Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > bel ağrısı ve yataktan kalkar kalkmaz ağrı Hastalığı ve Tedavisi

bel ağrısı ve yataktan kalkar kalkmaz ağrı

Soru :

sn.doktorum gece yattığım zaman belim cok ağrıyor özellikle sabah kalktığım da sankı hıç bel ağrısında hiç uyumamış gıbıyım kalktığım zaman belim cok ayrıyor batma falan yapmıyor sadece ağrı var şimdiden vereceğınız cevaba teşekür ederim

Aranan Kelimeler:

Etiketler: , , , ,

08 Mart 2010

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“bel ağrısı ve yataktan kalkar kalkmaz ağrı” için 18 Yorum

 1. Turgay diyor ki:

  hocam.. benim sorunum gün içerisinde hiç bir ağrım olmamasına rağmen, uyuduğumda(yüzükoyun oyurum) sabahları bel ağrısı ile uyanıyorum. sonra oturarak uyuyorum. yada hareket ettiğimde o ağrı kalmıyor. benim maksimum uyuma sürem 4-5 saat. bu süreden sonra ağrı beni uyandırıyor. yatağımı değiştirdim visko yatak aldım değişen bişey olmadı, Romatizma doktoruna gittim testler yapıldı fakat sonuçları gösteremeden romatizma doktoru tayin oldu gitti.. bende fizyo terapistlere gösterdim.. onlarda filmlerde bişey yok dediler. ilaçlarını kullan dediler salladılar. benim sorunun halen devam ediyor. kas gevşetici kullanıyorum.. Bel fıtığı şüphesi de yokmuş öyle söylediler…yardımınıza şimdiden teşekkürler..

 2. Sümeyye diyor ki:

  MERHABALAR. 3 SENEDİR BEL FITIĞIM VAR L4 L5 DE. ŞUAN 19 YAŞINDAYIM. İLK BAŞLARDA ÇOK KÖTÜYDÜM AĞRI BACAĞIMA VE TÜM VÜCUDUMA VURUYORDU. BÜTÜN DOKTORLAR AMELİYAT DEDİ YAŞIM KÜÇÜK OLDUĞU İÇİN YAPTIRMAMIŞTIK. (16 YAŞINDAYKEN) SONRA HAYAT BOYUNCA BİR KERE YAPILAN BİR İĞNE OLDUM 10 GÜN HİÇ KALKMADAN YATTIM LAVABO DIŞINDA. O İĞNEDEN SONRA BİRAZ DAHA AĞRILARIM AZALDI. ÇOK AĞRIMIYORDU ARTIK. 1 BUÇUK SENEDİR ESKİ HALİME GÖRE İYİYDİM BUGÜN SABAH KALKTIĞIM BÜTÜN SIRTIM BACAKLARIM AĞRIYORDU. SİZCE BEL FITIĞIM KENDİNİ YENİDEN Mİ GÖSTERMEYE BAŞLIYOR? FİZİK TEDAVİDE GÖRMÜŞTÜM 16 YAŞIMDAYKEN DAHADA ARTTIRMIŞTI AĞRILARIMI. GİTMEDİĞİM DOKTOR KALMAMIŞTI. 2 SENEDİR GİTMİYORUM DOKTORA YENİDEN GİTMEM GEREKİYOR MU BU DURUMDA? YOKSA ÖNEMLİ BİRŞEY DEĞİL Mİ? BENİ DETAYLICA BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

 3. Kubat diyor ki:

  Merhabalar son 2-3 haftadır her kalktığımda belimde bir ağrı oluyor ve 15-20 Dakika’ya geçiyor sizce sebebi ne olabilir?

 4. tarık ger diyor ki:

  Sabahları kalkarken bel ağrısı dayanılmaz oluyor . daha önce belimle ilgili fizik tedavi aldım yüzmeye gittiğimde bu sorunum kalmamıştı.Ama tekrar başladı.Yatağımı pamuklu yaptım gene devam ediyor sert yer denedim gene aynı ağrıyla uyanıyorum . yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

 5. hasan diyor ki:

  sayın hocam bend belimden rahatsızım,sabahları kalktığımda belim çok ağrıyor bi ara yine olmustu sonra kendi kendine gecti ama son bir haftadır yine agrımaya basladı hiç doktora falan gitmedim gece hiç agrısı olmuyo sadece sabah 6 ile 7 arasında oluyo gün içindede ağrı olmuyo yataktan desem ondan diil her türlü yatağı denedim acaba neden olabilir ilginiz için şimdiden teşekür ederim..

  • hatice diyor ki:

   yataktan kalktığımda belim ağrıyor gün içinde ağrımıyor daha önce belim ile ilgili bir rahatsızlığım olmadı sağ tarafıma yatsam kalkınca sağ tarafım ağrıyor sol tarafıma yatsam sol tarafım ağrıyor doktora gitmedim nedeni ne olabilir cevabınız için teşekkürler

 6. gülay diyor ki:

  belimin üstüne doğru 1 yıldır agrı var yatakyan agrıyla kalkıyorum 3 4 saatlık uyku ancak uyyabılıyorum sol tarafımda baslyaıp sonra saglı sollu agrı oluyor gunduz bısey yok yatınca oluyor emarda bişey gözükmedi yardımcı olabılırmısınız nedır bu ve hangı dr.a gıtmelıyım fizikmi beyın cerrahimi ….şimdiden tesekkurler

 7. zeynep diyor ki:

  merhaba ben zeynep bnm tek sorunum bel agrılarım bnm devamlı deıl sabaah 6 ve yedı gıbı baslıoyor ve yataktan mutsuz bır sekılde kalkıorum ama bn uc kere kurtaj oldum ılk kurtajım sonrasında bu agrılar basladı gun ıcınde yok agrılar sadece sabah kaljtıgımda dedıgım gıbı bırde ben anksıyete bozuklugu yasıyorum ve asırı derece deprayon gecırdım bırde ok sınırlı ınsanım kafaya cok takarım bundan dolayıda oluyo olabılırmı yanı psıkolojıkmıdır ve bu agrılar psıkolojımı cok etkılıyor lutfen bana yardımcı olun

 8. erkan diyor ki:

  merhaba öncelikle yardımcı olacağınız için teşekkür ederim. benim hiç bel sıkıntım ve ağrım olmadı yaşım 31 ama 2 haftadır sabahları uyanmak üzereyken belimin ağrıdığını bazen ilk kalktığımda bazande kalkıp yürüdümde geçtiğini fark ediyorum ama gün içinde hiç bir ağrı hissetmiyorum bunun neden ve nasıl bir tedavi olmam gerektiğini öğrenebilirmiyim?

 9. osman diyor ki:

  HAYIR MUYENE OLMADIM.FAKAT BUNDAN YAKLAŞIK 6-7 SENE EVVEL MUAYENE OLDUĞUMDA FITIK BAŞLANGICI VAR DEDİLER AMA NE BACAĞIMDA BİR UYUŞMA NEDE GÜN İÇERİSİNDE O GECE HİSSETTİĞİM AĞRI YOK BU SORUN NE OLABİLİR?

  • Deva diyor ki:

   sevgili osman size tavsiyem muayene olmanız ve mr çektirmeniz böylece sorunun kaynağını net olarak görebiliriz

 10. osman diyor ki:

  merhabalar. ben yaklaşık 2 senedir çözemediğim bir ağrıyla yaşıyorum bana yardımcı olursanız size minnettar olurum. şikayetim ayakyayken hiçbirşeyim yok fakat gece uyuduğumda 3 veye 4 saatlik bir uykuan sonra ağrı beni uyandırıyor, ağrıyan yer ise belden yukarıya doğru dağınık bir ağrı ve ben oturararak uyuyorum ancak bu şekilde biraz rahatlıyorum. bu problemi yaklaşık iki yıldır çekiyorum. inanın uykumu hiç bir zaman alamıyorum. lütfen yardım ederseniz çok sevinirim. yaşım 38..

 11. Doktor Deva diyor ki:

  Böyle sebebi bilinemyen bel ağrıları için daha önce yayınlanmış bir makaleyi sizinle paylaşmak isterim.Ama bu şikayetler dayanılmaz bir hal almadan bunun sebeplerini anlamak gerekiyor Yazının tamamını okumanı tavsiye ederim sizin sorununuz bir romatizmal başlangıç olabilir

  Toplumda her 100 kişiden 80’i hayatının bir döneminde bel ağrısından yakınır. Bel ağrısı olan hastaların % 70-85′i 6 hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Bel ağrısı; kas spazmı, bel kayması, kireçlenme, romatizma, kemik erimesi, omurlarda

  kırık ve bel fıtığı gibi çeşitli nedenlerden oluşabilir.

  Bel ağrılarının ancak % 2’si bel fıtığıdır. Gerçek bel fıtıklarının ancak % 15’i cerrahi tedavi gerektirir. Belinizi en iyi SİZ, kendiniz koruyabilir ve ağrıdan uzak tutabilirsiniz. Bu yolda sadece DOKTORUNUZ size yardımcı olabilir.

  Tedavide başarıya giden yol doğru teşhisten geçer. Bunun için bel ağrısı bulunan hasta da ilgili uzman hekime müracaat etmelidir. Hekim hastanın şikayetlerini dinleyecek, muayenesini yapacak ve hastalığıyla ilgili tüm tetkik ve tahlilleri isteyecektir. Neticede teşhis netleşecek ve ondan sonra tedaviye geçilecektir.

  Bel oldukça kompleks bir anatomik yapıya sahiptir ve bel ağrısı yapabilecek pek çok neden vardır. Travma, bel ağrısı ve/veya bacak ağrısına yol açan önemli sebeplerdendir. Travmanın şiddetine göre zedelenme yüzeyel dokularda kalabileceği gibi derine, omur kemikleri ve sinir elemanlarına kadar da ilerleyebilir. Bunların çoğu zorlanma, burkulma ve incinme tarzında hafif travmalar veya aşırı egzersize bağlı ağrılar olup şikâyetler ilaç ve istirahat tedavisi ile genelde bir hafta içinde geçer. Ancak omur kemiklerinde kırık ve/veya kaymaya yol açan daha ciddi travmaların tedavisi doğal olarak farklıdır.

  Doğuştan gelen birtakım yapısal bozukluklar ve omurgadaki şekil bozuklukları da benzer şikâyetlere yol açabilir. Bunların bir kısmı ciltte belirti verirken diğer bir kısmında dışarıdan bakınca herhangi bir anormallik gözlenmez. Muayenenin tamamen normal olabildiği bu tip vakalarda teşhis görüntüleme yöntemleriyle konur.

  Omurgadaki dejeneratif değişiklikler genellikle yaşlanmaya bağlı ortaya çıkarken bazı kişilerde meslek ve genetik yapı da önemli rol oynar. Yaşlanma sonucu disk ve bağlarda oluşan aşınma, yırtılma, deformasyon bel ağrısı yapabilir.

  Hastanın şişman olması dezavantajdır. Bazen eklemlerin kalınlaşması, kireçlenme ve diskin dejenerasyonu ilerleyerek sinir elemanlarının geçtiği kanal ve delikleri daraltır. Bu da ciddi şikâyetlere neden olabilir.

  Halkımızın “bel kayması” dediği spondilolistezis bel ağrısı ve bacak ağrısına yol açabilir

  Bel Ağrısının Nedenleri

  Omurga Kanalında Daralma (Darkanal-Omurga Stenozu):

  Omurilik ve sinirlerinin geçtiği kanalların daralması, sinirleri sıkıştırması ile oluşur.

  İleri yaşlarda özellikle belli bir mesafe yüründüğünde bacaklarda ağrı, uyuşma ve topallama ile kendini gösterir.

  Omurlarda Kayma (Spondilolistezis) ve Biçim Bozuklukları:

  Bel omurlarının birbirlerinin üzerinden kaymasıyla karakterize “Spondilolistezis” de bel ağrısı sebebidir. Hareketle ağrı artar.

  Ayrıca beldeki eğrilikler (skolyoz), düzleşmeler (lordoz), beldeki açıklıklar (spina bifida), fazla veya eksik bel omuru (lumbalizasyon- sakralizasyon) bel ağrısı nedeni olabilir.

  Gerilim, Stres, Sigara:

  Bel ağrısını arttıran ve kronikleştiren en önemli sebeptir.Ekonomik, sosyal ve psikolojik sorunlarınız bel ağrısını attırır.

  Gülmek, çalışmak, sosyal uğraşılar ve hayata bağlılık bel ağrısına karşı en önemli silahımızdır.

  Sigara içenlerde bel bölgesine giden damarlarda tıkanıklıklar oluştuğundan diskte harabiyet daha hızlı, kemikte iyileşme daha geç olur.

  Fazla Kilo:

  Belimizin taşıdığı yük miktarını artırdığı için sakıncalıdır.

  Kireçlenme-Osteoartirit:

  Yaşın ilerlemesi ile kemik yapıda, bağlarda ve disklerde yıpranma başlar.

  Kemik kalsiyum içeriğini kaybeder ve daha kolay kırılır.

  Bunu engellemek için vücut doğal tepkisi olarak bu yıpranmış dokuları

  kireçlendirir ve buraları hareketsiz kılmak ister.

  Oluşan yeni kemikçikler,

  taşlaşmış bağlar ve daralmış disk mesafeleri sinirlere bası yaparak sırt,

  bel, bacak ve genel vücut ağrısına sebep olabilir.

  Osteoporoz, Kemik Erimesi:

  Osteoporoz temel olarak kadın hastalığıdır.Kemiklerde kofluğa ve yumuşamaya yol açarak kolay kırılmaya ve dolayısıyla ağrıya sebebiyet verir.

  Beslenmede kalsiyum ve D vitamini eksikliği, hareketsiz yaşam, erken menopoz, aşırı alkol tüketimi, sigara, kortikosteroidler osteoporoz riskini arttırır.

  Romatizma:

  Vücudun bağışıklık sisteminin kendi öz hücrelerine savaş açması sonucu gelişir. Omurgadaki normal kemik ve kıkırdak dokuları hasara uğrar.

  Romatoid Artrit, Ankilozan Spondilit gibi hastalıklar eklemlerde ağrı ve şişmeye sebebiyet verir ve günlük hareketi kısıtlar.

  Sabahları görülen eklem sertliği ve tutulmalar romatizmal hastalıklar için uyarıcıdır.

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva