Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa     Doktora Sor     Kadınlara Özel
Böbrek kisti Neden Olur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Böbrek kisti

Soru :

Yetmiş yaşındayım.ON sene önce sol böbrek alt polde 13 mm olan kist 2008 de 27 mm olmuş.ZAman zaman acıma ve ağrı yapıyor.Belirli bir büyüklüğe geldiğinde alınabileceği söylenmişti.Tekrar kontrole gideceğim. Daha da büyümüşse ne önerirsiniz.

Etiketler:

03 Ocak 2011

“Böbrek kisti” için 5 Yorum

 1. kübra dedi ki:

  sol böbrekte büyüğü alt polde 81×37 boyutunda lobule alt 50×44 mm boyutunda kortikal kistler mevcuttur

 2. cefa dedi ki:

  MERHABALAR bu gün akdeniz üniversitesi hastahanesinde muayene oldum. Renal doppler raporunda
  boyut: (long aksta büyüklüğü) R 102 MM,L 100 MM
  yerleşim: NORMAL
  kontur:NORMAL
  Parankim ekosu: NORMAL
  Parankim kalınlığı: NORMAL
  Pelvikalisiyel dialatasyon: İZLENMEDİ
  Kist:SOL BÖBREK ALT POLDE 10 MM ÇAPINDA KİST İZLENDİ
  Fokal lezyon:İZLENMEDİ
  DOPPLER US İNCELEMEDE Abdominal AORTA PİK SİSTOLİK HIZI 108 CM/SN DİR
  SAĞ ANA ARTER:AKIM HIZI 115/44 CM/SN VE SPEKTRAL PATERMİ NORMAL
  SAĞ İNTRARENALSİSTOLİK AKSELERASYON:NORMAL(RI:0,63)
  SOL ANA ARTER: AKIM HIZI 91/32 CM/SN VE SPEKTRAL PATERNİ NORMAL
  SOL İNTRARENAL SİSTOLİK AKSELERASYON:NORMAL(RI:0,62)

  BÖYLE BİR RAPOR VERİLDİ DEĞERLERİ KONTROL EDİP AYDINLATIRSANIZ ÇOK SEVİNİRİM AYRICA DOKTOR BÖBREĞİNİZ DİYALİZİN EŞİĞİNE GELMİŞ DEDİ. BİRDE SİZDEN ÖĞRENMEK İSTEDİM…

 3. hüseyin özceylan dedi ki:

  sağ böbrek alt polde 27 mm çapında parapelvik kist izlenmektedir yaım 62 ağrım var ne yapmalıyım

 4. merve dedi ki:

  mr hocam ben 15 yaşındayım karaciğerimden 4 ay önce perkutan drenaj ilekist hitatiksıvısı boşaltıldı şu anda usg lerimin işlemsonrasıbeklenen durum normal olduğunu söylediler işlemden 4 ay sonra echinoccosisıgG testim pozitif çıkıyor gene yeni bir kist oluşurmu beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler hocam

 5. Deva dedi ki:

  İyi huylu böbrek kisti yaygındır. Elli yaşın üzerinde %50 civarında bir ya da daha fazla böbrek kisti bulunur. Erkeklerde kadınlara oranla daha sıktır. %10 tek taraflı ve tek kist, %5inde iki taraflıdır. Basit kistler olarak adlandırdığımız bu kistler anne karnında böbreğin gelişmesini sağlayan kanalların kalıntılarından oluşurlar. Kistlerin içi şeffaf sıvı ile doludur. Böbrek taşları ve hipertansiyonda yapılan kontrol değerlendirmelerinde tesadüfen ortaya çıkarlar. Kistin tümöre dönüşümü düşük oranda görülmektedir.

  Genelde tedavi gerekmez, kist bası ile ağrı yapıyorsa, böbrek taşları kiste eşlik ediyorsa, tansiyon şikayetleri varsa ameliyatla kistin boşaltılması gereklidir.Yapılan bu işlemlerde esas vurgulanması gereken durum günümüzde eskisi gibi açık cerrahi ile değil, daha konforlu olan kapalı ameliyatla (LAPAROSKOPİK) herhangi bir yara açmadan, kanama riski ve iş gücü kaybı olmadan, hastanede yatış süresi çok kısa olarak yapılmaktadır.

  Fakat eğer kist tomografi ile değerlendirildiğinde kistin içindeki sıvı şeffaflık özelliğini yitirmişse ve kanama ile yoğunlaşmıssa, normalde ince ve düzgün olan kist duvarı kalınlaşmıssa, içinde herhangi bir oluşum olmayan kistin içinde bir dolgunluk,doku (tümör) varsa ,içinde olmaması gereken kireçlenmeler ve bantlar varsa, kist içinde radyo opak madde tutulumu varsa kistin tümör lehine yapısal değişikliğe uğradığı düşünülmeli,basit kist tedavisi değil ve tümör için düşünülen tedavi seçenekleri uygulanmalıdır.

  Kistleri olan hastalar senede bir kez USG(ultrason) veya tomografi ile kontrollerini yaptırmalıdır. Erken safhada yakalanan bu komplike kistlerin tedavi şansı herzaman vardır.

  Polikistik Böbrek Hastalığı

  Polikistik böbrek hastalığı, birçok kist salkımının böbreklerinizin içinde geliştiği bir hastalıktır. Kistler içinde su benzeri sıvı bulunan selim yuvarlak keseciklerdir. Bu keseciklerin boyutları çok ufaktan çok büyüğe kadar çeşitlilik gösterirler, öyle ki bazıları yaklaşık 1 litre sıvı tutabilir.

  Her ne kadar böbrekler polikistik böbrek hastalığından en şiddetli etkilenen organlar olsa da, bu hastalık sadece böbreklerinizle sınırlı değildir. Bu hastalık, karaciğerinizde, pankreasınızda, beyninizi ve merkezi sinir sisteminizi saran zarlarda ve seminal veziküllerde kist oluşumuna sebep olabilir. Başka komplikasyonlar da oluşabilir.

  Polikistik böbrek hastalığı bulunan insanlar için, böbrek hastalığı sonucu gelişen yüksek kan basıncı (hipertansiyon) en büyük risktir. Bu hastalığa sahip insanlarda hipertansiyondan kaynaklanan komplikasyonlar en önde giden ölüm sebebidir. Böbrek yetmezliği de polikistik böbrek hastalığına sahip kişilerde çok yaygındır.

  Hastalığın sebebi, anormal genlerdir ve hastalığın etkisi altındaki kişide böbrek kisti oluşumunu önlemek ya da oluşumu geri çevirmek mümkün değildir. Fakat hastalık şiddet düzeyi açısından çok çeşitlilik gösterir ve bazı komplikasyonların önlenmesi mümkündür. Düzenli kontroller, yüksek kan basıncı gibi komplikasyonların böbreklerinize vereceği zararı azaltacak tedavilere yönlendirebilir.

  ÖNERİLER

  Böbreklerin, Kortikal basit kistleri 5 cm Çapa ulaşıncaya kadar müdahale edilmezler, bir zararı yoktur. Bol su içmek (Günde yazın 5 lt, kışın 3 lt kadar) yeterlidir.

  Basit, klinik olarak asemptomatik böbrek kist sıvıları kolayca enfekte olmaz ve bunlarda cerrahi girişimin geciktirilmesi, kist içinde enfeksiyon riski oluşturmaz.

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz