Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa     Doktora Sor     Kadınlara Özel
Bel Fıtığı Patlamış Neden Olur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Bel Fıtığı Patlamış

Soru :

Hocam öncelikle işlerinizde kolaylıklar.. şu şekilde Mart 2009 tarihli bir mr sonucum var..:
L5-S1 disk aralığı daralmıştır. Alt lomber düzey disklerinde hidrasyon kaybına bağlı sinyal değişiklikleri izlenmiştir.L3-4 diskinde diffüz annüler taşma, sol paramedian lokalizasyonda posterior protrüzyon ve lokalizasyonda annüler yırtık ile uyumlu sinyal değişikliği izlenmiştir. Tekal kese basılanmaktadır. Bilateral nöral foramenler açıktır.L4-5 diskinde diffüz annüler taşma ve santral – sağ paramedian lokalizasyonda posterior disk herniasyonu ile uyumlu görünüm izlenmiştir. Bu düzeyde spinal dar kanal görünümü mevcuttur. Bilateral nöral foramenler minimal daralmıştır. L5-S1 diskinde diffüz annüler taşma, santral posterior protrüzyon ve lokalizasyonda annüler yırtık ile uyumlu sinyal değişikliği izlenmiştir. Anterior epidural yağ mesafesi obliteredir. Tekal keseye belirgin bası saptanmamıştır. Bilateral nöral foramenler açıktır..

Fıtık patlaması dedi doktor. Fizik tedavi ve dinlenme iyi geliyor. Dikkat etmediğim zaman sağa doğru yamuklaşıyorum, eğiliyorum. Hayatımı çok kısıtlamış durumda. Fizik tedavi doktorları ameliyat önermiyor (henüz beyin cerrahine gitmedim.) ve böyle yaşayabileceğimi söylüyor, ancak ben 26 yaşında bir bayanım ve hayatımın hiçbir konforu kalmadı. Evet pek ağrım olmuyor ama 15 aylık oğlumun bakımını ve evdeki işlerimi yapamıyorum. Bana ameliyat önerir misiniz? 2. sorum da ameliyat sonrası normal yaşantıma devam edebilecek miyim, yoksa yine dikkat etmem mi gerekecek.. 3. sorum da bir hamilelik daha geçirebilir miyim?

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

05 Ekim 2009

“Bel Fıtığı Patlamış” için 31 Yorum

 1. bayraktar diyor ki:

  hocam benim belimde fıtık patlamış ameliyat dendi patlamış fıtığın ameliyatsız tedavisi mümkünmü bana ne önerirsiniz

 2. elvan diyor ki:

  Merhaba Hocam
  Size sorum annemin bel fıtığı patladı bir ay önce, doktor acil amelyat dedi aksi halde felç riskinin bulunduğunu da söyledi. Ancak çevremizdeki bir cok kisi amelyata gerek kalmadan sülük tedavisi ile bu sorunun çozulecegini soyledi. Bunun uzerine bizde bu tedaviyi uyguladik ancak annem ilk hafta agrilarinin hafifledigini soyledi’ ama suan durum ayni ağrıları var ve degisen bisey yok ne yapmaliyiz hastaneye gitmemiz dogru olurmu mr cekmek istiyoruz ancak suluk tedavisi oldugu icin mr yada amelyat zarar verirmi cok zor durumdayiz lutfen yardimci olun ..acil cevap bekliyoruz cok tesekkurler..

 3. cgdm diyor ki:

  mrh.benim belimdeki fıtıgm patlamıs ve sinirlere baskı yapıyormus gittiğim tum doktorlar acilen ameliyat olmam gerektiğini yoksa sağ bacagımda ciddi bir güc kaybı olacagını söyluyorlar diğer fıtıgımda orta dereceli ve patlamak uzereymis ne yapmalıyım ameliyat olursam yada olmassa tehlikelere varmı?tesekkür ederim

 4. sibel diyor ki:

  mrh hocam

  yaklaşık 1 ay önce baldır kısmımda bi ağrı ve kasılma başladı doktora gittim siyatik denildi fakat ağrılarım geçmedi daha sonra beyin cerrahisine gittim mr çektirdim fıtığımın patlamış olduğunu ve ameliyat olmam gerektiğini söylediler şu an kullandığım ilaçlarla kasılmalar geçti sadece yol yürüdüğüm zaman ağrım oluyo bana bu konudayardımcı olursanız sevinirim.bunun adı gerçekten fıtık patlamasımı yoksa yırtılma mı denilmektedir.ameliyatsız çözümü var mıdır.

 5. raif diyor ki:

  merhaba hocam kürek arasındaki omurilğimde tek noktada bir ağrı var yanı sıra sırtımda belime kadarda yayılan bir ağrı var gündüzleri ağrı yok oluyor gece dayanılmaz bır ağrıyla uyanıyorum bel fıtığı belitilerine hiç benzemiyor boynumda bir ağrıda yok hocam SAYGILAR

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz