Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > birden bire çok zayıfladım Hastalığı ve Tedavisi

birden bire çok zayıfladım

Soru :

bire zayıflamamın sebebi nedir ve vede akıntım çok geliyor ve çok kokuyor

Aranan Kelimeler:

Etiketler:

08 Aralık 2010

Benzer yazılara bakmanızı öneririm

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“birden bire çok zayıfladım” için 13 Yorum

 1. GÜNEŞ diyor ki:

  merhaba hocam ben 24 yaşımdayım 65 kilo iken 51 kiloya düştüm ve bir ayda 14 kilo verdim ama neden bilmiyorum. çok acıkıyorum yemek yiyorum ama yemek yiyince midem bulanıyo hemen yemeği kesiyorum her zaman boyle oluyor. midemin bulatısı neden bide artık kilo alamıyorum sağlıklı kilo almak istiyorum. tenimde esmerleşmeye basladı. ve halsizlik hep uyumak istiyorum dengesizlik var ne yapmam gerekiyor

 2. sevil diyor ki:

  hocam merhaba ben 2 yıldır epilepsi hastasıyım günde 3 defa 500 mg içiyorum 2 sene önce 63 kiloydum su anda 50 kg ve ayrıca beynimde 2 tane kitle var fakat doğuştan olduğunu söylediler kitlenin 1 tanesi hipofiz bezinin ordaymış yemek yiyemiyorum gecen sene tüm hormon tahlillerini yaptılar endokrin bölümünde fakat temiz cıktı uykudan devamlı yorgun uyanıyorum çok sinirli oldugumu söylüyorlar hiçbirşeye tahammül edemiyorum artık

 3. ozlm diyor ki:

  Hocam arkadaşım 23 yaşında gün geçtikçe zayıflıyor. İki yılda hemen hemen 20 kilo verdi şuan 52 kilo ve erkek. Nekadar doktora gittiysede hiç bir sonuç alamadı. Tahlil sonuçları her defasında normal çıkıyor. Yemesine dikkat ediyo fakat hiç bir fayda sağlamıyor. Zayıflamaya devam ediyor.

  • Deva diyor ki:

   parazit taraması yapıldımı tekrar yapılabilir

   • ozlm diyor ki:

    Evet yapıldı. En az 4 defa yapıldı.

    • Deva diyor ki:

     Özellikle önemli bir zayıflama sözkonusuysa, kendiliğinden gerileme eğilimi yoktur.

     Bu tip zayıflama, dikkati yapısal bir nedene yöneltmeli ve aşağıdaki nedenler sistemli olarak aranmalıdır:

     — akciğer filmi, deri tepkimesi ve çevrede bir veremli kişi aranmasıyla ortaya çıkarılan bir akciğer veremi;

     — özellikle sindirim sistemi ve akciğer kanserleri gibi bir iç organ kanseri ya da bir kan kanseri (kötücül kan hastalığı);

     — sistem hastalıkları, özellikle genç kadınlarda yaygın döküntülü lupus;

     — şeker hastalığı, süreğen böbreküstü bezi yetmezliği ya da tiroyit bezinin aşırı çalışması (hiperiiroyidi) gibi bir içsalgı hastalığı;

     — ishalle birlikte, belirli sindirim sistemi emilim bozuklukları.

     Ayrıca, bu zayıflama yetersiz kalori alınmasına bağlı olabilir. Bu durum özellikle tek başına yaşayan yaşlılarda gözlenir. Ama bu son varsayım, ancak bütün öteki olasılıklar özellikle akciğer veremi ve kanser kesinlikle bir yana bırakıldıktan sonra düşünülmelidir.

     Ruhsal nedenli ve genç kızlara özgü başka bir zayıflama nedeninden daha sözetmek gerekir: Sinirsel iştahsızlık (anorexia nervosa). Çoğunlukla okumuş genç kızlarda ergenlikten sonra ortaya çıkan ve sık raslanan bir hastalıktır. Bir heyecan sarsıntısından, duygusal bir sarsıntıdan ya da bir aile çelişkisinden sonra, genç kız besin almaya yanaşmaz. Buna paralel olarak, bir ruhsal çöküntü ve âdet kesilmesi görülür. Büyüme durur, evrim ölümle sonuçlanabilir.

     Zayıflamanın tedavisi

     Beslenmesi büyük ölçüde bozuk olanların yeniden beslenmelerine ağır ağır girişilmelidir. Başlangıçta az miktarda ve damardan verilen besinler, giderek çeşitlendirilir ve daha sonra ağızdan verilmeye başlanır. Bununla birlikte, gelecek ve evrim, zayıflamanın nedenine bağlıdır.

     Özel bir durum olan sinirsel iştahsızlıkta tedavi, karanlık odada ziyaret yasağıyla, hastanın kesinlikle çevreden ayrılmasına, giderek çeşitlendirilen yeniden beslenmeye ve ruhsal tedaviye dayanır. Uzun dönemde sonuçlar pek başarılı değildir ve tekrarlamalara sık raslanır.

 4. esraaa diyor ki:

  sayın hocam ben 21 yaşındayım şekeri çok aşırı kullanıyodum ama artık yavaşlattım bir bardakta 3 şeker kullanıyodum 1 2 haftadır 1 tane bile kullanmıyorum yani günde bir kaç bardak çayda 2 3 tane kullanıyorum dahada azaltmayı düşünüyorum faydalımı acaba?

 5. delallll diyor ki:

  hocam ben 22 yaşındayım boyum 168 kilom 62 iri yapılıyım acaba kilom normalmi yoksa fazlamı

 6. Rüveyda diyor ki:

  Merhabalar ben 18 yaşındayım 4 senedir troit tedavisi görüyorum
  200 mg lık euthyrox hapı kullanıyorum endokronoloji bölümünde tedavi görüyorum aydan aya kontrole gidiyorum doktorumun kontrolünde ilacımin dozu artılıp kısılıyor
  Benim anlamadığım şey şu ben 4 sene önce kabızlık şikayetiyle doktora gittim troid bezlerimin hıç çalısmadığını söyledi doktorum bu nedenle hipotroidi hastası oldugum söylendi fakat ben hıç kılo almadım 1 kilo bile almadim tam tersi ciddi derecede zayifladım bir bayan olarak hoşuma gitti tabi zayıflamak ama ilerde ne olur tam tersi bu sefer kilo mu alırım yine zayiflarmıyım bilmiyorum bana yardimcı olurmusunuz bu kadar kilo vermem sakıncalı mıdır bir arıza mı var demektir bu durum çünkü hipotroidi hastasi olup ve 1 tane bile kilo almayip üstüne baya zayiflamam normal bi durum mudur bilemiyorum..
  Birde ben cabuk yoruluyorum bunun hastaligimla ilgili olduğunuda biliyorum ama sizce benim zayiflamak icin spor yapmamda bir yarar varmidir yani ben hipotroidi hastasıyken kendi emeklerimle zayiflayabilirmiyim böyle bi şansimiz varmi acaba yoksa hiç kendini yorma bosuna mı dersiniz
  cevabinizi büyük bır merakla bekliyorum tesekkür ediyorum

 7. Deva diyor ki:

  Hızlı bir şekilde kilo alıyor veya veriyorsanız hormonlarınızda bozukluk var demektir. Bu amaçla mutlaka bir ENDOKRİN UZMANINA başvurmak gerekir. Guatr hormonları yani tiroid hormonlarındaki değişiklikler kilo alıp vermenin en önemli nedenidir. Tiroid hormonu az olduğunda metabolizma yavaşlar ve kilo alırsınız. Buna hipotiroidi denir. TSH hormonu yükselmeye başlar. Hızlı kilo kaybı ise zehirli guatr adı da verilen Graves hastalığında veya hipertiroidide olur. Bu hastalarda TSH çok düşük olur, fakat T4 ve T3 yükselmeye başlar.

  Hızlı kilo kaybı bazen Addison hastalığı denen böbrek üstü bezi yetmezliğinde yani kortizol hormonu azlığında da olur.

  Kortizol hormonu fazlalığında ise Cushing hastalığı olur ve hızlı kilo alma gerçekleşir.

  Hızlı kilo alma bazen insülin direnci ve hipoglisemi de görülür. Yemek yedikçe şeker düşer ve tatlı isteği, doymama ve neticede kilo alma oluşur.
  Hızlı kilo kaybı bazen şeker hastalığında oluşur. Kan şekeri aşırı yüksek kişilerde hızlı kilo kaybı oluşur.

  Yukarıda belirtildiği gibi hızlı kilo alma ve vermeler varsa mutlaka bir ENDOKRİN UZMANINA başvurmakta fayda vardır.

  Bazı hormon hastalıkları ise bir zaman süreci içinde zamanla kilo almaya neden olur. Bunlar Akromegali denen aşırı growth hormon (büyüme hormonu) fazlalığı, prolaktin hormon fazlalığı ve polikistik over hastalığıdır.

  Kilo kaybı ayrıca kanser, depresyon, üzüntü, sıkıntı, aşırı yorgunluk durumlarında da olabilir.

  HIZLI KİLO ALIMI YAPAN HİPOTİROİDİ NEDİR?

  Tiroid bezinin az çalışmasına ve bu nedenle tiroid hormonlarını az üretmesine ve sonuçta kanımızda tiroid hormonlarının (T3 ve T4) düşük olması durumuna tiroid yetmezliği veya tıp dilinde hipotiroidi denir. Tiroid hormon yetersizliği sonucu vücudumuzun tüm metabolik olaylarında yaygın yavaşlama vardır ve bu nedenle vücudun dengesi alt üst olur. Vücuttaki bu bozuklukların yanı sıra ruhsal çöküntü, unutkanlık, hareketlerde yavaşlama ve uykusuzluk görülür. Hamilelik döneminde tedavi edilmeyen tiroid yetmezliği bebeklerde zeka geriliğine neden olabilmektedir.

  Hipotiroidizm, toplumda % 4.6 oranında bulunur. Bunun çoğunluğunu başlangıç halindeki veya hafif derecedeki tiroid bezi yetmezliği (sadece TSH yüksek fakat T3 ve T4 normal olması) oluşturur. Tiroid yetmezliği tiroid fazla çalışmasından daha çok görülür ve nodüllerden sonra en sık görülen tiroid hastalığıdır.

  Tiroid yetmezliği kadınlarda daha sık görülür ve yaşın artmasıyla sıklığı çok artar.
  Bebek ve çocuklarda büyüme ve gelişmede belirgin gecikmeye, erişkinlerde ise vücut metabolizmasında yavaşlamaya neden olan tiroid yetmezliği tedavi edilmediği durumda kalp ve damar hastalıklarına neden olabilmektedir.

  Tiroid bezi yetmezliğine ait şikayetler hastalığın şiddetine göre değişir. Bazen hiçbir şikayet yok iken bazı hastalarda çok şiddetli belirti ve şikayetler ortaya çıkar. Bazı belirtiler özellikle yaşlı kişilerde yaşlılığa bağlanır ve hastalık akla gelmez ise atlanır. Tiroid bezi az çalışan ve tiroid hormonları kanda azalan bir kişide şu belirtiler olabilir:
  Kolay yorulma, yorgunluk, bitkinlik, enerji azlığı (yaygın)
  Hatırlamada zorluk, unutkanlık, yavaş düşünme, konsantre olamama
  Hareketlerde yavaşlık
  Sabahleyin uyanmada zorluk, daha çok uyku isteği, gün içinde uyuklama
  Üşüme veya kendini soğuk hissetme
  Terlemenin azalması
  Kuru, soğuk, kalın ve kaşınan bir deri
  Sarı veya portakal renginde bir deri
  Kuru, kaba ve kolay kırılan tırnaklar
  Saç dökülmesi, saçlarda azalma, kaşlarda dökülme
  İştah kaybı
  Kilo alma ve kiloyu verememe
  Horlama başlaması
  Kas krampları ve eklemlerde ağrı oluşması
  Kaslarda iğne batması hissi veya karıncalanma
  Kabızlık olmaya başlaması
  Göz etrafının ve göz altının şişmesi
  El, ayak ve eklemlerde şişlik
  Karpal tünel sendromu denilen el bileğinde sinir sıkışması ve ağrı
  Adet kanamalarının daha fazla miktarda olması, adetlerde kramp olması ve adet öncesi dönemin kötü geçmesi
  Bazı kadınlarda adet sıklığının azalması veya adetlerin kesilmesi
  Depresyon gelişmesi ve hiçbir şeyle ilgilenmeme
  Sesin kalınlaşması ve ses kısıklığı
  İşitmede azalma oluşması
  Guatr oluşması (Hashimoto hastalarında olur)
  Tiroid bezinin küçülmesi (tiroid bezi iltihaplarına veya Hashimotonun son evresine bağlı olarak)
  Kalp hızının ve nabız sayısının azalması
  Kan kolesterol düzeyinde artma
  Gebe kalamama (kısırlık)
  Libido (Cinsel istek) azlığı ve empotans
  Reflekslerin yavaş olması
  Kekemelik
  Yukarıda sıralanan şikayet ve belirtilerin hepsi tiroid yetmezliği olan bütün hastalarda olmadığı gibi bu şikayetlerin olması da o kişide mutlaka tiroid bezi yetmezliği olduğu anlamına gelmez. Bu şikayetlerin çoğu tiroid bezi yetmezliği olmayan kişilerde de olabilir. Bu nedenle de farkına varılmayabilir. Tiroid bezi yetmezliği olan birçok kişi kendisinde bu hastalığın olduğunu bilmeden şikayetlerine çare bulmak amacıyla Endokrinoloji uzmanı yerine başka doktorlara gider. Adet bozukluğu nedeniyle kadın-doğum uzmanına, depresyon nedeniyle psikolog veya psikiyatri doktoruna, kansızlık nedeniyle hematoloji uzmanına ve kas ağrıları nedeniyle fizik tedavi uzmanına giden çok hasta vardır. Bu uzmanlar tiroid bezi hastalığından şüphelenirlerse hipotiroidi hastalığı teşhis edilir, aksi durumda ise sadece şikayete yönelik tedavi yapılır ve hastalık düzelmez. Bazı hastalarda tiroid bezi yetmezliği yavaş olarak geliştiğinden farkına varılması zaman alabilir.

  HIZLI KİLO KAYBI YAPAN HİPERTİROİDİ NEDİR?

  Tiroid bezinin aşırı çalışmasına yani aşırı tiroid hormonu üretmesine tıp dilinde hipertiroidi adı verilir. ‘’Hiper’’ Latince ‘’fazla’’ veya ‘’yüksek’’ manasına gelir. Hipertiroidi hastalığına tıp dilinde ‘’tirotoksikoz ‘’ adı da verilir. Tiroid bezinin aşırı çalışmasına halk arasında ‘’zehirli guatr’’ veya ‘’iç guatr’’ isimleri de verilmektedir. Bu isimlendirmeler maalesef yanlıştır; ne zehirlenme söz konusudur ne de bir iç guatr vardır. Elleriniz titriyor, ağzınız kuruyor ve çok yemek yemenize rağmen kilo veriyorsanız yada çabuk sinirleniyor ve çevrenize bağırıp çağırıyorsanız sizde tiroid bezi fazla çalışıyor olabilir.

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva