beyinde çınlama

55 yasindayim 2 gun once basimda beyinden gelen surekli bir cinlama basladi ve bugun 3.cu gundur devam etmektedir bas agirim yok ve baska herhangi bir rahatsizligim yok ama bu cinlama durmadan devam ediyor isitme seviyem normal bu konuda tavsiyelerinizi rica ederim
saygilarimla

Sorunuzun Cevabı

Çınlama oldukça yaygın olarak görülmektedir. Aralıklı veya daimi, hafif ya da çok şiddetli, kaba tonlarda veya yüksek frekanslarda (tiz) olabileceği gibi subjektif (Sadece hasta tarafından işitilir), ya da objektif (çevre tarafından da işitilir) olabilir. Çınlama bir hastalık olarak algılanmamalıdır, sadece bir belirtidir (ağrı gibi). İşitme sinirinin görevi sesi iletmek olduğundan bir nedenle uyarıldığında beyin bu uyarıyı ses olarak algılar. Bu durum herhangi bir duyu siniri için de geçerlidir. Birisi derinizi çimdiklerse, uyarılan sinir ağrı duyusunu ilettiği için canınız yanar. Çınlamaya işitme kaybı eşlik edebilir veya etmeyebilir.

İşitme mekanizması
Çınlamaya yol açan olası nedenleri kavrayabilmek için işitme mekanizmasını bilmek lazımdır. Bu mekanizma 5 ana bölümden oluşur. Dış kulak, orta kulak, iç kulak, işitme yolları (sinir) ve beyin.

Objektif çınlama (Tinnitus)
Çınlamaların büyük bölümü sadece hastanın kendisi tarafından duyulur: Buna “subjektif çınlama” adı verilir. Hem hasta hem de çevredekiler tarafından duyulan çınlama “objektif çınlama” olarak isimlendirilir. Çınlamanın daha az görülen şeklidir. Objektif çınlama orta kulak veya östaki tüpündeki kas spazmlarına veya kulağı çevreleyen kan damarlarındaki anormalliklere bağlı olabilir.

Muskuler (kaslara ait) çınlama
Çınlama orta kulak kemikçiklerine yapışan iki kastan birinin veya östaki borusuna bağlanan kaslardan birinin spazmına bağlı olabilir. Orta kulakta iki adet kas bulunur: Stapes kemikçiğine yapışan kas (stapes kası) ve malleus kemikçiğine yapışan (tenson timpani) kas. Bu kaslar normalde yküsek seslerde veya irkilme durumunda kasılırlar.

Bununla birlikte bu kaslardan biri veya her ikisi belirgin bir sebep olmaksızın belirli aralıklarla ritmik olarak kasılmaya başlayabilirler. Bu kaslar orta kulaktaki işitme kemikçiklerine bağlandıklarından kasılmaları kulakta tekrarlayıcı seslere neden olur. Bu tıkırtılar can sıkmasına karşın bir tedavi gerektirmeksizin kendiliğinden azalırlar. Kas spazmı devam ederse, ilaç tedavisi (kas gevşeticiler) veya ameliyat (spastik kasın kesilmesi) gerekebilir. Östaki borusuna yapışan kaslardan birinin spazmına bağlı ortaya çıkan muskuler çınlama pek sık değildir. Fakat, kulakta ritmik takırtılara neden olabilirler. Bu duruma “palatal myoclonus” adı verilir ve genellikle kas gevşeticilere cevap verir.

Damarsal çınlama (vaskuler tinnitus)
Orta ve iç kulağa çok yakın komşulukta 2 büyük damar mevcuttur: Juguler ven ve karotid arter. Bunlar beyni besleyen iki majör damardır. Kalp atımlarının veya bu damarlarda dolaşan kanın sesinin duyulması olağan değildir. Ateşli hallerde, orta kulak enfeksiyonlarında veya ağır egzersiz sonrası bu durum görülebilir. Dolaşımdaki hızlanış geçicidir ve genellikle egzersiz ve ateş düşürüldüğünde azalır. Çevreden bu sesler duyulmaz. Bazen kan akımından doğan bu ses çevreden de duyulabilir. Bu durum, damar duvarının kalınlaşmasına (yaşlılarda normaldir); damarların daralmasına veya damar duvarında anormal gelişimlere bağlı olabilir. Bu nadir durumlarda tanı ve tedavi için ileri tetkik gerekebilir.

Dış kulak çınlaması
Dış kulak yolunun “wax” kulak kiri, yabancı cisim veya şişme sonucu tıkanması işitmede azalmaya veya kulak zarına baskıya yol açabilir. Bu durum sıklıkla pulsatil (nabızlı) tip çınlamaya yol açar.

Orta kulak çınlaması
Orta kulak rahatsızlıkları alerji, enfeksiyon, yaralanma, nedbe dokusu veya orta kulak kemikçiklerinin hareketliliğinin azalmasına bağlı oluşabilir. Bu rahatsızlıklar sıklıkla işitme kaybı ile sonuçlanır ve çınlamaya yol açabilirler. Fakat işitme kaybının derecesi ile çınlamanın şiddeti arasında bir paralellik bulunmaz.

İç kulak çınlaması
İç kulak kompartımanındaki sıvıda basınç değişikliğine yol açan herhangi bir durum çınlamaya yol açabilir. Bu enfeksiyon, alerji veya dolaşım bozukluklara bağlı olabilir (sadece sıvıda değil, aynı zamanda iç kulağa örten zarda da değişikliğe yol açarlar). Sinir yolları çınlaması
Sinir yolları işitme mekanizmasının en hassas yapılarıdır. Sıvı dalgalarını sinir uyarılarına çeviren küçük saçlı hücreler gözde ışık dalgalarını sinirsel uyarılara çeviren retina hücrelerine eşdeğerdirler. Bu hassas hücrelerde en ufak bir ödem veya parazit, fonksiyon ve uyarılmada azalmaya yol açar. Bu durum birçok nedenle ortaya çıkabilir. Enfeksiyon, alerjik ödem, sistemik hastalıklar (Akut veya kronik), toksik etkiler, ani patlama sesine maruz kalma veya duyarlı kişilerin uzun süre yüksek sese maruz kalması, hastanın duyarlı olabileceği belirli ilaçlar ve kan akımı ile beslenmeyi değiştirebilecek hassas değişiklikler.

Basınç değişiklikleri sinirin beyine giderken geçtiği kemik tünelde içte ve dışta ödeme (şişmeye) yol açabilir. Bu durumlarda bazen tek taraflı çınlama ortaya çıkar ve kemik tüneli genişleyemediğinden aynı tünelden geçen denge ve yüz siniri de baskı altında kalarak işitme siniri gibi zarar görür.

İşitme yollarının herhangi bir yerinde küçük damarların yırtılması veya spazmı basınç ve dolaşımda bozukluğa yol açar. Neticede işitme kaybı olup olmaksızın ani çınlama ortaya çıkabilir. Pıhtı ufak ise az veya kalıcı değişiklik olmaksızın emilebilir. Bu durum basınç fenomeni gibi sadece tek taraflı görünür ve bir kez oluştu diye, aynı veya karşı tarafta tekrar oluşacağı anlamına gelmez.

Beyin çınlaması
Ödem, basınç veya dolaşım bozukluğuna bağlı herhangi bir rahatsızlık bazen tek ya da çift taraflı işitme yollarının beyine girdiği veya sonlandığı yeri tutabilir. Çoğunlukla belirtiler tek kulağa lokalizedir ve doktoru hastalığın nedeni ve lokalizasyonu konusunda aydınlatabilecek diğer belirti ve bulgular da mevcuttur.

İşitme kaybı
Çınlamaya işitme kaybı eşlik edebilir, ya da etmeyebilir. Bu belirtinin sayısız nedenleri etüt edildiğinde çınlama mevcudiyetinde işitmenin neden etkilenebileceğini anlamak daha kolaylaşır. Çınlama ile birlikte işitme kaybı da mevcutsa çınlamanın ciddiyeti işitme kaybı konusunda yol gösterici değildir. Çınlaması olan birçok kimse işitmelerini kaybedeceği korkusu içindedir. Bu gereksiz bir korkudur.

Stres ve depresyon
Fiziksel veya emosyonel stres her insanın hayatında periyodik olarak mevcuttur. Kimilerinde kroniktir ve bazı belirtilere ya da depresyona yol açabilir. Bazen çınlama gibi bir belirli kendi içinde depresyona yol açabilir ve bu da var olan çınlamayı daha can sıkıcı hale getirir.Bu bilgilerimize göre ciddi çınlaması olan bir hastayı antidepresanlar veya antianksiyete ilaçları ile tedavi edebiliriz.Bu tür hastalar aynı zamanda “biofeedback” tedaviden en fazla yarar gören hastalardır.

Tedavi
Tetkikler sonucu lokal veya genel bir neden saptanabilmişse bu problemin düzeltilmesi ile çınlama bertaraf edilebilir. Bununla birlikte vakaların çoğunluğunda çınlamayı ortadan kaldıracak bir ilaç tedavisi veya cerrahi tedavi mevcut değildir.

Genel tedbirler
– Her türlü gürültülü sesten kaçının. Zorunlu hallerde kulaklık veya kulak tıkacı gibi koruyucular kullanınız. Çınlamanızı artıran belirli seslere maruz kaldıysanız bu tecrübeyi bir kez daha yaşamaya çalışın.
– Nervöz anksiyeteden (sinirsel gerginlik) kaçının. İşitme sistemi uyarılabilir.
– Yeterli derecede istirahat edin ve aşırı yorgunluktan kaçının.
– Uyarıcı ilaçlar kullanmaktan kaçının. Bu nedenle aşırı kahve ve sigara kullanmayın.
– Çınlamanın, canı sıksa da, bir gerçek olduğunu kabul edin ve mümkün mertebe bunu ciddiye almamaya çalışın.
– Çınlama sağırlığa yol açmaz. Aklınızı kaybetmenize veya ölüme de yol açmaz. Bu tür kötü düşünceleri kafanızdan silin.
– Genellikle yatağa girildiğinde veya etraf sessizken çınlama daha fazla olur. Odadaki herhangi bir ses (saat gürültüsü ya da radyo sesi) çınlamayı maskeler ve dikkatinizi ona vermemenizi sağlar.
Uyurken gürültüyü maskelemek için değişik tonlara ve şiddete ayarlanabilen bir alet mevcuttur. Bu aletin adı “sleep mate” uyku arkadaşıdır. Sleep – A – tone modeli Amerika’da işitme cihazı satan firmalarda mevcuttur ve iyi bir tinnitus maskeleyicidir (Dalga, rüzgar ya da yağmur sesi seçenekleri vardır, istenilen şiddete ayarlanabilir.) – Yüksek yastıkta yatılırsa (bir ya da iki yastıkla, baş yüksekte) kafada konjesyon (göllenme) daha az olacağından çınlama da daha az olacaktır.
– Geçici rahatlama için bazen sedatif (sakinleştirici) veya benzeri araçlar kullanılabilir.

21 yorum “beyinde çınlama

 1. yeşim

  kızkardeşim beyninden ses geldiğini mide bulantısı ve halsızlık hissettiği şikayatle acile gttik fakat acil de beyin damarında buyume olailir dedi net bişey yok cocuk nörolojisinden rendevu alamıyoruz korkulcak bişeey varmıdır ?

  • teşhisin tam olarak ne olduğunu bilemiyoruz uzman hekim ile randevu konusunda konuşmanızı öneririm

 2. Emre

  Mrb bn emre 24 yasindayim birgun bir yolcukul esnasinda uyudum uyandigimda kafam cinlamaya basladi yaklasik uc yil oldu ilk baslrda uyku diye birsey yoktu bnm icin sonralri azda olsa var uyurken sag tarafa yatinca sag tarafa yogunlasir sola yatrsam sola yogunlasiyor hastenetw gittim maddi imkan cok olmadigi normak hastenere gittin kulk cinlanasi icin bir ilac verdikr geldim bir faydasi olmadi hayatimdan hic bir tat alamiyorum gulmeyi bile unuttum nerdeyse olsemde kurtulsam dedigim gunlr oldu sizden yol gostrmenizi nerekre gitmm gerektigi soylemenizi istiyorun ustumdeki ceketi bike satarim kimseyw anlatamiyorum. Bu derdimi hatattan kopmk istmiyorum birazcik olsun rahtlmak istiyorum

 3. sehr

  merhabalar cevap verirseniz cok sevinirim . Yasim 20 yaklasik 2 aydir surekli olarak lulak cinlamasi ozellikle yattigimda sesten uyuyamiyorum birde yururken cit cit doye kulagmdan sesler geliyor ve asiri bas donmem oluyor bi kac defa ssiddetli bas donmesinden dusup bayıldım emar ve eeg lerim trmiz çıktı nedir bunun sebebi bundan sonra ne yapnalym ?

  • Kulak çınlamasını kendi aramızda ‘Biri beni andı.’ diye yorumlarız ama tıp dilinde kulak çınlamasına ‘tinnitus’ denir ve genelde önemsiz olan bu çınlamalar, nadir de olsa altta yatan bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Çınlama sürekli hale geldiyse, uykusuzluk, dikkat bozukluğu, baş dönmesi gibi belirtilere neden oluyorsa veya herhangi bir şekilde günlük yaşantınızda sorun teşkil etmeye başladıysa, kulak burun boğaz doktoruna başvurmanız gerekir.
   Kulak çınlamasından şikayetçi olan kişiler çınlamayı farklı şekillerde, ancak kendilerine göre tarif edebilirler çünkü çoğunlukla bu ses dışarıdan duyulamaz. Uğuldama, vınlama, vızıltı, çınlama şeklinde, şiddeti kişiden kişiye değişen ve kulakta veya bazen de ‘kafanın içinde’ duyulan bir ses olarak tanımlandığı olur. Kulak çınlaması genel olarak başkaları tarafından duyulamaz ancak ender de olsa, dışarıdan da duyulabilen çınlamalar vardır. Sıra kulak çınlamasının neden kaynaklandığına geldiğinde, sayılabilecek belli başlı nedenler olmasına karşın, bazı çınlamaların kaynağının belirlenemediği de olur.
   İşitme Kaybı
   Yaşın ilerlemesiyle birlikte doğal olarak ortaya çıkan işitme kaybı, işitme sinirlerinin hassasiyetinin azalmasına ve kulak çınlamasına neden olur. Gençlerde ise sürekli gürültülü ortamlarda bulunmak, yüksek sesle ve kulaklıkla müzik dinlemek ya da gürültülü iş makinelerine yakın çalışmak gibi nedenlerden kaynaklanan işitme kaybı ve kulak çınlaması görülebilir.
   Kulak Çınlamasının Diğer Nedenleri
   İç kulaktaki hücrelerin hasar görmesi – İç kulakta bulunan, ince tüyler ses dalgalarına göre hareket ederler ve kulak hücrelerini, beyinde ses olarak algılanacak bir elektrik sinyali yaymaları için harekete geçirirler. Eğer kulaktaki bu tüyler zarar görmüşlerse, hücreler rastgele elektrik sinyali sızdırmaya başlarlar ve bu da bize çınlama olarak yansır.
   Kulak kiri – Kulak salgısı, kirleri tutarak ve bakteri büyümesini yavaşlatarak kulak kanalını korumaya alır. Ancak doğal bir şekilde atılamayacak kadar çok kir biriktiğinde işitme kaybı ya da kulak zarı tahrişi gibi nedenlerden dolayı kulak çınlaması meydana gelebilir.
   Kulağı etkileyen hastalıklar – Kulağı etkileyen her türlü enfeksiyon, orta kulak iltihabı, labirent iltihabı, sinüzit, alerji ve nezle benzeri rahatsızlıkların çınlamaya neden olduğuna sık rastlanır.
   Kulak kemiğindeki değişimler – Otoskleroz denilen orta kulak içindeki kemik eklemlerinin sertleşmesi işitmeyi etkiler be kulak çınlamasına yol açabilir. Daha çok aileden gelen bir sorun olan kulak kemiği büyümesi nedeniyle bu durum ortaya çıkar.
   Meniere Hastalığı – Kulak çınlaması, anormal iç kulak sıvı basıncı nedeniyle, iç kulakta oluşan Meniere hastalığının erken bir habercisi olabilir.
   Anemi – Kansızlık da denilen anemide, kırmızı kan hücrelerinin azlığı nedeniyle bazı durumlarda kan incelerek oldukça hızlı akmaya ve kulakta çınlama sesine neden olabilmektedir.
   Kadınlarda hormonal değişimler.
   Kulak Çınlamasının Az Rastlanan Nedenleri
   Baş veya boyun yaralanmaları – Kaza, çarpma, darbe benzeri sebeplerden kaynaklanan baş veya boyun travmaları iç kulağı, işitme sinirlerini ya da işitmeyle ilgili beyin fonksiyonlarını etkileyebilir. Bu tip travmalar daha çok tek kulakta çınlama yapar.
   Akustik nöroma – Bu iyi huylu tümör, beyinden iç kulağa doğru ilerleyen, işitme ve dengeyi sağlayan, kafatası sinirinde oluşur. Akustik nörinom olarak da bilinen tümör genellikle sadece tek kulakta çınlamaya neden olur.
   İlaçlar – Aspirin, romatizma ilaçları, idrar söktürücü ya da antibiyotik gibi pek çok ilacın bir yan etkisi olarak kulak çınlaması şikayeti ortaya çıkabilir. Özellikle doz aşımlarında bu etki görülür. Yüzlerce farklı ilacın çınlama yapması mümkündür.
   Yüksek tansiyon – Hipertansiyon ya da stres, alkol, sigara ve kafein gibi tansiyona etki eden etmenler, kulak çınlamasının daha fark edilir olmasına yol açabilir.
   Damar tıkanıklığı (Ateroskleroz) – Normalde kalp atışları sırasında esneyen damarların sertleşmesi sonucu, kalp atışları daha çok duyulur olur. Damar tıkanıklığından kaynaklanan çınlamalar her iki kulakta da duyulabilir.
   Hipertiroid – Tiroid bezinin çok çalışması, çınlamaya neden olabilir.
   Cep telefonu – Eğer cep telefonunuzu elinizden düşürmüyorsanız ve dört yılı aşkın bir süredir her gün en az on dakika cep telefonu kullanmaktaysanız, bu bir çınlama nedeni olabilir.
   Temporomandibular eklem bozuklukları (TME) – Başın her iki yanında, kulakların önünde, alt çene kemiği ile kafatasının buluştuğu yerdeki temporomandibular eklemi ile ilgili sorunlar kulak çınlamasına neden olabilir.
   Baş ve boyun tümörleri – Baş ya da boyundaki damarlara baskı yapan bir tümör çınlama ve başka belirtilerle kendini gösterebilir.
   Nadir görülen ve kulakta her kalp atışıyla birlikte duyulan çınlama tipi (pulsatil kulak çınlaması), iç kulağa yakın damarlarda veya şah damarındaki anormal kan akışı nedeniyle meydana gelebilir.

 4. Mehmet

  59 yaşındayım 6 aydan beri kesiksiz beyin çınlaması var ne yapmam gerekli

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>