Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa     Doktora Sor     Kadınlara Özel
Boğazımda yumru hissi var Neden Olur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Boğazımda yumru hissi var

Soru :

boğazımda sürekli bi yumruk var sanki sürekli ağrı yazın osıcaklarda soğuk bişey içemiyorum hep ılık su içiyorum ve sürekli nezle oluyorum etrafımdakiler  bir haftada atlatırken benim 40 gün sürdüyü oluyor sürekli sesmde kısıklık oluyor ve boğazımda akıntı oluyor bu durumda ne yapmam gerekiyor

Cevap

Aşağıda ki bölüme bakabilirsiniz

Etiketler: , ,

14 Şubat 2012

“Boğazımda yumru hissi var” için 3 Yorum

 1. Şermin dedi ki:

  Merhaba,
  Benim uzun zamandır boğazımda takılma ve acıma hissi söz konusu.Yaklaşık dört beş ay oldu. Sanki yara varmış gibi yemek yerken inanılmaz canımı acıtıyor.Acı hiç yiyemiyorum ve dilime dek şişme oldu son günlerde.Sorunum nedir bilmiyorum ama korkmaya başladım.

 2. Deva dedi ki:

  Boğulma hissi” ya da “sözcükler boğazımda tıkandı” ifadeleri boğazınızla duygu sisteminiz arasındaki ilişkiyi gösterir. Boğazınızda hissettiğiniz yumru kas gerginliğidir.

  Endişeli, depresyonda ya da stres altında olduğunuzda boğazınızın alt kıs­mındaki küçük kas açıklığı (farinks) kasılmaya başlar. Siz farkında olmadan bu kas gerginleşebilir. Kas kasıldığında, beyninize boğazınızda bir şey olduğu his­si iletilir fakat gerçekte bir problem yoktur.

  Bu olay çok sık görülür ve globus sendromu olarak da adlandırılır. Rahatsız edici olmasına rağmen birkaç gün içerisinde çözülür.

  Boğazda yumru hissinin diğer nedenleri; antihistaminik ve hipertansiyon ilaçları gibi ilaçların yan etkileri, yakın dönemde soğuk ya da öksürük, hiatus hernisi, aşırı kilolu olma ve özellikle gece fazla yemişseniz asit kaçağıdır.

  Bol miktarda sıvı alın.
  Tükürük salgısını arttıracak ve boğazınızı temizleyecek şekersiz sakız çiğne­yin.
  Mide asidi kaçağından sakının. Yatmadan önce antiasit alın ve dolu mide ile yatağa girmeyin.
  Çikolata, yağlı yemekler, alkol ve aşırı yemekten kaçının.
  Birkaç gün içerisinde boğazmızdaki his geçmez ise doktorunuza başvurun. Doktorunuz sebebi araştırmak için bazı testler yapabilir ve problemin çözülme­si için ilaçlarınızı düzenleyebilir.

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz