boynumda ağrı

boynumun sol tarafında şah damarımın arkasında kalan bölgede enseme ve omurilik soğanına doğru giden bir ağrı var.kas gevşeltici ,ağrı kesici jeller kullanıyorum ama bir faydasını görmedim.ellerimde uyuşma kulaklarımda çınlama yok sadece ağrı var sebebi ne olabilir acaba sağolun.

9 yorum “boynumda ağrı

 1. Tuna

  Dün spor dersinde yüksek atlamada atlarken 2,5 metre ileriye uçtum minderin tam son ucuna çarpıp kafamın üstüne sert bir şekilde düşerek takla attım.başta başım biraz döndü ayakta düzgün duramadım ve herkez üstüme gelince nefes almada 1,2 dakika zorlandım 1saat falan sonra boynum ve sırtım hafif ağrımaya başladı. Akşam uyurken(biraz deli uyurum) her dönüşümde sırtımda biraz ağrı ile uyandım ve sabah uyandığımda ise sırtım, omuzlarım, boynum ve çene kısımlarında dayak yemişim de üstünden 1,2 gün geçmiş, heryerim morarmış gibi bir ağrı var. Eğilirken sırtım ağrıyor veya sağa, sola dönerkende ağrıyor. El uyuşması ve kulak çınlaması şimdilik yok ama sonradan olurmu emin değilim. Doktora gitmem gerekırmi? (çocukkende boynumun üstüne 3,4 kez en aşşağ 3 metreden düşmüstüm birinde boynum ve sırtım hafif ağrımıştı diğerinde kolumu inciltmistim bir diğerinde birşey olmamıştı. İlk düştüğümde 8,9 yaşındaydım şimdi 16 yaşındayım.

  • Tuna

   1.20 metre yükseğe zıplamıştım ve 2,5 metrede ileriye uçtum

  • röntgen çekmek gerekiyor doktorunuza başvurun

 2. birsen

  meraba benim yaklaşık iki aydır boynumun sol tarafında kulak arkasına ve omuzuma dogru bi agrı var özellikle kulakta hissediyorum nu agrıyı ama kulak burun bogaz doktorları kulakta bişi olmadıgını söylüyor lütfen acil bi cevap bekliyorum ne yapmalıyım çok sıkıntı yapıyorum sol tarafta şah damarı oldugu içinde biraz tedirginim lütfen yardımcı olursanız sorularıma sevinirim teşekkürler..

  • sevgili birsen fizik tedaviye başvurabilirsiniz

 3. oğuz

  bundan 4-5 ay önce bi olay sırasında boynumun üstüne düştüm ve boynum zedelendi. Ertesi gün sabah doktora gittim film çekildi ve bişey olmadğı kaslarla ilgili bi sorun olduğu söylendi. Kas gevşetici iğne yapıldı ve krem verildi. Bi süre sonra ağrılar geçti anca bu olaydan 2-3 ay sonra boynum kafamı tartamaz oldu e otobüste giderken ağrı oluyodu. Bu durumda bi süre sonra geçti ancak şuan boynumu hareket ettirdğimde arada bir boynum kıtlıyo ve ağrı var. Kendimi kötü hissetmeye başladım başımın arka kısmında bi sıcaklık hissediyorm. Not: 1 ay önce (su+tuz+limon) ile boğaz iltihabına gargara yaparken yara olştu boğazımda ve küçük dilimde, doktora gittim ilaç kullandım bi süre sonra yaralar iyileşti ancak 2 hafta sonra sabahları kalktığımda boğazımda hep birikmiş durumda balgam oluyor, iltihap mı balgm mı bilmiyorm. Acaba bu durum boynumdaki sakatlığı tetiklemiş olabilir mi? ) teşekkürler…

 4. mukaddes

  yaklaşık 8 aydır boynumdan sırtıma koluma arada parmalarıma arada göğsüme vuran ağrılar var gitmediğimdoktor kalmadı kardiyolojiye 3 defa gittim beyin cerrahı hafif boyun düleşmesi dedi kas gevşetisi verdiler ama bir işe yaramadı çok yoruldum artık bu ağrılardan

  • mail adresiniz doğrulanmadığı için cevaplanmamıştır

 5. İnsan omurgası, kafa tasının altından kuyruk sokumunun bitimine kadar, toplam 33 adet omurdan ve aralarında disk denilen kıkırdaklardan oluşur. Yandan bakıldığında boyun, sırt ve bel bölgesi omurgada S harfine benzeyen bir şekil meydana getirir. Boyun, 7 adet omurdan ve aralarındaki disklerden oluşmaktadır.
  Öncelikle sizin rahatsızlığınız olan “boyun kireçlenmesi ” konusuna değinelim.

  Boyun ağrısının çok çeşitli sebepleri vardır:
  1. Doğuştan gelen bozukluklar,
  2. Postür (duruş) bozuklukları,
  3. Yumuşak doku romatizmaları,
  4. İltihabi eklem romatizmaları,
  5. İnfeksiyon (mikrobik) hastalıkları,
  6. Kas- tendon zorlanmaları,
  7. Kas spazmları.
  Boyun ağrısı tedavisinin başarılı olabilmesi için öncelikle nedeninin doğru olarak ortaya konması gerekir. Bunun için de öncelikle hastadan boyun ağrısı ile ilgili bilgi alınır. Daha sonra uzman doktor tarafından, ayrıntılı bir muayene yapılır. İstenilen tetkikler basitten zora doğru giderek, önce boynun en az iki yönlü filmi çekilir, kan ve idrar tahlili yapılır ve çıkan sonuçlara göre daha ileri tetkikler, örneğin; bölgenin tomografisi, MRI tetkiki, gerekirse EMG denen ve sinirsel hasarı ortaya koyan bir tetkik istenir.

  Boyun kireçlenmesinde ; boyun ağrısı ile baş ağrısı , kulaklarda çınlama , uğultu , baş dönmesi , mide bulantısı , uyku bozuklukları birlikte ya da tek başına kol ağrısı da olabilir. Hatta, arkada kürek kemiği alt hizasına, önde göğüse vuran ağrılar oluşabileceğinden, hastalar kalp hastası olduklarını zannedebilirler. Doktorlar da kalp yönünden ileri tetkiklere baş vurabilirler.

  mevcut kireçlerin omurlar arasından çıkan sinir damarlarına basınç yapması neticesinde sağ veya sol kol ve bazen her iki kolda ağrı uyandırabilir.

  korkulacak bir durum değildir. Birçok hastalıklar gibi erken teşhis konulması önemlidir. Uygun bir tedavi programıyla hastalık kontrol altına alınabilir.

  boyun kireçlenmesi genel olarak ; boynunu sabit pozisyonda tutmak suretiyle uzun süre çalışan kişilerde sıklıkla ortaya çıkan bir durumdur.
  örneğin ; öğretmenler , çok kitap okuyan öğrenciler, banka memurları , operatörler , daktilo ve bilgisayar kullanıcıları , çok fazla örgü-biçki-dikiş-nakış işi yapan ev hanımları , halı ve kilim dokuyucuları , uzun süre tv seyreden ya da kahvehanelerde kağıt vs.oynayan kişilerde boyun kireçlenmesi sıklıkla görülür.

  Tedavide; hastanın eğitimi, ilaç tedavisi, istirahat, fizik tedavi ve egzersiz yer almaktadır.Hastaların şikayetleri fizik tedavi ile tamamen geçse bile, günlük yaşantısı düzenlenmeli ve ağrıyı azaltan ve artıran durumlar kendisine hatırlatılmalıdır:
  1. Ağırlık kaldırmaması,
  2. Ağır işler yapmaması,
  3. Ters hareketlerden kaçınması
  4. Ortopedik boyun yastığı kullanması
  5. Orta sertlikte bir yatakta yatması,
  6. Uzun süre aynı pozisyonda kalmaması,
  7. Mesleğine göre nasıl hareket etmesi gerektiği,
  8. Ağrıları tamamen geçse bile egzersizlerini hergün düzenli olarak yapması gerektiği vurgulanır.

  Günlük yaşantımızda yaptığımız bazı hareketler boynumuzu zorlar.
  Fizik tedavi, boyun kireçlenmesi tedavisinde uygulanan en etkili ve kesinlikle zarar vermeyen bir yöntemdir.
  Sıcak, soğuk ve elektrik akımlarının iyileştirici etkilerinden yararlanarak çeşitli aletlerle vücudun çeşitli bölgeleri tedavi edilir. Bu amaçla, yüzeyel ısıtıcılar, derin ısıtıcılar, elektrik akımları, traksiyon (çekme), masaj uygulanabilir.

  Fizik tedavi birkaç husus dışında rahatlıkla uygulanabilen bir tedavidir. Kalbinde pil takılı hastalara ve ihtiyaten hamilelere uygulanmaz. Büyüme çağında olan çocukların büyüme kıkırdakları üzerine, ileri derecede hipertansiyon ve kalp yetmezliği olan, infeksiyon, varis, benzeri hastalığı olan ve vücudunda metal taşıyan hastalara dikkatli bir şekilde uygulanır.

  Fizik tedavi kürü genelde 21 seanstır. Çoğunlukla günde bir seans uygulanır. Ancak, günde iki seansla daha hızlı sonuç almak da mümkündür. Hastadan alınan cevaba göre seans sayısı artırılabilir. Eğitimli kişiler tarafından uygulandığında fizik tedavinin herhangi bir yan etkisi yoktur.

  Fizik tedavi sonrasında soğuktan korunmak gerekebilir, çünkü soğuk kaslarda gerginliğe ve dolayısı ile ağrıya yol açar. Sadece fizik tedaviden sonra değil, her zaman soğuktan ve hava cereyanında kalmaktan sakınmak gerekir. Fizik tedaviden sonra 15-20 dk. dinlenmek ve aniden soğuk havayla temas etmemekte ve özellikle eklemleri ve kasları, en azından bir kaşkol ya da boğazlı kazakla korumakta fayda vardır.
  Bazen hastalar, uzman doktorlar yerine, çareyi kırık ve çıkıkçılarda ararlar ve boyun çektirme, alabalık uygulama gibi yöntemlerle dertlerine çare bulmaya çalışırlar ve ilerde bunun çok zararlarını görürüler.

  Fizik tedavi kliniklerinde kullanılan traksiyon (çekme) cihazı ile tamamen bilimsel olarak, hastanın kilosuna göre ve durumuna göre, uzman doktorun kontrolü altında boyun çektirilebilir. Halk arasında sıklıkla rastladığımız çektirme olayı maalesef bu konuda hiçbir tıbbi bilgisi olmayan ve kontrolsüz olarak çekme yapan kişiler tarafından uygulandığında, tamamen tesadüflere dayalı olarak iyileşme görülebilir. Ancak çoğunlukla bağ dokusunda, kas ve sinir liflerinde kopmalara bağlı felçle de sonuçlanabilecek ciddi durumlar meydana gelebilir.

  Masaj tedavisi de hastalar tarafından çok tercih edilen bir yöntemdir. Bilimsel bir fizik tedavi yöntemi olarak kabul edilen masaj da uygun bir şekilde ve bilen kişiler tarafından yapıldığında yardımcı bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Rahatlatıcı, kas sertliklerini giderici, ağrı azaltıcı etkisi vardır. Ancak, tek başına fıtığın tedavisinde yeterli olmaz. Yüzeyel ısıtıcılar, derin ısıtıcılar, elektrik akımları uygulamasından sonra kombine bir tedavide yararlanılabilir.

  Hastaların yaptığı başka bir tercih de kaplıca tedavisi olabilmektedir. Kaplıcayı özellikle fizik tedaviden sonra öneriyorum. Yüzeyel ısıtıcı etkisi vardır, dolayısıyla derin dokuları etkileyemez. Sadece kaplıca tedavisi fıtıkta yeterli bir tedavi sağlayamaz. Muhakkak kaplıca tedavisi tercih edilecekse doktor kontrolünde olan ve fizik tedavi imkanları olan yerler seçilmelidir. Yirmi (20) seanslık bir fizik tedavi kürü sonrası uygulanacak kaplıca tedavisi hem etkinliği artırır hem de iyilik süresini uzatır.

  Boyun kireçlenmesi tedavisinde yine yaygınca olarak uygulanan bir tedavi yöntemi akupunkturdur. Akupunktur de artık bir fizik tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Daha çok ağrı üzerine etkilidir. Ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda uygulanabilir. Diğer fizik tedavi yöntemleri ile birlikte uygulandığında çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

  Hasta ; verilen önerilere uyarsa sonraki yaşantısını normal geçirir.

  Spor yapmak isteyenlerin hangi sporu yapacaklarını doktorlarına söylemeleri ve tavsiyelerine uymaları gerekir. Boyun kireçlenmesi olanların rahatlıkla yapabilecekleri sporların başında yürüme ve yüzme gelmektedir. müstakil sadece boyuna yönelik egzersizlerin yapılmasıda çok önemlidir..
  benim size önerim ; iyi bir merkezde uygun bir süre içerisinde kaliteli ve yoğun fizik tedavi görmeniz olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>