atak geçirdiği bildirilmiştir.
  Amerika Birleşik Devletleri’nde 5 milyon yetişkinin bel ağrısından dolayı sakat olduğu ve yıllık iş günü ve iş gücü kaybı, tanı, tedavi ve tazminat harcamalarının 16-20 milyar dolar olduğu bildirilmektedir.

  Türkiye’de de hastanelerin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniklerine başvuran ve yatarak tedavi gören hastaların büyük çoğunluğunu bel ve/veya bacak ağrısı olan hastalar oluşturmaktadır.
  Bel ağrısı gelişiminde mesleki risk faktörleri çok önemli rol oynamaktadır.
  Aşırı fiziksel aktivite ve ağır kaldırmayı gerektiren, öne eğilerek ve vücudu vibrasyona maruz bırakan meslek gruplarında bel ağrısı görülme sıklığı daha fazladır. Ağır sanayi işçileri, otobüs ve kamyon şoförleri, sağlık personeli içinde özellikle hemşireler bel ağrısının sık görüldüğü meslek gruplarıdır. Boy uzunluğu, fazla kilolar, gövde kaslarının güçsüz olması, psikososyal problemler, sigara içimi, işinden memnun olmama ve bazı spor aktiviteleri de bel ağrısı için sayılabilecek diğer önemli risk faktörleridir. Jimnastik, futbol, halter, güreş ve kürek çekme bel ağrısının en sık görüldüğü spor dallarıdır.

  Bel Ağrılarının Nedenlerine gelince…..

  •Doğumsal anomaliler (spina bifida, sakralizasyon-lumbalizasyon vb.)
  •Travmalar (omur kırıkları, bel fitığı vb.)
  •Dejeneratif, halk arasında kireçlenme olarak bilinen durumlar
  •İnflamatuar hastalıklar ( Ankilozan spondilit, romatoid artrit vb.)
  •Metabolik ve Endokrin sebepler (Osteopeni- osteoporoz, gut vb.)
  •Tümörler
  •Enfeksiyonlar ( Brusella, tüberküloz, mantar enfeksiyonları vb.)
  •Yumuşak dokulardan kaynaklanan ağrılar (incinmeler, postür bozuklukları, fibromiyalji vb.)
  •Yansıyan ağrılar (duodenum ülseri, pankreatit, kolesistit, üriner sistem taş hastalığı, prostat, mesane ya da kadınlarda rahimden kaynaklanan problemler )

  Bel ağrısı ile başvuran hastanın tanısında, öncelikle özenle alınmış kapsamlı bir öykü ve ardından yapılacak iyi bir fizik muayene son derece önemlidir.

  EMG (sinir iletim çalışmaları), konvansiyonel radyografiler, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, sintigrafi tanıda yardımcı olabilen tetkiklerdir. Ayrıntılı bir öykü ve iyi bir fizik muayene sonucunda hasta için en uygun olan tetkik titizlikle seçilmelidir.

  Özellikle enfeksiyon ya da inflamasyon şüphesinde kan ve idrar analizleri de yapılabilir.

  Bel ağrılı hastaların tedavisindeki ana hedef bu hastaları normal yaşamlarına döndürmektir. Akut bel ağrılı hastaların tedavisinde yatak istirahati semptomların gerilemesinde önemli bir yer tutar. Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar, analjezikler, kas gevşeticiler ve antidepresanlar hem akut hem kronik bel ağrılı hastaların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Soğuk, yüzeyel ve derin ısı, TENS, masaj gibi çeşitli fizik tedavi yöntemleri altta yatan fiziksel bozukluğu değiştirmeksizin ağrı ve kas spazmını azaltarak daha erken mobilizasyona yardımcı olurlar.
  Lokal enjeksiyonlar, manipülasyon, korse ve breysler hastaya özgün olarak seçilebilecek tedavi modaliteleridir. Temel amacı hastayı bel sorunlarıyla baş etme yeteneklerini geliştirmek üzere eğitmek olan bel okulu programlan, tüm dünyada her geçen gün artan öneme sahiptir.

  Bel ağrılı hastaların tedavisinde yer alan en önemli unsurlardan birisi de hastaya ve altta yatan hastalığa göre hekim tarafindan belirlenen egzersiz programıdır. Düzenli ve bilinçli yapılan egzersiz ağnyı azaltır, zayıf kasları güçlendirir, fiziksel kondisyonu ve postürü iyileştirir, mobiliteyi arttırır.

  benim size önerim ; iyi bir merkezde uygun bir süre içerisinde yoğun ve kaliteli bir fizik tedavi görmeniz olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.